Da će vlada skladištiti radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane Krško u Dvoru kraj Hrvatske Kostajnice posljednjih tjedana izaziva bojazan kod lokalnog stanovništva. N1 televizija stoga je provjerila kako izgleda život prvi red do nuklearke.
Podno nuklearne elektrane Krško orezuju se sadnice i za nekoliko mjeseci izrast će jabuke. Jabuke za koje se kaže da se bez straha mogu jesti. A da mjesta strahu nema, rečeno je mještanima čije su kuće udaljene nekoliko stotina metara od elektrane, kada se gradila početkom 80-ih.
Oni koji žive najbliže elektrani dobivaju 500 eura po članu kućanstva. Općini Krško ide više od osam milijuna eura godišnje te je jedna od najrazvijenijih u Sloveniji. Odskakanja u teškim oboljenjima u odnosu na prosjek zbog zračenja, kaže načelnik općine, nema.
“Ne mogu vam dati stopostotni odgovor, ali prema podacima zavoda za javno zdravstvo iz Novog Mesta ne bilježimo nikakva posebna oboljenja. Gotovo 24 sata dnevno provodi se monitoring a razina zračenja je u dopuštenim granicama”, rekao je načelnik općine Krško, Miran Stanko.
Razina zračenja mjeri se i na nisko i srednje radioaktivnom otpadu nastalom u Krškom. Mjesta za njegovo skladištenje u nukleraci, prema riječima članova uprave, ima još oko pet godina, a Hrvatska i Slovenija moraju ga sanirati.
Otprilike jedan kilometar od nuklearne elektrane Krško slovenska vlada namjerava graditi odlagalište otpada nastalog u Krškom. Stavit će ga na dubinu veću od 30 metara i kažu da tamo može ostati više od 300 godina.
Hrvatska svoju lokaciju još nije odabrala, no sve se glasnije spominje Dvor na Uni. Mještani se tome protive, dok tek rijetko kojeg stanovnika Krškog odlagalište brine.
Roman je u elektrani radio 30 godina, još duže uz nju živi. Kako izgleda odlagalište nuklearnog otpada u Francuskoj, osobno se išao uvjeriti.
“U Francuskoj je čisti plato, zabetoniran i složeni su gore kontejneri i može se vršiti nadzor svaki dan. Odlagalište je 20 km u jednoj šumi, od prvog sela, a tu smo nadohvat ruke”, kaže stanovnik Krškog Roman Klinjec.
A gdje će biti hrvatsko odlagalište, Vlada odluku mora donijeti ove godine, a izgraditi u idućih deset.
Više pogledajte u prilogu Katarine Brečić.