U 14 sati Savezu antifašističkih boraca započela je konferencija za medije povodom izbacivanja torte petokrake iz palače Dverce s proslave rođenadana bivšeg ustavnog suca SR Hrvatske i antifašističkog borca Đuke Hrženjaka. Uzvanici su nakon konferencije pojeli trenutno najpoznatiju tortu na Balkanu. Pomogao im je i slavljenik.
Proslava 100. rođendana počasnog predsjednika Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH Đuke Hrženjaka zakomplicirala se zbog slavljeničke torte koja je jako iznenadila zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
Liga je prozvala gradonačelnika Milana Bandića, jer je zabranio poklanjanje torte u obliku crvene partizanske zvijezde njihovome počasnom predsjedniku.
“Šokirani smo njihovim strahom. Nismo mogli shvatiti u čemu je problem. Pokušali smo objasniti da nismo ekshibicionisti već prijatelji, dugogodišnji suradnici Đuke Hrženjaka, da nismo došli provocirati, već se jednostavno radi o tome da je on borac NOB-a i partizan, koji se pod tim simbolom borio. Pa zvijezda se nalazi na njegovoj knjizi!”, kazao nam je Eugen Jakovčić.
Predsjednik Antifašističke lige Zoran Pusić također je izrazio šokiranost događajem. “Svima je jasno da ne bi bilo nikakvih problema s protokolom da je torta bila drukčijeg oblika”, ustvrdio je.
Izražava brigu jer smatra kako je i taj događaj dio zabrinjavajućeg trenda. “Zvijezda petokraka nigdje nije službeno zabranjena, međutim, pokazuje se ozbiljan trend kojem smo svi svjedoci. Zbog toga je sazvana ova konferencija, da izrazimo brigu koja se taloži malo po malo, kad vidite postrojavanje crnokošuljaša koje postaje normalno”, rekao je. Pusić dodaje kako svi oni koji nešto malo znaju o tome kako su se razvijali događaji 20-ih i 30-ih godina 20. stoljeća mogu povući vrlo zabrinjavajuće paralele.
“Mi danas sjedimo ovdje zbog toga što su se miljuni ljudi, uključujući i Hrženjaka, oduprli najvećem zlu u povijesti čovječanstva. A bojim se da će mlade genercije, kojima je gotovo amputirano iskustvo kako je do tih stvari došlo, biti osuđene na ponavljanje pogrešaka koje bi se s boljim obrazovanjem izbjegle. Stoga nas je toliko i šokirao ovaj događaj, jer ne radi se samo o torti za stogodišnjeg partizana, radi se o vrijednostima koje su važne za budućnost naše zemlje”, poručio je.
“Ako je to borba protiv svih totalitarizama, onda je jasno protiv kojeg se jedino bore”, rekla je Sanja Tabaković Zoričić.
“To je bio nevjerojatan strah – nismo mogli doprijeti do njih razgovorom. Pokušali smo im objasniti da je Đuka pokrenuo ligu, da budu razumni, htjeli smo zbog Đuke i njegove obitelji surađivati, ali su nam postavili zaštitare koji su se pobrinuli da torta ostane u salonu, daleko od dvorane. Zatočili su nas u drugoj prostoriji”, kaže Jakovčić.
“Đuka je bio u službenom protokolu i misli da je trebalo pitati protokol, ali mi se ne slažemo – došli smo prijatelju na rođendan. Mi u tome ne vidimo protokolarni propust, već apsolutno njihov strah od toga da zvijezda bude blizu Bandića. To je trend koji se događa u našem društvu i to je apsolutno žalosno”, kaže nam Jakovčić.
Zabrana crvene zvijezde – ugrožavanje slobode govora
Podsjeća i da je isticanje crvene zvijezde Europski sud za ljudska prava je još 2008. proglasio dopuštenim načinom izražavanja političkih stavova u predmetu Vajnai protiv Mađarske.
Sud je imao u vidu kako su masovna ubojstva i kršenja ljudskih prava u komunizmu diskreditirala crvenu zvijezdu, no istaknuo je i da se zvijezda ne može promatrati isključivo kao simbol komunističkog totalitarizma što je tvrdila Mađarska, jer istodobno simbolizira i međunarodni radnički pokret, borbu za bolje društvo, simbol je političkih stranaka čije je djelovanje zakonito i nije povezana s rasističkom propagandom.
Nošenje crvene zvijezde automatski ne znači i identifikaciju s totalitarističkim režimom niti totalitarističku propagandu, posebice kada se u obzir uzme okolnost da ju je u konkretnom slučaju g Vajnai nosio na mirnom i zakonito organiziranom prosvjedu na kojem je sudjelovao kao potpredsjednik ljevičarske stranke.
Sud je zaključio i kako ograničavanje upotrebe crvene zvijezde, a s obzirom na njezino višeznačenje, može ugroziti slobodu izražavanja.
Slavljenik Hrženjak došao je u prostorije SABA-e po završetku konferencije za novinare te su mu tada članovi Antifašističke lige i prijatelji čestitali rođendan i poklonili tortu. Nije davao izjave za novinare u povodu cijelog događaja.
Ususret stotom rođendanu napisao je knjigu ‘Stoljeće života – antifašistički zapisi i kultura sjećanja‘, koju je nedavno objavila izdavačka kuća Razlog, koju su članovi Lige izložili na konferenciji za medije. Na njenoj je naslovnici zvijezda petokraka.
Prije konferencije, glasnogovornik Lige Eugen Jakovčić poručio je javnosti da je torta na oslobođenom teritoriju.
Uskoro opširnije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.