Boje se pacijenata: Zbog naplata ćemo trebati zaštitare

Vijesti 11. tra 201607:03 > 07:10
Miranda Cikotic/PIXSELL (ilustracija)

Reforma hitne medicinske pomoći jedna je od glavnih tema razgovora u javnosti u posljednjih nekoliko tjedana. Najviše prijepora izazvala je najava da će pacijenti koji nisu hitni slučajevi, preglede na hitnoj morati platiti 150 kuna.

Možete li zamisliti da sestra kaže nekome: “Nije vam ništa, 150 kuna molim”. Ljudi u takvim situacijama znaju biti agresivni i sestre će trebati fizičku zaštitu da same, ne daj bože, ne bi zatrebale hitnu pomoć, rekao je jedan od uglednih hrvatskih liječnika.

Otkrio je i što se događalo iza zatvorenih vrata na sastanku ministra zdravlja Nakića i stotinjak sanacijskih upravitelja domova zdravlja i ravnatelja Hitne pomoći.

”Liječnici su duboko podijeljeni. Nakon sastanka su se čuli razni komentari. Uglavnom, oni koji su vezani za Primorsko-goransku županiju su zadovoljni, a Međimurci su nezadovoljni. Razlog je što smatraju da će reformom Primorsko-goranska županija bolje proći, navodno zaslugom gospođe Strenja Linić” pojašnjava liječnik. Uvjeren je da će reforma proći bez obzira na podijele.

”Na žalost, događalo se i da liječnik pacijenta pošalje kući vjerujući da nije vitalno ugrožen, a da pacijent ne doživi jutro. Ne treba se dogoditi ni takva dramatična situacija. Dovoljno je da sestra pošalje čovjeka kući, a njemu se stanje zakomplicira i ode reforma”, smatra liječnik koji se pita što će biti s onim pacijentima za koje se procjeni da nisu hitan slučaj pa trebaju platiti 150 kuna, kojih recimo nemaju.

”Hoće li se njih ovršavati ili što?”, rekao je za 24 sata.

Trijažne sestre ne žele prihvatiti odgovornost kakva im se nameće. Nitko ne spominje da bi povećanje odgovornosti pratilo i povećanje plaća.

Trijažna skala (određivanje vitalne ugroženosti), koja se spominje, odnosi se određivanje hitnosti obrade pacijenta. Najhitniji se moraju obraditi u roku od 10 minuta, a manje hitni čekaju i dva sata. U nekim državama čeka se i do 12 sati.

Ministarstvo zdravlja pojasnilo je kako je ministar u prvom djelu sastanka predstavio prijedloge izmjena i povećanja mreže hitne medicine dok je drugi dio sastanka bio rezerviran za pitanja i prijedloge od strane sudionika. Najavio je da planira povećanje broja takozvanih timova 1 u sastavu liječnika, sestre ili tehničara i vozača, a dobit će ih Mursko Središće, Klanjec, Sveti Ivan Zelina, Ivanić Grad, Grubišno polje, Orahovica, Drenovci, Glina, Ilok, Hrvatska Kostajnica, Ozalj, Slunj, Otočac, Korenica, Benkovac, Drniš, Primošten, Trilj i Orebić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.