
Čini se da su do jučer nepomirljivi stavovi predsjednika Republike Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića, odnosno Vlade oko mogućeg vojnog angažmana Hrvatske u Ukrajini - stvar prošlosti.
Naime, izjave dvojice ministara proteklih dana zvučale su kao da ih je izgovorio sam Zoran Milanović, koji se ustrajno protivi svakom takvom angažmanu.
Najprije je početkom ovoga tjedna ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Davor Božinović u podcastu Večernjeg lista “Bobu bob!” novinara Igora Bobića izjavio, govoreći o tzv. Koaliciji voljnih, da Hrvatska “mora biti tamo gdje se o tome razgovara”, ali da je u toj koaliciji “prepoznata kao država koja nije pokazala interes niti želju da sudjeluje u nečemu takvom”.
“To je za velike igrače. Uvijek je bilo tako”, ustvrdio je Božinović što je gotovo istovjetno Milanovićevoj izjavi na tu temu da “kad se veliki tuku, makneš se od stola”, što je parafraza davne izreke Vladka Mačeka.
Ministri i Milanović sad govore isto
Potom je u srijedu još jedan potpredsjednik Vlade, ministar obrane Ivan Anušić, u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada” na pitanje hoće li Hrvatska sudjelovati u Koaliciji voljnih još nedvosmislenije izjavio: “Hrvatska nije ta koja će žuriti u tom smjeru, niti Hrvatska ima namjeru slati svoje vojnike. Dalje o tome ne bih nagađao, niti je na meni da to govorim. Tu su premijer i predsjednik države koji će o tome odlučivati, kao i Hrvatski sabor.”
Odmah potom oglasio se i sam Milanović pozdravivši Anušićevu izjavu.
“Hrvatska vojska neće ići u takvu misiju jer se ona neće nikad ni dogoditi. (…) Vidim da na tom tragu razmišljaju i neki od ključnih ministara u Plenkovićevoj vladi”, kazao je.
Gostujući u četvrtak na N1 televiziji, bivša premijerka Jadranka Kosor kazala je kako se neki HDZ-ovi ministri “mic po mic približavaju Milanovićevim stajalištima zbog kojih je bio prozivan kao ruski plaćenik”.
Podsjetila je da su Milanovića nazivali “Putinovom pudlicom” te ustvrdila da “bez amenovanja predsjednika Vlade ni jedan ni drugi (Božinović i Anušić, nap.a.) ne bi na taj način o tome govorili”.
Počela deeskalacija odnosa
Približavanje stavova Pantovčaka i Banskih dvora oko hrvatskog angažmana u Ukrajini svjedoči o odmrzavanju odnosa koji su stidljivo započeli u veljači, nakon Milanovićeve inauguracije. Tada je ministra vanjskih poslova Gordan Grlić Radman neočekivano poručio: “Idemo dati šansu predsjedniku Milanoviću”, a ministar graditeljstva i također potpredsjednik Vlade Branko Bačić najavio održavanje sjednice Vijeća za obranu čije je sazivanje prethodno predložio Milanović.
Tada nam je politički analitičar Krešimir Macan kazao kako je to “početak deeskalacije” odnosa Pantovčaka i Banskih dvora.
“Neće to proći bez trzavica, bit će opet svađa, ali mislim da će biti mirnije nego u prvom (Milanovićevom) mandatu”, kazao je tada Macan.
U međuvremenu su, početkom ožujka, Plenković i Milanović razgovarali telefonski i, koliko je poznato, bila je to njihova prva komunikacija nakon svibnja prošle godine kada su se silom prilika susreli kako bi Milanović Plenkoviću nakon parlamentranih izbora dao mandat za sastavljanje vlade.
“Ako se dogovore oko 80 posto stvari, super!”
Sada nam je Macan prokomentirao novo približavanje stavova i odrmzavanje odnosa kazavši da se “nešto događa”.
“Oni će u nekim javnim nastupima ostati svoji, ali očito se nešto događa. Vrlo je pohvalno, ako je istina, da u vremenima kada se oko nas sve brzo mijenja, oni razgovaraju i surađuju, da se pokušava koordinirati vanjska politika. Bit će stvari oko kojih se neće dogovoriti i onda će tu predsjednik Vlade presjeći, kao što je činio i ranije. No ako se dogovore oko 80 posto, to je već super”, smatra Macan.
U deeskalaciji odnosa predsjednika i premijera, odnosno Vlade vjerojatno ima i političke taktike HDZ-a kojemu je u nekim anketama rejting pao ispod SDP-ovog.
“U HDZ-u vjerojatno paze i da im rejting ne bi dodatno kliznuo zbog rata s Milanovićem ili zbog suprotstavljenih stavova. Jednostavno ne ostavljaju prostora da idu u sukob s Milanovićem. A i javnost je u većini rekla da ne želi hrvatske vojnike u Ukrajini”, ističe Macan.
Više od 70 posto građana želi njihovu suradnju
Uputio nas je Macan na rezultate istraživanja koje je agencija Ipsos nedavno provela za njegovu agenciju za odnose s javnošću Manjgura o odnosu predsjednika Republike i premijera. U tom istraživanju 84 posto građana smatra da bi njih dvojica trebali nadvladati osobne sukobe i surađivati u interesu Hrvatske.

A na pitanje bi li osobno voljeli da predsjednik i premijer uspješno surađuju 72 posto ispitanika odgovorilo je potvrdno, 20 posto je reklo da im je svejedno, dok je 5 posto odgovorilo da to ne žele.

“U tom istraživanju građani im poručuju da moraju razgovarati i da ne žele ikome honorirati nadmudrivanje. Sada je stvar u tome da se ne ostavi dojam kako se ne želi razgovarati. Nitko ne želi ispasti taj koji ne želi pričati s drugom stranom”, kazao je Macan.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare