Bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt gostovala je u Pregledu dana. S našom Ninom Kljenak je razgovarala o političkim aktualnostima.
Saborska je oporba u srijedu prozvala glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića zbog očitovanja koje je uputio glavnoj europskoj tužiteljici Lauri Kövesi za “skandalozno ponašanje i uplitanje u odluke sudova.
U njemu je optužio europsko tužiteljstvo za povredu vladavine prava u Hrvatskoj, zamjerio im postupanje u aferi Beroš-Petrač te naveo dva predmeta u kojima Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), po njegovu mišljenju, nije smio postupati jer se radi o slučajevima prije 2017. godine kada još nije ni stupila na snagu Uredba o EPPO-u u Hrvatskoj.
“Stvari su jednostavne – ako se država odlučila uzeti europska sredstva, onda mora prihvatiti EPPO. On je tu da kontrolira troše li se sredstva namjenski ili nenamjenski”, objašnjava Škare-Ožbolt.
“EPPO je osnovan da kontrolira europski novac. Naše tužiteljstvo ima puno posla za odraditi. Trebao bi i to odrađivati, ali EPPO je tu da pomogne i kontrolira samo ta sredstva. Ne može kontrolirati državni proračun niti se miješati u druge stvari, ali za ovu kontrolu ima sve ovlasti”, kazala je.
Dio oporbe smatra da glavni državni odvjetnik ovo radi kako bi spasio bivšeg ministra Beroša te da priprema teren da spasi ministricu Ninu Obuljen Koržinek, koju EPPO i dalje intenzivno istražuje zbog afere Geodetski fakultet.
“Prošlo je dosta vremena od davanja prvih iskaza osumnjičenih u aferi Geodetski fakultet. Stvara se fama, nacrtana je meta ministrice. Je li ona ta? To se ne zna, ali postavlja se pitanje kada taj postupak počinje. Ništa se ne zna, a sve se fokusira na ministricu. I u sudskom postupku i u istrazi i dalje u samom postupku će se stvari razotkriti i istina će se utvrditi. Situacija u kojoj je tema ministrica kao sv. Helena je smiješno.”
Je li potez ustavnih sudaca protuustavan?
Komentirala je i kontroverzan potez ustavnih sudaca: “Iznenadila sam se i to je sve jako čudno. Oni su donijeli odluku koja je uvjetna – ako Sabor ne donese odluku, onda njihova odluka o produženju rada sudaca nastupa. Oni su se vjerojatno i konzultirali s nekim ustavnopravnim stručnjacima pa postoji situacija gdje ih jedni brane, a drugi napadaju.”
Na pitanje je li to protuustavno, odgovara: “To Ustav ne govori. Ako Ustav o tome ne govori, onda toga nema”, te dodaje: “Ovo je ozbiljan presedan na koji će pravna struka morati odgovoriti. Došli smo u jedan mrtvi kut iz kojeg je Ustavni sud izašao na jedan potpuno neustavni način. Dakle, kršitelji Ustava danas sjedne u Ustavnom sudu!”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare