Od 1. siječnja ove godine više od deset liječnika hitne medicine Zavoda za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije otišlo je na bolovanje. Zbog toga je se postavlja pitanje o mogućoj ugroženosti pružanja hitne pomoći u ovoj županiji, a Ministarstvo zdravstva o svemu se do danas nije oglasilo. N1 je u dva navrata poslao upit Ministarstvu, no odgovora nema.
Tek danas nakon sjednice Vlade istupila je ministrica Irena Hrstić koja je potvrdila da je 11 liječnika na bolovanju, a budući da je u pitanju samo privremena nesposobnost za rad ističe kako nije riječ o nekoj dugotrajnoj situaciji. Uvjerava da je napravljeno sve da se smjene popune.
Inače, sve je krenulo zbog odluke v.d. ravnatelja Zavoda Tomislava Jukića da ukine 24-satne smjene liječnicima hitne pomoći. U takvom režimu, s tri slobodna dana nakon 24-satne smjene, radili su od izbijanja pandemije Covida-19. Budući da je takav rad dopušten samo iznimno, Jukić ga je odlučio ukinuti, ali ne još 2023. kada je proglašen kraj pandemije, već od 1. siječnja ove godine.
Nezakoniti timovi
Budući da su liječnici tada masovno otišli na bolovanja, dio timova hitne pomoći organiziran je protivno pravilima, jer su se u njima nalazile dvije medicinske sestre ili dva tehničara, te vozač.
Prema pravilima u tzv. T1 timu hitne pomoći nalaze se liječnik i medicinska sestra, te vozač, dok se u tzv. T2 timu nalaze dva medicinska tehničara ili sestre. Tim u kojem medicinska sestra uskače umjesto liječnika nije propisan, objašnjavaju nam liječnici iz Šibensko-kninske županije s kojima smo razgovarali. Propisana su pravila kada intervenira tim T1 a kada tim T2. To ovisi o hitnoći i složenosti situacije. Za tim s dvije medicinske sestre ili tehničara i vozačem jednostavno nema pravila, a on ne bi smio mijenjati tim T1 koji se upućuje na zahtjevnije intervencije.
24-satne smjene
Kažu da su 24-satne smjene velikom broju liječnika odgovarale jer putuju iz udaljenih gradova, uglavnom preko 30 kilometara u jednom smjeru. U tom slučaju, što je iznimna situacija, također im se moglo omogućiti 24-satne smjene, no Jukić ih je ukinuo. I ministrica danas potvrđuje da 24-satni rad može biti samo izniman.
“Mnogi su ovih dana, nakon ukidanja 24-satnih smjena radili po 12 sati svaki dan, a dio njih po 12 sati svaka dva dana. Pri tome im jako puno sredstava i vremena odlazi na prijevoz jer su neki odlazili iz udaljenijih mjesta Šibensko-kninske županije ili čak Splitsko-dalmatinske županije. Zbog toga je bilo otkaza, a novi liječnici ne dolaze i stvara se jako veliki problem, a rješenja nema”, govore nam liječnici koji su nas zamolili za anonimnost.
Potvrđuju nam da problema u sastavljanju timova nije bilo u Šibeniku, Kninu i Vodicama, dok je u ostalim ispostavama u Drnišu, Tisnom i Primoštenu bilo problema. U Primoštenu je ostala tek jedna liječnica specijalistica hitne medicine, te jedna medicinska sestra specijalizirana za hitnu medicinu.
Upravo se one zatekla prekjučer u smjeni kada je na lokalnoj tržnici pozlilo jednom čovjeku. Potvrdio je to jučer u razgovoru za Novu TV Tomislav Petrušić predstavnik inicijative Hitna uživo 194.
“Dogodilo se da trenutno u Primoštenu umjesto četiri liječnika radi jedan liječnik, kolegica specijalistica hitne medicine, i dva tehničara koji ulaze u smjene zato što liječnika nema. Radila je kolegica specijalistica i hvala Bogu da je, ona je obavila sve po pravilima i taj čovjek za ništa nije bio zakinut.
Kao glavni problem Petrušić vidi upravo v.d. ravnatelja Jukića.
Problema ima i drugdje
“Jukić vodi Zavod u krivom smjeru. Liječnici su na bolovanju zato jer se ne dopušta rad od 24 sata, a uzima se ljude izvana koji nakon posla u svojim ordinacijama dolaze k nama. Nitko se ne pita koliko ljudi rade, nekad rade i 36 sati, a nama se ne dozvoljava 24 sata. Za ovaj cirkus je kriv je gospodin Jukić, kao i krovni zavod i Ministarstvo zdravstva jer mu se to dozvoljava”, proziva Petrušić.
Dodaje i kako ovakav slučaj nije izoliran – problem, kaže, je i u Brodsko-posavskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji. Prema Petrušićevim riječima pacijentu kojem je pozlilo u Primoštenu pružena je adekvatna hitna pomoć, ali samo zbog činjenica da je u smjeni bila medicinska sestra specijalistica hitne medicine. Ostale medicinske sestre i tehničari koji nisu specijalizirani za taj posao ne mogu ni primijeniti sve metode kako bi pomogli pacijentu.
Što kaže Maja Grba?
Jukić, koji za N1 u dva navrata nije službeno odgovorio, preko drugih medija poručio je da problema s pružanjem hitne pomoći nema, no ipak je o svemu obavijestio Ministarstvo zdravstva. Ministrica kaže da ih nije pitao za rješavanje problema s nedostatkom liječnika, već da ih je pitao za organizaciju rada u 24-satim smjenama. To je, objašnjava nezakonito, osim u izvanrednim okolnostima. Dodaje da je Jukić, sa svojim timom, organizirao pružanje hitne medicinske skrbi tijekom 24 sata.
N1 je, istražujući ovaj slučaj, prije nekoliko dana upit uputio i Maji Grbi, ravnateljici Zavoda za hitnu medicinu Republike Hrvatske, no ona nam je poručila da se obratimo Jukiću. On, ponavljamo, na upit N1 nije odgovorio.
Slijedi li reforma?
Inače, ministrica tvrdi kako ne zna za pritužbe na rad ovog ravnatelja, te ističe kako je u ovom trenutku u tijeku natječaj za novog ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Šibensko-kninske županije.
Na upit kako će se riješiti ova situacija s hitnom pomoći u šibensko-kninskom zavodu ministrica nije dala konkretan odgovor, već je navela da je u tijeku reforma cijelog sustava kojima će se omogućiti veći broj onih koji imaju kompetencije za pružanje hitne pomoći.
Izrazila je i sućut obitelji preminule osobe u Primoštenu, te dodala kako će prema pravilima taj slučaj, kao i svaki sa smrtnim ishodom, biti analiziran.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare