Postavljanje spomen ploče HOS-u u Jasenovcu, na kojoj je ustaški pozdrav "Za dom spremni" i reakcije udruga, ali i Vlade, u Novom danu komentirao je odvjetnik Anto Nobilo.
Treba li pisati, kao što je najavio premijer Andrej Plenković, novi zakon o simbolima totalitarnih režima ili se mogu i primjenjivati i sadašnje odredbe?
“Sadašnje zakonske odredbe su sasvim dovoljne, imamo precizan i kvalitetno napisan tekst. Zakon je upotpunjen odlukom Ustavnog suda. Imamo sve potrebne alate, ako imate političke volje i volje da se provode zakoni Republike Hrvatske.”
Postoje li odluke Vlade koje se mogu primijeniti na ovaj slučaj i koja je to odluka Ustavnog suda?
“Postoji odluka o podizanju spomenika Juri Francetiću. Pravaš iz Karlovca je kažnjen i išao je do Ustavnog suda koji je jasno zauzeo stav prema ustaškim simbolima, pozdravu “Za dom spremni” i naglasio da je to protivno Ustavu. Imamo i odluku tadašnjeg premijera Ive Sanadera koji je odlučno uklonio taj spomenik i zagađenje u javnom političkom prostoru.”
Vlada tvrdi da je registar udruga u koji je upisan HOS s tim pozdravom djelo vlade Ivice Račana?
“Moguće da je, ali registar udruga nije sveto pismo. Ako je nešto protuustavno, statut u kojem se nalazi protutustavni tekst treba staviti van snage. Postoje upravne inspekcije, mogućnost upravnog spora od strane svih koji smatraju da im je povrijeđeno neko pravo. Evo određene prilike za antifašističke udruge, sprske udruge, židovske udruge da konačno maknu ustaški pozdrav iz Hrvatske.”
Zašto Vlada to dosad nije napravila?
“Jednostavno komocija. Političari ne žele dodatne probleme, ne žele dirati osjetljivu braniteljsku populaciju. Jasno je da se lako može uzdramti politička situacija. Svi su to izbjegavali, vjerojatno i vlada Ivice Račana. To je jedan komformizam koji se prije ili kasnije obije o glavu. Reakcije Vlade pokazuju da Andrej Plenković faktički ne zna što bi napravio, želio bi da vuk bude sit, a ovce na broju. Izlazi s Karamarkovom floskulom o zabrani svih totalitarnih režima. Nije bit što je ustaški režim bio totalitaran, nego je bit što je bio fašistički, zločinački sustav koji je imao rasne zakone, što je bio dio nacističkog sustava. To je bit. Ne možete sada ići na izjednačavanje totalitarnih sustava jer je ustaški zbog toga prohibiran, a ne što je totalitaran. Plenković, s druge strane, pokušava zadovoljiti svoje desničare kako bi blokirao komunističke, partizanske simbole, a usput će žrtvovati ustaške. Te stvari se ne mogu izjednačavati. U izvorišnim osnovama Ustava stoji da je državnopravni kontinuitet u Drugom svjetskom ratu nastao odlukama ZAVNOH-a nasuprot proglašenju NDH. NDH ne spada u državnopravni kontinuitet Hrvatske, već upravo oni koji su se NDH suprotstavili – hrvatski antifašisti, hrvatski partizani. Svaka odluka koja bi izjednačavala ustaštvo i antifašizam i hrvatske partzizane bila bi apsolutno protuustavna i bila bi oboriva. Moj savjet je: Nemojte to raditi.”
Kakav bi bio taj novi, najavljen zakon? Izjednačavao bi “Za dom spremni”, kukasti križ i petokraku?
“Svašta se može napisati, ali on bi bio protuustavan.”
Kad govorimo o sadašnjim zakonskim rješenjima, treba li njih nadopuniti? Argument je da nigdje ne piše da je taj pozdrav zabranjen?
“Da, taj zakon je očigledno na domobranski način napravljen. Da bi se primijenio u situaciji kad se ističu fašistički simboli, no to nije izrijekom napisano. Zaista bi ga trebalo nadopuniti, no dok se to ne učini imamo jasnu odluku Ustavnog suda. Treba zakon nadopuniti, treba biti vrlo jasan. Ali imamo dovoljno alata da to sankcioniramo. Zar ćemo dozvoliti da FIFA i UEFA to sankciniraju, a hrvatsko pravosuđe šuti?”
Kako vidite razrješenje situacije u Jasenovcu, za premijera je to delikatna situacija? Branitelji su rekli da će reagirati ako se ploča makne?
“Delikatno ili ne, kad ste premijer morate donositi odluke. Svaki čovjek mora donositi odluke da razlikuje dobro i zlo. Premijer još više. Ako ta ploča ostane u Jasenovcu to je najružnije što smo mogli napraviti. Ona pojačava odijum onoga što je tamo napravljeno. Samo nečinjenje je zlo. Premijer mora zauzeti odlučan stav i napraviti ono što je Sanader napravio. Nije poslije njega bilo previranja i demonstracija. On je u tom smislu ipak bio državnik.”
Kako to napraviti?
“Postoje propisi koji reguliraju davanje dozvola za postavljanje ploča na javnom mjestu i zasigurno u tim propisima postoji nešto što bi se moglo protumačiti. Ne možete izlaziti s nečim što je protuustavno. U konačnici moguće je i kazneno djelo jer zbog svih okolnosti u Jasenovcu gdje je bio fašistički logor, jednostavno takva ploča s takvim pozdravom ne smije tamo biti.”
Reagirale su mnoge udruge. Mogu li one pokrenuti svojevrsni proces?
“Može se pokrenuti upravni spor protiv takve odluke i to može svatko tko smatra da mu je povrijeđeno neko pravo. Židovske općine, romske zajednice, antifašističke, srpske zajednice… Zasigurno mogu lako dokazati svoj pravni interes i na upravnom sudu ukinuti odluku koja je temelj stavljanja ploče.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.