Kaos u Saboru obilježio je tjedan za nama. Mostov Nikola Grmoja sukobio se s predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, a sukob se iz sabornice preselio na stranice medija. U Točki na tjedan situaciju su komentirali novinari Snježena Pavić i Ivan Hrstić.
Treba li u Saboru vladati red i mir ili je deranje legitiman način političke borbe?
Hrstić: Pažljivo sam pratio cijelu priču i mislim da je podsjećalo na epizodu “Zločeste djece”. To je potpuno neprikladno za Sabor. Trebaju zastupnici pokazati malo strasti, ali… To je bilo neizdrživo za slušati. Jandroković se apsolutno pogubio.
Ovo je situacija malo neobična za našu političku kulturu.
Pavić: Činjenica je da oporba tražila da Istražno povjerenstvo nastavi s radom. Državni odvjetnik je rekao da rad Povjerenstva ne kolidira s istragom. To je jedna od rijetkih stvari gdje smo imali priliku slušati o ključnim stvarima koje nam se godinama skrivaju.
Hrstić: Državni odvjetnik ne množe ništa drugo ni reći. Kad bi rekao, to bi značilo da priznaje politički utjecaj. Ono u čemu su vladajući pogriješili je zloporaba procedure. Oni su “oteli” Povjerenstvo i djelovali tako da spriječe Miljenića da išta izvede i na kraju su sami prekršili proceduru.
Zakon kaže da povjerenstvo prestaje s radom kad počne pravosudni postupak. Pravnici se ne slažu kad počinje taj postupak.
Pavić: Naravno da povjerenstvo ne može preuzeti posao istražnih tijela, ali je moglo rasvijetliti političke okolnosti.
Hrstić: Nijedan od sudaca se ne usuđuje donijeti odluku koja bi bila u suprotnosti s raspoloženjem javnosti. I onda kasnije to pada jer se ispostavi da je bio čitav niz propusta… Agrokor je regularno poslovao cijeli niz godina, često su to bili poslovi na rubu zakona, ali znamo kako je provođeno privatizacija u Hrvatskoj.
Jasno je da je bilo sprege politike, tajkuna i banaka jer je jedino tako moglo doći do toga. Ako politka i nije izravno utjecala na to propustila je napraviti mnogo toga da spriječi pljačkašku privatizaciju. Nema korsiti da DORH danas kopa po tome kad je revizija već rekla da mnogo toga bilo nezakonito.
U Hrvatskoj su brojne žene žrtve obiteljskog nasilja, a odugovlači se s ratifikacijom Istanbulske konvencije.
Pavić: Mi u Hrvatskoj pričamo o nasilju nad ženama samo kada netko ubije ženu, stajemo na tome da prenosimo vijesti iz Hollywooda, o ostavci ministara iz Britanije ili Austrije, dok se kod nas svi prave kao da se ništa ne dogđa i da smo raj za žene, da su žene kraljice, a nije tako.
Plenković je kazao da je slučaj župana Tomaševića interna stvar HDZ-a.
Hrstić: Mislim da je ispravno reagirao, ipak su na početku poduzete neke konzekvence prema tom čovjeku. Probelm je što se ne reagira kada stižu prve dojave, ljudi se bolje miješati, jer mogu biti optuženi da su nešto pogoršali, nije lako utetjeti u obitelj, nije to lako ni socijaloj službi. Što god napraviš – pogriješiš. Moram reći da su žene ugrožene na svim razinama, u svim društvima i da situacija u RH nije ništa bolja od onih u patrijahalnim društvima. Istanbulskoj konvenciji se ne protive jer se po njoj poduzimaju mjere protv nasilja, već jer tamo stoje i neke idološke crte koje nisu morale nužno biti ugrađene u tu konvenciju.
Pavić: Među onima koji odlaze iz RH najviše je žena, među visoko obrazovanima također, a koliko ih ima u Saboru – samo 9 posto. To je žalosna činjenica.
Komentira se izgled predsjednice, kako je odjevena. Smijete polemizirati s njenim stavovima, ali nedopustivo je omalovažavati njen izgled i kako je odjevena.
Hrstić: Nitko ne reagira što se predsjednicu proziva kao glupu plavušu.