To je namjerna opstrukcija Sabora da se dokaže njegova nemoć

Vijesti 13. svi 201614:47 > 14:47
N1

Profesor ustavnog prava i bivši saborski zastupnik Josip Kregar komentirao je današnju političku situaciju u Saboru, u kojemu nije uspostavljen kvorum i odgođeno je glasovanje.

Kako komentirate činjenicu da se danas u Saboru nije mogao uspostaviti kvorum?

Ovo se nije događalo ranije. Ovo je namjerna opstrukcija Sabora da se dokaže njegova nemoć, kako bi se na Vladu i predsjednicu prebacila odlučivanja. Problem funkcioniranja Sabora je neobičan. To je glasa se samo petkom.

Koliko Vlada može nastaviti vladati s ovom krhkom većinom?

Ona ne može upravljati zemljom. Nema ni ideje što će predložiti niti koji će zakoni biti usvojeni. Ovo je jedan tehnički zakon bez političke težine. A što će biti kad na red dođu politički važni zakoni, kako ćemo onda? Parlament na ovaj način ne može funkcionirati, ovo je korak prema raspuštanju ili novim izborima ili rekonstrukciji Vlade. Situacija je takva da sve vodi u tom smjeru. Ja mislim da takve okolnosti vode prema novim izborima, međutim nitko nije zainteresiran za nove izbore, jer stranke smatraju da neće dobiti ovoliko koliko su sad dobile. Popularnost Mosta ili Živog zida pada. Oni svi kalkuliraju s tim da im je sad zapravo dobro. Ali logika situacije ih vodi prema tome da će se održati novi izbori.

Kako ocjenjujete ispriku Ivana Šukera?

Ona je trebala i dobro da ju je Šuker dao. Ja nisam zadovoljan objašnjenjem. To što tri zastupnika nisu stigla ne smatram valjanim razlogom. Sasvim je upitna teza da je većina stabilna. Osim toga, u posljednje se vrijeme lansiraju ideje koje govore o preslagivanjima u Saboru. Tu se radi o pokušaju i testiranju ideje da se promijeni Vlada.

Kako tumačite odluku da je dogovoreno da putni nalozi, primjerice, neće moći biti izdani nakon četvrtka, kako bi se na neki način prisililo zastupnike da dođu na sjednice u petak?

Toga je bilo više, slala su se i vozila po zastupnike. Takav parlament nema legitimnost. Ono što je sasvim sigurno, ovako se ne može upravljati zemljom, da se parlament imobilizira. Koliko zakona je doneseno od konstituiranja ovog parlamenta? Nije Sabor samo tu da donosi zakone, ali ovo pokazuje nesuradnju Vlade i Sabora. Ono što ja ovdje u cijelom problemu vidim je da ni u klubu nema dovoljno autoriteta da se sabornike prisili da poštuju stranačku volju i prisustvuju sjednicama.

Kako ocjenjujete potez oporbe, koja je napustila Sabornicu?

Radili su to oni i ranije, kao što je i HDZ radio njima, ali konzekvence nisu bile ovako ozbiljne. Ja mislim da bi trebalo što prije pristati na test o tome ima li Vlada podršku u Saboru ili nema.

Bio je ovo težak tjedan za vladajuću koaliciju. Danas su željeli pokazati da ima složnost i snagu, a nije uspjela, i to ne zbog Mosta ili malih stranaka, nego upravo zato što HDZ-ovi zastupnici nisu stigli…

Najteže u jedrenju je kad nema vjetra i nema cilja. Što ova Vlada radi? Ja mislim da čeka. Bavi se prodajama, skidanjem nekih firmi i stavljanjem drugih na listu firmi od nacionalnog interesa. Sve to ruši povjerenje, a to dovodi do toga da je paraliziran predstavnički sustav. Tako se ne da vladati i upravljati zemljom koja bi trebala izaći iz krize. Ovo vodi tome da će sljedeća linija sukoba biti prema predsjednici, koja može upotrijebiti svoje ustavne ovlasti. Ako su znali i HDZ i SDP, s imali su isti broj zastupnika, trebali su računati s tim da i međusobno razgovaraju. Gospodin Karamarko je nekoliko puta rekao da je pobijedio na izborima – nije. To je bilo neriješeno. Ovakve stvari pokazuju upravo tu činjenicu, a politika se mora nositi sa stvarnim problemima da ne dovodi do ovakvih nepotrebnih i smiješnih sukoba.

Tko će se suprotstaviti predsjednici?

Situacija je takva da dolazi do domino efekta. Ovdje se glavna linija sukoba se vrši oko centara moći, tajnih službi, vojske, policije. Ako je to ono čime se ova politika treba baviti, oprostite, za to ljudi nisu glasali. Oni su glasali za bolji život, napredak i mir. Meni se čini da ova erozija povjerenja u vlast i njene institucije na kraju mora voditi do toga da se obnovi legitimitet, a to mogu samo izbori.

Kako ocjenjujete stalne sukobe između Mosta i HDZ-a, pa se na kraju sve to primiri?

Linije njihovih sukoba su sasvim različite i tiču se pojedinaca u tim sukobima. Nemoguće je predvidjeti kad će izbiti sljedeći, a kad će završiti prethodni. Njih vezuje vlast, a ona je vrlo čvrsto ljepilo koje povezuje političke istomišljenike. Sukobi se obnavljaju i obnavljat će se i dalje. Vidim da će to eskalirati u nepredviđenom rješenju.

Očekujete li možda da Karmarko jasnije istupi prema Oreškoviću ili Petrovu?

Ne očekujem to, zato što je HDZ čvrsto organizirana stranka koja si neće dozvoliti odstupanja. Ne očekujem nikakve dramatične događaje. Premijer Orešković je izmišljen kao rješenje koje je trebalo pomoći, da gospodin Karmarko ima osobu koja bi ga poslušno trebala slijediti, jer sam nema potrebne kvalifikacije ili znanja za biti premijer. Dosad smo se smijali da je Sabor glasačka mašina koja samo diže ruke. Ja bih bio za to da i mnogi zakoni ne prođu, zašto ne? Nije stvar u tome da se bude protiv, treba se biti za, na način da se konstruktivno ukaže na promjene i da se država izvuče iz krize.

Je li vas iznenadilo soliranje Oreškovića, odnosno njegovi postupci bez obzira na HDZ?

Ne, iznenadilo me nije, jer je Orešković shvatio da je njegovo vrijeme kratko i prolazno te da mora učiniti se što je u njegovom interesu. Zaštita šefa tajnih službi nije nešto što se planiralo, nego je bilo tako da on ukoliko se potpiše, postati drugorazredni političar.

Hoće li Sabor u sljedeći petak imati kvorum ili će se opet dogoditi ovakva situacija?

Meni izgleda nevjerojatno da bi se nešto takvo moglo opet dogoditi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.