Inicijativa mladih za ljudska prava najoštrije osuđuje poruke odaslane s ceremonije otkrivanja spomen obilježja pripadnicima Vojne policije 72. bojne u Splitu te odabir lokacije za njegovo podizanje, objavili su putem priopćenja.
Njihovo priopćenje vezano za govore i uzvanike ovog događaja, kao i činjenicu njegovog postavljanja upravo ispred Lore, prenosimo u cijelosti:
“Izjave Zlatka Čipčića, predsjednika Udruge veterana 72. bojne ne samo da su neprimjerene za ovakav događaj već predstavljaju anticivilizacijski čin koji graniči s kaznenim djelom. Izjave poput onih da je Čipčiću ‘neshvatljivo (je) da su u hrvatskim zatvorima Merčep, Duić, Bungur‘ pokazuje njegovu iskonsku želju za zatiranjem istine o svim zločinima koje su navedena trojica nedvojbeno počinila, kao i namjeru ruganja žrtvama tih masovnih kršenja ljudskih prava.
Razumljiva je jučerašnja Čipčićeva izjava da ponekad ”ima osjećaj da živi u Republici Srpskoj” jer nacionalisti u tom entitetu Bosne i Hercegovine kao i bilo gdje drugdje pričaju istim jezikom kao i on. Zato ga podsjećamo na ono što sigurno već poznaje, a u čemu je i sam sudjelovao jučer.
U gradu Prijedoru u RS-u kod logora Trnopolje postavljen je spomenik vojnicima Vojske RS-a. Upravo su pripadnici te vojske bili odgovorni za brutalna maltretiranja, silovanja i mučenja Bošnjaka i Hrvata iz tog kraja ranih devedesetih godina.
Jučer se u Splitu dogodio isti čin zatiranja istine i ruganja žrtvama najtežih kršenja ljudskih prava. Postavljanje spomen obilježja postrojbi 72. bojne VP-a čiji su članovi devedesetih godina vršili najgora zvjerstva nad civilima i ratnim zarobljenicima upravo ispred kompleksa u kojem se to odvijalo predstavlja sramotu za Grad Split i Republiku Hrvatsku.
Podrška državnog vrha i gradskih vlasti uz ignoriranje sudskog pravorijeka o zločinima
Također je izrazito zabrinjavajuće i za svaku osudu podržavanje ovakve ceremonije i načina memorijalizacije od strane najviših državnih dužnosnika Republike Hrvatske kao što su predsjednik Sabora Božo Petrov, predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, ministar obrane Damir Krstičević koji su na svečanosti otkrivanja spomenika imali svoje izaslanike ili zamjenik ministra branitelja Ivan Vukić koji je događaju osobno prisustvovao. Ne razumijemo želju i namjeru političkih predstavnika da podržavaju podizanje spomenika onima koji su u zločinu sudjelovali.
Sramimo se što prisutni političari, ali i veterani 72. bojne VP-a za vrijeme svečanosti otkrivanja spomenika nisu niti jednom riječju spomenuli, osudili ili se ispričali za zločine koji su ne tako davno počinjeni samo nekoliko metara od mjesta na kojem su jučer stajali. Upravo zbog takvog nedemokratskog i ignorantskog odnosa prema prošlosti budućim generacijama predstavili su amnestiranje zločina i lažno sjećanje te otvorili prostor za novu mržnju i sukobe.
Svih ovih godina u dijelu javnosti zločini počinjeni u Lori se negiraju i relativiziraju usprkos činjenici da je od 2007. godine na snazi pravomoćna sudska presuda kojom je utvrđena krivnja optuženika, od koji su neki i priznali počinjenje kaznenih djela. Za osam pripadnika VP 72. bojne, među kojima su i spomenuti Dujić i Bungur, utvrđeno je da su ”dopuštali drugim vojnim i civilnim osobama da se prema zatočenim civilima ponašaju vrijeđajući njihovo ljudsko dostojanstvo, i osobito ih ponižavali, fizički i psihički zlostavljali, mučili i tjelesno kažnjavali, sve do usmrćenja nekih od njih, te i sami u tome sudjelovali”.
Žrtve svih nacionalizama i ratnih zločina
Upozoravamo još jednom na štetnost odluke splitskog Gradskog vijeća da podrži podizanje spomenika ovoj jedinici Vojne policije na trenutnoj lokaciji čiji su pripadnici nedaleko od mjesta podizanja spomenika, u kompleksu Lora, činili teška kršenja ljudskih prava.
Ovim putem pozivamo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske da nastavi s istragama i procesuiranjem svih zločina koji su se devedesetih godina događali u vojno-istražnom centru Lora.
Također, podsjećamo Vladu RH, Hrvatski sabor i Ured predsjednice Republike da je u nacionalnom interesu komemorirati i sjetiti se svih žrtava kršenja ljudskih prava za vremena devedesetih godina, neovisno o nacionalnoj pripadnosti počinitelja ili žrtve. Pozivamo ih da zato priznaju i žrtve Vojno-istražnog centra Lora kada sudjeluju u procesima memorijalizacije i komemoracije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.