
Američko ministarstvo pravosuđa pokrenulo je tužbu za oduzimanje 47 milijuna dolara prihoda ostvarenih prodajom oko milijun barela sirove nafte, za koju tvrde da potječe iz Irana, a koja je prošle godine bila uskladištena u Hrvatskoj, objavio je Bloomberg. Tužba je podnesena u srijedu, na Okružnom sudu u Distriktu Columbia.
U dokumentima se navodi da se radi o isporukama između 2022. i 2024. godine, koje su, prema tvrdnjama američkih vlasti, organizirane za dobrobit Iranske revolucionarne garde i njezine elitne postrojbe Qods, koje Sjedinjene Američke Države smatraju terorističkim organizacijama.
Prema tužbi, posrednici uključeni u operaciju lažno su prikazivali podrijetlo nafte, predstavljajući je kao malezijsku uz korištenje krivotvorenih dokumenata. Također su manipulirali sustavima za automatsku identifikaciju tankera kako bi prikrili činjenicu da je nafta ukrcana u Iranu. U izvješću američkog državnog odvjetništva stoji kako su troškovi skladištenja u Hrvatskoj plaćeni u američkim dolarima, a transakcije su išle preko američkih banaka, koje bi ih – da su znale pravo porijeklo nafte – odmah blokirale, prenosi tportal.
Nafta se, prema navodima iz tužbe, nalazila u skladištu Jadranskog naftovoda (JANAF) u Omišlju na otoku Krku. Američke vlasti tvrde da je riječ o naftnom derivatu koji je u vlasništvu Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC), za koju Washington kaže da pruža materijalnu potporu Revolucionarnoj gardi, čime izravno sudjeluje u financiranju terorističkih aktivnosti.
Kompleksna situacija
Damir Zec, umirovljeni profesor s riječkog Pomorskog fakulteta kaže kako je situacija s iranskom naftom u Omišlju izuzetno kompleksna.
Kaže kako Janaf nije mogao znati da se radi o iranskoj nafti ukoliko su papiri bili krivotvoreni, mogao je samo vjerovati papirima.
Janaf je, dodaje, samo posrednik u cijeloj situaciji.
Pitanje je, kaže Zec, tko je kupio naftu jer taj je potencijalno švercer i postupa suprotno interesima SAD-a.
“Međutim jednako tako, a s obzirom da se ova nafta predstavljala kao malezijska, moguće je da je prošla i kroz “više ruku” i nije morala biti kupljena direktno od Irana”, govori.
Inače podrijetlo nafte može se otkriti i analizom te se po strukturi može zaključiti čija je. Zec pretpostavlja da se nije išlo toliko daleko u prikrivanju podrijetla jer bi to bilo izuzetno neisplativno. Iranska se nafta kupuje jer je jeftina jer je ne mogu prodavati redovnim putem, a najveći su kupci Kinezi.
“Dakle, postavlja se pitanje tko je kupio naftu i od koga? Janaf i Hrvatska su tu samo izigrani i kao posrednici prevareni”, kaže profesor u razgovoru s našim Bornom Šmerom.
Oglasio se Janaf
“JANAF d.d. vodi svoje poslovanje i obavlja usluge sukladno mjerodavnim propisima i relevantnim odlukama nadležnih tijela Republike Hrvatske i Europske unije. Prihvat tereta na JANAF-ovom Terminalu Omišalj vrši se prema propisanom postupku, u skladu s relevantnom dokumentacijom i nakon provedbe odgovarajuće carinske procedure”, odgovorili su nam iz Janafa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare