"Ovdje smo zato što je vlada koja je dobila otkaz od Sabora na svojoj posljednjoj sjednici kao posljednju točku stavila pokretanje sklapanja štetnog ugovora CETA", kazao je pred Banskim dvorima Duje Prkut, jedan od aktivista iz Inicijative "Zaustavimo TTIP".
Vlada je, podsjetimo, na posljednjoj sjednici usvojila odluku o pokretanju sklapanja kontroverznog sporazuma, koji je izazvao val prosvjeda u zemljama Europske unije, ali nije izazvala niti jednu repliku ministru vanjskih poslova Miri Kovaču, koji je sporazum prezentirao tek kao modernizaciju poslovnih odnosa između EU i Kanade.
“Ovom odlukom je vlada pred iduću vladu, ali i čitavu Republiku Hrvatsku, stavila obveze bez ikakve javne rasprave. U drugim zemljama Europske unije vodile su se dugotrajne i vrlo napete rasprave unutar vladajućih koalicija i među političkim strankama. Izuzetan interes su pokazali i nacionalni parlamenti, jer ovaj sporazum i njemu slični prijeti ograničavanju suverenosti djelovanja parlamenata unutar EU. Iz nekog razloga, rasprava u Hrvatskoj još uvijek nije na adekvatnoj razini i naša inicijativa služi osvješćivanju građana da će ovaj sporazum utjecati na njihovo zdravlje, okoliš, kvalitetu njihova života i cjelokupni društveni razvoj RH”, kazao je Prkut.
Hrvoje Radovanović iz Zelene akcije objasnio je što je najspornije u čitavom sporazumu.
“Najproblematičniji je mehanizam koji investitorima omogućuje da u potpunosti zaobiđu domaće pravosudne sustave i da državu tuže pred međunarodnim arbitražnim sudovima, ako ocijene da je neki zakon ili politika države šteti njihovoj investiciji. Nedavni primjer je tužba talijanske banke Unicredito protiv RH pred sudom u Washingtonu, zbog suverene odluke kojom se pokušao riješiti problem duga u švicarskim francima. Ukoliko CETA i slični sporazumi koji se planiraju na globalnoj razini prođu, broj tužbi će samo rasti”, upozorava on.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mrežaTwitter|Facebook | Instagram.