Turistička mjesta na Jadranu u kojima za ljetnih mjeseci broj turista višestruko premašuje uobičajen broj stanovnika bore se s problemom pojačane potrebe za zdravstvenim uslugama svaka na svoj način jer sustavne organizacije nema već godinama.
Iz HZZO-a poručuju kako su pozvali županijske domove zdravlja da dostave ponude za dodatne liječničke timove, s kojima bi HZZO onda sklopio ugovor pa bi zdravstvene usluge za sve bile besplatne, no dosad im se javio samo Dom zdravlja Istarske županije. Za ponudu, međutim, mnogi nisu ni čuli, a neki je i ne smatraju ozbiljnom jer izrečena je usmeno prije dva tjedna na stručnom skupu u Opatiji.
Mnogi gradovi i općine stoga nastoje angažirati dodatne timove pa otvaraju sezonske turističke ambulante, svojevrsnu nadstandardnu uslugu.
One nemaju ugovor s HZZO-om pa usluge naplaćuju, a plaćaju se i lijekovi ako ih propišu jer te ambulante ne mogu koristiti recepte HZZO-a. U Primorsko-goranskoj županiji one funkcioniraju godinama.
”Rade od 8 do 24 i 13 ih je. Strancima su od velike koristi, dolaze mahom zbog dizenterija, upala uha, respiratornih problema, uboda itd. Usluge im se ondje naplaćuju, izdaju se računi koje inozemni pacijent u svojoj matičnoj osiguravateljskoj kući naknadno može refundirati”, kaže Boris Ritoša, ravnatelj DZ-a Primorsko-goranske županije.
Domaćim se pak turistima u turističkim ambulantama na Krku, Cresu, Unijama, Lošinju, Rabu, Crikvenici i Opatiji usluga ne naplaćuje. To je stvar odluke doma zdravlja i lokalne samouprave koje financiraju turističke ambulante i nije pravilo. U rogozničkom su nam pak DZ-u kazali kako će se naplaćivati i domaćima. U Istri je devet timova u turističkim ambulantama i u njima se usluga plaća, a desetak ih je jučer ugovoreno u Dubrovačko-neretvanskoj za Dubrovnik, Korčulu, Lumbardu, Mljet, Ston, Ploče, Orebić, Trpanj i Slivno, piše Večernji list.