Arsen Dedić rođen je 1938. u Šibeniku. Smatra se utemeljiteljem hrvatske šansone, a sam je sebe nazivao akademskim težakom i pjesnikom opće prakse. Izdao je desetke knjiga poezija, sklado glazbu za nekoliko stotina kazališnih predstava te stotinjak dokumentarnih i igranih filmova te TV- serija. Tugu osjećaju svi - od njegovih prijatelja do kolega.
“Mi se nismo viđali svaki dan, ali je on uvijek bio tu, za bok kako si, za prijedlog o koncertu, za pitanje o životu, za, ono, najosjetljivije neke ljudske stvari. To će faliti”, rekla je kantautorica i pjevačica Lea Dekleva.
“Otišao nam je veliki čovjek. Kada velim znan, onda mislim na cijelu naciju. A meni osobno je otišao prijatelj. Veliki prijatelj kojega znam 100 godina, čiju obitelj znam i koja će se ne znam kada oporaviti od toga”, kazao je pijanist Branko Bulić.
Družio se i pjevao s najvećim kantautorima dvadesetog stoljeća. Bio je veliki cinik, nerijetko sklon autoironiji, ali pritom, do posljednjih trenutaka, neumoran radnik i perfekcionist.
“Kad on sjedne za klavir i kad svira te svoje kompozicije, to je vrlo upečatljivo. To je čak možda bolje i da on sam sebe prati. Čak i ponekad on nije svirao fantastično klavir, ali je pratio sebe. Ono što je napisao je mogao pratiti”, rekao je skladatelj Kornelije Kovač.
Zauvijek će ostati zapamćeni njegovi svevremenski hitovi poput “Sve što znaš o meni”, “O mladosti”, “Kuća pored mora”, “Moderato Cantabile”, “Balada o prolaznosti” i brojni drugi.
“On je bio čovjek pun duha. Uvijek je znao reći kad ga netko od prijatelja opomene: “Arsene, moraš malo više povesti računa o zdravlju. Volio je život. On je znao odmahnuti rukom i reći…ovaj… sve je u božjim rukama. Bit će onoliko koliko je suđeno”, kazala je jedna od legendi sevdaha, Hanka Paldum.
Komemoracija za Arsena Dedića održat će se u Šibeniku, a pokop prema vlastitoj želji – u Zagrebu u krugu najuže obitelji.
Više pogledajte u prilogu Nataše Vidaković.