Hrvatski pokret za život i obitelj uz partnerstvo udruge ProLife i udruge Vigilare Ustavnom sudu podnijele su dopunu tužbe koju je Hrvatski pokret za život i obitelj predao još 1991. u vezi sa Zakonom kojim se regulira pravo na pobačaj. Pritom je Vice Batarelo kazao da ih financiraju "obični građani" i "dijaspora" pa smo ih upitali za odgovor.
Cilj im je, podsjetimo, Ustavnom sudu pomoći u odgovoru na dva pitanja – kada nastaje život te je li zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje rađanje djecom u skladu s članokom Ustava 21.
S kampanjom su krenuli prije godinu dana, a u svibnju su imali i veliko javno okupljanje na kojem je uz Željku Markić, predsjednicu udruge i stranke U ime obitelji, sudjelovala i Sanja Orešković, supruga bivšeg premijera. Dio je to strateški osmišljene kampanje.
“Druga faza ove borbe koja će se nastaviti nakon Ustavnog suda je stručno legislativno lobiranje prema parlamentarcima vezano za taj zakon”, otvoren je Vice Batarelo, predsjednik udruga Vigilare.
‘Nešto najodvratnije što sam vidjela’
Osim dopune tužbe, udruge svoju ideju promiču i videospotom u kojemu je glavni lik imaginarni fetus, potpuno razvijene svijesti, koji – govori. Civilne udruge za ljudska prava i prava žena kampanjom su zgrožene.
“Ono što oni rade s kampanjom je nešto najodvratnije što sam vidjela. Vrše i pritisak na Ustavni sud i ono što ostaje jest da Ustavni sud se sada drži pravnih elemenata i konvencija”, kazala je Sanja Sarnavka, predsjednica B.A.B.e.
Odvjetnik Vojvodić odbacuje sve kritike, i kaže da se o ukusima ne raspravlja, ali i da su dobili dobre reakcije vjernika.
U ovom slučaju ne kriju da novca imaju, međutim, tko su njihovi donatori – ponovno javnost ne doznaje konkretno, kao ni u slučajevima referenduma o braku, koji je svesrdno podupirala udruga Vigilare, dolaska Judith Reisman u Hrvatsku, organizacije Hoda za život ili TradFesta, održanog u luksuznom Hotelu Dubrovnik. Odlaskom na stranice festivala kojeg je podržao i naš ministar vanjskih poslova, naime, i klikom na “Donacije” doći ćete samo do – broja njihovog žiro računa.
“Puno donacija, puno malih ljudi su nam pomogli i hrvatska dijaspora naročito Hrvati u Sydneyu”, kaže Vice Batarelo, predsjednik udruga Vigilare.
Krajem listopada, Batarelov je kolega Luka Popov kazao sljedeće: “Financiramo se isključivo dobrovoljnim donacijama građana, nemamo nijednog velikog donatora. Naše vrijednosti su prepoznate u društvu i ne trebamo novac od države, EU niti koristimo prostor od Grada”. O transparentnosti financija naveo je i da objavljuju kvartalna izvješća, za koja se ne može očekivati da prikazuju priloge “od svake osobe koja donira 20 kuna” i možda želi ostati anonimna. Međutim, na njihovim stranicama tih kvartalnih izvještaja nema, kapa se postavlja pitanje gdje su uopće objavljena.
Zato smo upitali udrugu Vigilare Postoji li popis donatora koji ste eventualno objavili vezano za kampanju “Želim živjeti”. Naime, odgovor “mali ljudi” i “hrvatska dijaspora” prilično su neodređeni i ne udovoljavaju principima transparentnosti financiranja.
A upitali smo ih i da nas napute na kvartalna izvješća koja je spomenuo njihov član Luka Popov na N1 u listopadu. Naime, na stranicama udruge Vigilare odjeljak “donacije” vodi tek na podatke koji su potrebni za uplatu donacija, ali ne i popis donatora, a slično je i sa stranicama “TradFesta”.
Dobili smo zanimljivi odgovor Ivana Mihanovića iz zaklade Vigilare, ne sadrži podatke koje smo spominjali u upitu, ali zato spominje udruge koje nipošto nisu vezane za temu. Prenosimo ga u cijelosti.
“Poštovana,
kada će se članove civilnog društvu udruženih u Platformi 112 redovito secirati o financijama kao što se za svaku aktivnost to čini prema članovima civilnog društva koji su drugačije vrijednosne orjentacije od spomenutih, tada ćemo ovakva pitanja početi shvaćati ozbiljno.
Mnogo je problematičniji način financiranja vodećih udruga navedene platforme koji donacije od tzv. “običnih” građana dobivaju u smiješnim iznosima na godišnjoj razini, a višemilijunskim iz državnog proračuna, što, osim što je uhljebnički, nije ni realan odraz vrijednosti hrvatskog društva koje(ga) oni žele prisilno mijenjati.
Kada je riječ o donacijama iz inozemstva koje ste spomenuli, nismo također primijetili da se problematizira činjenica da iza dotičnih organizacija vrlo obilno financijski stoje, između ostalih, poznata inozemna fondacija Otvoreno društvo, kao i strana veleposlanstva zemalja vodećih u promicanju kulture smrti.
Nadamo se da ovakvim pitanjima, mediji ne žele doprinijeti raznim oblicima nasilja nad osobama koje podupiru nas i nama vrijednosno bliske udruge, jer sudeći prema odnosu kakav su tobože tolerantni, pluralni i liberalni neistomišljenici pokazivali prema volonterima i štandovima tijekom prikupljanja potpisa za referendum o braku (u što je i Vigilare bio uključen), a koji se iskazao u brojnim fizičkim napadima na volontere i paljenju štandova, očekivati je da bi isti/sličan scenarij uslijedio i u njihovoj okolini, radnim mjestima itd.
Maske su (tada ponovno) pale, ali nadamo se da to više nikada u hrvatskom društvu neće ponoviti.
ps. Gosp. Popov nije govorio o udruzi Vigilare, već se u navedenoj emisiji govorilo o Tradfestu, događaju u organizaciji Zaklade Vigilare, što valja razlikovati.”, navodi Mihanović u svom odgovoru.
Za kraj navedimo da usprkos opetovanim zamolbama da nas upute na mjesto gdje objavljuju ikakve financijske izvještaje, u slučaju da iz nekog razloga pretraga nije dovoljno detaljna i učinkovita, nismo dobili traženi link ili izvještaj u bilo kojem obliku. Napomenimo i da smo u sklopu upita dostavili snimak ekrana rezultata tražilica na stranicama zaklade Vigilare.
Pogledajte prilog Mirele Bačić.