Posla je puno – a samo je 5 dimnjačara u Splitskoj županiji

Vijesti 31. lis 201719:17 > 19:32
Ilustracija

S početkom sezone grijanja s radom su započeli i splitski dimnjačari. Na području Splitsko-dalmatinske županije otprilike 25% kućanstava zahtijeva njihove usluge. Čišćenje dimnjaka pripada zakonskoj obvezi, no čini se kako dimnjačar ne želi biti više nitko. S jednim od posljednjih splitskih dimnjačara razgovarala je i naša Jelena Tešija.

Svaki dimnjak treba svog dimnjačara. Ivan taj posao obavlja već 25 godina.

“Ne znaš gdje ćeš krenuti prije – jer je toliko posla, ljudi zovu non-stop. Izlaziš svugdje kroz krovne prozore, penješ se po raznoraznim krovovima, zapinješ za žice od antena, zapinješ za milijun stvari tako da treba oči dobro držati otvorene”, kaže Ivan Despotušić.

Dodatan problem je i to što je većina splitskih dimnjaka istrošena i u lošem stanju, kaže Ivan. Interesa za ovaj opasan posao gotovo da više nema.

“Momak je to htio upisati, međutim, odustao je kad je vidio. Zvao sam ga da ide jedan dan sa mnom, da vidi kakav je posao. Kad je vidio kako sam ja prljav, kuda se sve penjem, najprije me je pitao jesam li normalan”, kaže Despotušić.

“Nije bilo uopće za zanimanja u srednju školu, međutim postoji mogućnost polaganja majstorskih ispita koji su uvjet za otvaranje obrta za dimnjačara. Otkad ja radim ovdje, u zadnjih 20 godina, tri dimnjačara je polagalo majstorski ispit”, kaže Elizabeta Bego, savjetnica za školstvo Obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije.

Ne pomažu ni stipendije.

“Stipendiju daje grad Split, stipendije daju i općine, stipendije daje i Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, ali jednostavno teško je privoliti i roditelje da uopće puste djecu da se upišu u takva zanimanja”, kaže Bego.

Na području cijele Splitsko-dalmatinske županije ostalo je tek pet dimnjačara. Sezona rada im traje od 1. listopada do kraja travnja. Posla je mnogo, no još uvijek sve stižu.

Dozvolu za obavljanje posla državi plaćaju između 18 i 20 tisuća kuna. Uz brojna druga izdvajanja poput onih za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, poreza na tvrtku, izdvajanja za odjeću, alat i održavanje automobila, malo im novca ostaje za sebe.

Više pogledajte u prilogu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.