Osjećaj umora, tuge, teškoće sa spavanjem…svi ti simptomi mogu ukazivati na pojavu anksioznosti ili depresije, ali i na adrenalni umor. Iako dio znanstvenika koji se bave temama poremećaja nadbubrežnih žlijezda tvrde da adrenalni umor nije poremećaj, jasno je da može izazvati simptome za koje se vrlo teško pronalazi uzrok.
Adrenalni umor nastaje zbog umora nadbubrežne žlijezde uslijed dugoročne izloženosti stresu. Uzrok može biti i generalna mentalna i fizička iscrpljenost, a objašnjenje leži u kortizolu – hormonu stresa.
Što je adrenalni umor?
Do adrenalnog umora dolazi zbog slabijeg ili lošijeg djelovanja nadbubrežne žlijezde. One se nalaze na vrhu naših bubrega te su zaslužne za proizvodnju oko 30 važnih hormona u našem organizmu. Glavna odgovornost nadbubrežne žlijezde je reguliranje stresa i stresnog odgovora organizma, kao i reguliranje lučenja kortizola.
Hormoni za koje je zaslužna ova žlijezda su steroidni hormoni koji djeluju mnogo toga u našem organizmu. Tako djeluju na:
– regulaciju metabolizma hranjivih tvari
– rad žlijezda slinovnica
– rad crijeva
– regulaciju šećera u krvi
– zdravlje i rad jetre
– razgradnju bjelančevina iz mišića i drugih tkiva
Ove žlijezde pojačano luče kortizol kada osjećamo stres, ali i kada je tijelo pod naporom. Ovaj hormon najviše razine ima ujutro te su najniže navečer. Kada je osoba pod stalnim stresom povećava se razina kortizola u organizmu i tako se može poremetiti bioritam. Nerijetko su posljedice povišene razine kortizola poteškoće s uspavljivanjem i spavanjem.
Uz kortizol se obično izlučuju adrenalin i dopamin, ovisno o situaciji. Kod osoba koje su pod stalnim, kontinuiranim stresom, dolazi do čestog lučenja kortizola.
Simptomi adrenalnog umora
Smatra se da adrenalni umor nastaje kada nadbubrežne žlijezde previše često izlučuju hormon stresa ili kortizol te tako dolazi do njihove iscrpljenosti i slabijeg rada. Ovo može izazvati različite simptome adrenalnog umora koji se obično dugo ignoriraju te nazivaju “simptomima stresa”.
Ovo su zabilježeni simptomi adrenalnog stresa:
– stalan osjećaj umora i nakon buđenja
– umor nakon lagane aktivnosti
– napetost i loša koncentracija
– anksioznost
– povećan apetit za slatkim i slanim
– nesanica i poteškoće s uspavljivanjem
– poteškoće s koncentracijom i ispunjavanjem zadataka do kraja
– oslabljen imunitet
– osjećaj “mutne glave”
Simptomi adrenalnog umora slični su simptomima depresije i anksioznosti jer jedan od uzroka tih poremećaja također može biti stres, točnije, lučenje hormona kortizola. Također, adrenalni umor može uzrokovati pojavu depresije ili drugih psihičkih poteškoća.
Ako osoba doživljava kontinuirani stres te uz to doživi traumu ili teško životno iskustvo, veća je šansa da će početi osjećati ranije navede simptome. Uzrok adrenalnog stresa može biti i pretjerano korištenje antibiotika i kortikosteroida.
Nerijetko simptomi adrenalnog stresa utječu na pojačano korištenje kofeina, pušenje cigareta ili nastanka drugih ovisnosti. Ovo, jasno, samo usporava sistem oporavka i otežava smanjivanje stresa i generalno poboljšanje stanja.
Znanost i adrenalni umor
U hrvatskim medicinskim priručnicima može se pronaći mnogo informacija o poteškoćama s nadbubrežnom žlijezdom, no ne i termin adrenalni umor ili stres. Neke studije navode kako se adrenalni umor ne može nazivati bolešću već poremećajem, ali i da se uopće ne može dijagnosticirati.
Studija iz 2016. godine analizirala je 58 različitih istraživanja i zaključila kako ne postoje statistički podaci koji povezuju adrenalnu iscrpljenost i stres, odnosno, umor. Autori studije navode podatke poput razine kortizola kod različitih pacijenata. Pokazalo se da razina ovog hormona, kada se pregledava četiri puta u 24 sata, nije bila različita kod umornih i kod zdravih pacijenata.
Premda ne poriču da rad nadbubrežnih žlijezda može uzrokovati poteškoće, smatraju da je potrebno bolje odrediti markere istraživanja, pretrage i dijagnoze. Tek tako će se moći stvoriti konsenzus po pitanju dijagnosticiranja i liječenja ovog stanja.
Je li adrenalni umor opasno stanje?
Adrenalni umor dio znanstvenika ne prihvaća kao poremećaj, posebice jer su simptomi adrenalnog umora slični onima kod Addisonove bolesti. Riječ je o rijekom, progresivnom stanju hipofunkcije kore nadbubrežnih žlijezda. Prvi simptomi ove bolesti su slabost, umor i nizak krvni tlak, no i specifično pojačana pigmentacija. Ona se obično pojavljuje na području pritiska, u kožnim naborima i ožiljcima.
Addisonova bolest uzrokuje adrenalnu krizu koju prate jaki bolovi u trbuhu, mučnina, bolovi u leđima, bolovi u nogama i zatajenje bubrega. Na posljetku može doći do djelomičnog gubitka adrenalnih funkcija te bolesnik može izgledati da je pod stresom. Liječenje se mora provesti brzo nakon pojave adrenalne krize te se, između ostalog, potiče ili daje kortizol kako bi se uspostavila ravnoteža. Ova bolest može se izliječiti i ne skraćuje očekivano trajanje života.
Da bi se ustanovilo je li adrenalni umor opasno stanje, trebao bi se klasificirati kao bolest, no mnogi znanstvenici ne prihvaćaju tu teoriju. Međutim, ako se pojavljuju jasni simptomi iscrpljenosti nadbubrežne žlijezde i poremećaj lučenja hormona, treba reagirati.
Ako se simptomi adrenalnog stresa i umora ignoriraju, može doći do pojačanih poteškoća poput:
– pojava depresije
– nastanak šećerne bolesti
– poremećaja spavanja
– pretilosti
– šoka
Kako se riješiti adrenalnog umora i stresa?
Ako počnete osjećati umor, omaglicu, poteškoće sa spavanje i druge simptome, poželjno je obratiti se liječniku. Iako se možda ne radi o adrenalnom umoru, dobro je provjeriti koji je uzrok problema. Ovo se posebno odnosi na to ako imate simptome poput brzog umaranja, teškog disanja, teške glavobolje i bol u prsima. U tom slučaju se odmah obratite liječniku.
U početku će se vjerojatno raditi fizikalni pregled uz pregled diferencijalne krvne slike, krvnog tlaka i razine minerala u organizmu. Ovime se mogu isključiti bolesti poput dijabetesa, manjka vitamina, celijakija, različite upale ili poremećaji u radu bubrega. Međutim, osjećaj stalnog umora može imati različite uzroke i važno je otkriti o čemu se radi.
Liječenje adrenalnog umora, točnije reguliranje lučenja kortizola i smanjenje stresa može se provoditi svakodnevno.
Da bi smanjili stres, postoji nekoliko jednostavnih trikova:
– promijenite prehranu ako jedete puno prerađenih i konzerviranih namirnica
– smanjite unos šećera i previše slane hrane
– prestanite pušiti cigarete
– prestanite piti alkohol
– svakodnevno šetajte i na neki način se krećite
– regulirajte bioritam odlaskom na spavanje na vrijeme
– provodite vrijeme na svježem zraku
– zbilja odmarajte uz hobije i drage ljude
– meditirajte
– isprobajte psihoterapiju
– jačajte imunitet čajevima i biljnim prehrambenim dodacima
Uvođenjem malih navika u svakodnevicu možete utjecati na smanjenje stresa, a tako i poboljšanje negativnih simptoma. Dajte si vremena, ali ostanite čvrsti u svojim odlukama. Promjene se ne događaju preko noći, no kada se počnu događati, osjetit ćete to.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!