Europol otkrio u koje je sve biznise kriminal gurnuo svoje pipke: Ove tvrtke koriste najopasniji kriminalci

Crna kronika 18. pro 202418:02 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Europol je danas objavio svoje najnovije izvješće "Povećanje legitimiteta: Kako najopasnije kriminalne mreže u EU-u zlorabe legalne poslovne strukture".

U njemu se analizira kako kriminalne mreže zlorabe legalne poslovne strukture ne bi li ojačale svoju moć i proširile svoje kriminalne aktivnosti. Ovo izvješće temelji se na Europolovoj studiji iz travnja ove godine u kojem su opisane najopasnije kriminalne skupine, a sada je stigao nastavak analize ne bi li se vidjelo gdje se zlouporabe doista događaju.

Što sve obuhvaća ovo izvješće?

U studiji se navode vrste poduzeća sklona zlouporabi, aktivnosti organiziranog kriminala omogućene legalnim poslovima, metode koje koriste kriminalci za iskorištavanje ovih struktura, ključne pokretače organiziranog kriminala. Legalne poslovne strukture sastavni su dio pranja prihoda stečenog kriminalom, narušavanja gospodarskog natjecanja, prijevoza nezakonite robe i širenja utjecaja kriminalnih mreža. Posebno se iskorištavaju poduzeća koja barataju s puno gotovine, kako bi se zaštitilo pranje novca.

Analiza naglašava i kako kriminalne mreže koriste korupciju da prodube svoj utjecaj na lokalne zajednice, potičući ekonomsku ovisnost koja štiti nedopuštene aktivnosti od provođenja zakona.

Koliko kriminal zlorabi poslovni svijet?

Utvrđeno je precizno da 86 posto najopasnijih kriminalnih mreža u EU-u iskorištava legalne poslovne strukture. Kriminalci koriste te okvire kako bi prikrili svoje aktivnosti, omogućili pranje novca i proširili svoje operacije izbjegavajući provođenje zakona.

Infiltracija na visokoj razini ili izravno vlasništvo nad legalnim poslovima omogućuje kriminalnim mrežama neprimjetno miješanje legitimnih i nedopuštenih aktivnosti. Neke se tvrtke osnivaju isključivo kao paravan za kriminalne operacije, dok se druge preuzimaju kako bi služile dugoročnim kriminalnim ciljevima.

Prijevare, šverc, droga, cyber kriminal

Iako je zloporaba legalnih poslovnih struktura globalni fenomen, većina iskorištavanih ili infiltriranih tvrtki koje koriste kriminalne mreže sa sjedištem u EU, njih 70 posto, djeluje unutar EU-a ili njegovih susjednih zemalja. Međutim, postoji i značajan udio kriminalnih mreža EU-a koje su uključene u legalne strukture smještene na drugim dijelovima svijeta. Tako Europol upozorava da se kriminalno infiltrirane legalne poslovne strukture nalaze u gotovo 80 zemalja diljem svijeta.

Među primjerima korištenja tvrtki od strane kriminalaca navode se tzv. nestajući trgovci koji se koriste za lančane financijske prijevare, ulaganje novca zarađenog na krijumčarenju droge u legalne poslove, zlouporabe medicinske opreme i pomoći, preprodaja opasne hrane, zlouporabe hipoteka, cyber kriminal, zlouporaba intelektualnog vlasništva, šverc migranata i trgovina ljudima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!