Vlada je koncem 2022. objavila javni poziv za izgradnju i opremanje 18 centara za starije osobe, lani je potpisala ugovore s gradovima i općinama koji su ušli u taj veliki projekt, a ove godine započela je izgradnja većine tih centara.
Osam centara bit će izgrađeno i opremljeno sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, odnosno bespovratnim novcem Europske unije u iznosu od 49 milijuna eura, dok se deset centara financira sredstvima iz državnog proračuna. Ukupna vrijednost svih projekata je 159 milijuna eura, kako je objavilo Ministarstvo rada i mirovinskog sustava.
Plan je da svi centri budu dovršeni do sredine 2026. i da u njima, osim novih 1800 mjesta za starije osobe, budu osigurane i vaninstitucionalne usluge za oko 4500 korisnika.
Trenutno je samo 3 posto starijih smješteno u domovima
“U tim centrima bit će smještajni kapaciteti i stacionari, ali i vaninstitucionalni oblici skrbi kako bi se pomoglo starijim osobama koje još mogu ostati u svome domu, a da im se ipak pruži skrb”, kazala nam je Višnja Fortuna iz Matice umirovljenika Hrvatske.
Iako neće riješiti kronični problem nedostatka smještaja za starije osobe, smještajni kapaciteti u ovih 18 centara donekle će smanjiti pritisak na postojeće domove za starije, ali i omogućiti mnogima da dobiju bolju skrb i više vaninstitucijskih usluga – od pomoći u kući, poludnevnog i cjelodnevnog boravka, skrbi za starije osobe za vrijeme spriječenosti njegovatelja, psihosocijalnog savjetovanja, psihosocijalne podrške i sličnog.
“Mi već godinama trubimo da bi se država morala više uključiti u priču oko staračkih domova jer je prije dvadesetak godina prepustila sva osnivačka prava županijama. Nedavno se država opet vratila u tu priču i žele sagraditi centre za starije osobe. Kod nas je manje od 3 posto osoba starijih od 65 godina smješteno u staračke domove, što je jedna od najnižih stopa u Europskoj uniji”, kazao nam je predsjednik udruge Pragma i čelnik Hrvatske mreže protiv siromaštva Nedjeljko Marković.
Evo u kojoj su fazi radovi na budućim centrima za starije osobe u 18 gradova i općina, kako će izgledati i koliki će kapacitet imati svaki od tih centara.
DUBROVNIK
vrijednost projekta: 12 milijuna eura (vlastito sufinanciranje 48,91 %)
smještajni kapacitet: 205 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 410 korisnika
U lipnju je potpisan ugovor za izgradnju Centra, a u kolovozu su počeli radovi. U Centru će, uz jendokrevetne i dvokrevetene sobe biti i restoran, liječnička ordinacija, prostor za fizikalnu terapiju i društvene prostorije. Za 75 korisnika izvaninstitucionalnih usluga bit će osiguran dnevni boravak.
DUGA RESA
vrijednost projekta: 10.9 milijuna eura (vlastito sufinanciranje 44,05 %)
smještajni kapacitet: 151 korisnik (107 soba)
izvaninstitucionalne usluge: 227 korisnika
Početkom listopada započeli su radovi koji bi trebali biti završeni početkom veljače 2026. godine. U Centru će biti zaposleno 67 radnika od kojih će se 41 baviti isključivo njegom i skrbi o korisnicima.
DRNIŠ
vrijednost projekta = 10.4 milijuna eura (vlastito sufinanciranje 47.72 %)
smještajni kapacitet: 100 korisnika
Planirano je zapošljavanje preko 40 osoba.
ĐURĐEVAC
vrijednost projekta: 6.1 milijun eura (sve iz sredstava EU)
smještajni kapacitet: 80 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 274 korisnika
Riječ je o rekonstrukciji nekadašnje zgrade Gradske uprave i dvije pomoćne zgrade u središtu grada. Radovi bi trebali biti gotovi do konca lipnja 2026. godine.
GRUBIŠNO POLJE
vrijednost projekta: 9.2 milijuna eura (33,45% vlastito sufinanciranje)
smještajni kapacitet: 102 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 227 korisnika
Planirano je zapošljavanje 72 osobe.
U centru će biti osiguran smještaj za 102 starije osobe funkcionalno ovisne te one koje boluju od Alzheimera i drugih demencija. Za vanjske korisnike bit će osigurane usluge pomoći u kući, dostave obroka, redovnih sistematskih pregleda, cjelodnevnog ili poludnevnog boravka. Planirano je da centar bude izgrađen i opremljen do kolovoza iduće godine.
KOSTRENA
vrijednost projekta: 20.2 milijuna eura (69,63% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 144 stacionarna mjesta i 20 mjesta za i osobe obiljele od Alzheimera
izvaninstitucionalne usluge: 300-400 korisnika
Početkom prosinca potpisan je ugovor o izvođenju radova, krajem siječnja iduće godine bit će položen kamen temeljac, a centar bi trebao biti izgrađen i opremljen do lipnja 2026. godine. Vanjskim korisnicima centar će pružati usluge pomoći u kući, poludnevnog i cjelodnevnog boravka, privremene skrbi te savjetovanja i podrške.
LOBOR
vrijednost projekta: 6.1 milijun eura (sve iz sredstava EU)
smještajni kapacitet: 93 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 180 korisnika
Planirano je otvaranje 40 do 50 radnih mjesta.
Radovi na centru za starije u Loboru počeli su koncem listopada. Ondje će biti i odjel za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.
MEDULIN
vrijednost projekta: 8.1 milijun eura (24,53% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 92 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 201 korisnik
U kolovozu je potpisan ugovor o izgradnji, a otvorenje centra planirano je za veljaču 2026. godine.
NAŠICE
vrijednost projekta: 7.3 milijuna eura (16,11% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 127 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 256 korisnika
Planirano je otvaranje 85 radnih mjesta.
Izgradnja centra počela je sredinom rujna 13. rujna. Za vanjske korisnike bit će osigurane usluge pomoći u kući, poludnevnog i cjelodnevnog boravka, skrbi za vrijeme spriječenosti njegovatelja i psihosocijalnog savjetovanja.
NEDELIŠĆE
vrijednost projekta: 11.4 milijuna eura (46,57% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 122 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 300 korisnika
Centar će uz stacionarni dio za 122 teže pokretne starije osobe te oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije nuditi 11 izvaninstitucionalnih usluga uključujući gerontocentar, dnevni boravak, fizikalnu terapiju, dentalnu skrb i dostavu hrane.
Centar će biti otvoren u lipnju 2026. godine.
NOVSKA
vrijednost projekta: 3,4 milijuna eura (sve iz sredstava EU)
smještajni kapacitet: 41 korisnik
Radi se o projektu nadogradnje dnevnog centra za starije osobe otvorenog prije dvije godine koji će biti proširen za smještaj 41 osobe funkcionalno ovisne o pomoći drugih osoba. Dogradnjom postojećeg centra bit će omogućeno pružanje još pet izvaninstitucionalnih usluga: pomoći u kući, poludnevnog i cjelodnevnog boravka, skrbi za vrijeme spriječenosti njegovatelja te usluge psihosocijalnog savjetovanja i psihosocijalne podrške.
PLETERNICA
vrijednost projekta: 7.8 milijuna eura (21,76% vlastitog sufinanciranja)
Provedba projekta započela je u listopadu 2023., a rok za završetak je konac 2026. godine.
SENJ
vrijednost projekta: 10.8 milijuna eura (43,44% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 103 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 200 korisnika
U centru za starije bit će otvoreno 51 novo radno mjesto.
SVETI FILIP I JAKOV
vrijednost projekta: 7,4 milijuna eura (28,23% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 98 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 218 korisnika
Početkom prosinca položen je kamen temeljac za budući centar za starije u kojemu će biti 42 jednokrevetne i 28 dvokrevetnih soba, prvenstveno za funkcionalno ovisne osobe 3. i 4. stupnja, uključujući oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija. Za vanjske korisnike bit će osigurane usluge pomoći u kući, poludnevnog ili cjelodnevnog boravka te skrbi za starije osobe tijekom odsutnosti njegovatelja.
VELIKA GORICA
vrijednost projekta: 11.7 milijuna eura (47,56% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 102 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 503 korisnika
Budući centar imat će i ordinaciju liječnika opće medicine, a vanjskim korisnicima bit će ponuđene usluge pomoći u kući, poludnevnog i cjelodnevnog boravka, savjetovanja, psihosocijalnog savjetovanja, fizikalne i radne terapije te kineziterapije. Otvorenje centra planirano je za jesen 2026. godine.
VOĆIN
vrijednost projekta: 3,9 milijuna eura (sve iz sredstava EU)
smještajni kapacitet: 73 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: 103 korisnika
Izgradnja centra u Voćinu počela je u travnju ove godine, a rok za završetak radova je 18 mjeseci. Centar će pružati uslugu smještaja za pružanje trećeg i četvrtog stupnja usluge, a za vanjke korisnike bit će osigurana skrb za vrijeme spriječenosti njegovatelja.
VRGORAC
vrijednost projekta: 5,3 milijuna eura (sve iz sredstava EU)
smještajni kapacitet: 101 korisnik
izvaninstitucionalne usluge: 265 korisnika
Planirano je zapošljavanje 50 djelatnika. Centar bi trebao biti otvoren u lipnju 2026. godine.
VRPOLJE
vrijednost projekta: 6,8 milijuna eura (25,23% vlastitog sufinanciranja)
smještajni kapacitet: 123 korisnika
izvaninstitucionalne usluge: korisnika
Planirano je zapošljavanje 75 djelatnika.
Od 123 ležaja za institucijske i izvaninstitucijske usluge, 93 su za smještaj III. i IV. stupnja usluge, 16 za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti ili drugih demencija, te 20 kreveta za cjelodnevni i 10 kreveta za poludnevni boravak.Projektom su predviđene izvaninstitucijske usluge za cjelodnevni boravak za 20 korisnika te isto toliko i za poludnevni boravak. Izgradnja centra počela je u rujnu ove godine, a završetak je planiran do kraja listopada 2025. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare