Dok se čeka početak sudskog procesa u aferi Ina teškoj oko 160 milijuna eura, akteri ovog slučaja u pozadini vuku različite poteze.
Nakon što smo nedavno otkrili da tvrtka OMS Upravljanje, koju je do uhićenja vodio Goran Husić, a bila je glavni kanal za trgovinu jeftinim plinom iz Ine, planira u stečajnom postupku tražiti deblokadu zamrznute imovine, sada doznajemo za potez što ga je povukao Josip Šurjak, bivši šef Hrvatske odvjetničke komore, također obuhvaćen ovom optužnicom.
Ugovor s Danom Škugorom
Prema optužnici, na račun odvjetnika Šurjaka slijevao se dio zarade ostvaren sumnjivom trgovinom plinom u Ini, a uz to, on je bio i suvlasnik OMS Upravljanja. Bio je, kako tvrdi USKOK, paravan za Damira Škugora, direktora iz Ine, koji je vodio cijeli ovaj plinski biznis.
N1 sada doznaje da je Josip Šurjak sudskim putem pokušao raskinuti ugovor prema kojem je za Škugorovog oca Danu Škugora držao 50 posto udjela u OMS Upravljanju.
Ugovor što su ga sklopili u listopadu 2021. definirao je da Šurjak, kao fiducijara, za Danu Škugora, kao fiducijanta, drži 50 posto poslovnih udjela OMS Upravljanja. Takva vrsta ugovora ima određene uvjete, odnosno Šurjak nije bio vlasnik poslovnih udjela, već ih je samo držao za Škugora i morao bi mu ih vratiti čim bi ovaj to zatražio.
Raskid ugovora o udjelima
Početkom ove godine, dok je istraga u aferi Ina još bila u tijeku, Šurjak je iznenada odlučio raskinuti ugovor s Danom Škugorom. Prema nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Zagrebu u koju smo dobili uvid, pokušao je kontaktirati Škugora no nikakav odgovor od njega nije dobio. Nakon toga odlučio je raskid ugovora tražiti sudskim putem.
“Ugovor sklopljen na neodređeno vrijeme te je sam prema njegovom članku 15. uputio Dani Škugoru 10. siječnja 2024. preporučenom poštom s povratnicom izjavu kojom sam ugovor otkazao. Pozvao sam ga da odredi osobu na koju bih prenio poslovne udjele. Dane Škugor je Tuženik je obavijest primio 18. siječnja 2024., ali nije odredio osobu na koju bih prenio poslovne udjele. Otkazom ugovora nastala je moja obveza da Dani Škugoru vratim poslovne udjele, kao i njegova obveza da ih preuzme”, objasnio je Šurjak zašto je podnio tužbu. Dane Škugor na nju nije odgovorio.
Što je utvrdio sud?
Sud je analizirao ugovor čije je otkazivanje tražio Šurjak i utvrdio zanimljive činjenice. Naime, prema stavu suda, ovaj ugovor uopće nije bio sklopljen u propisanom obliku, pa zapravo nije ni vrijedio. Pravnim rječnikom rečeno radilo se o “ništetnom pravnom poslu”.
“Iz ugovora je vidljiva namjera stranaka da Dane Škugor bude stvarni član OMS Upravljanja unatoč tome što ne ispunjava pretpostavke da bude upisan u sudski registar kao član društva s obzirom na to da su stranke izričito navele da je on spriječen biti upisan kao nositelj članskih prava u tvrtki. Iz toga proizlazi da na ovaj način stranke nastoje zaobići prisilne propise Zakona o trgovačkim društvima koje propisuju pretpostavke prema kojim netko može biti član društva, odnosno koje osobe ne mogu biti članovi društva. Na taj način žele postići da sva članska prava sadržajno pripadaju Dani Škugor iako ne ispunjava pretpostavke da bude član društva.
Takav ugovor kojim se nastoje zaobići prisilni propisi o tome tko ne može biti član društva je i protivan moralu pa je ništetan i prema odredbama Zakona o obveznim odnosima. Ništetni pravni posao ne može se otkazati jer ništetni pravni poslovi ne proizvode pravne učinke. Stoga, tužbeni zahtjev kojim Josip Šurjak zahtijeva utvrđenje da je predmetni ugovor otkazan nije osnovan”, zaključeno je u prvostupanjskoj presudi.
S Trgovačkog suda u Zagrebu za N1 su potvrdili da je Šurjak na prvostupanjsku presudu uložio žalbu, te se slučaj trenutno nalazi na Visokom trgovačkom sudu RH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare