Anksiolitici se koriste za prevenciju i tretiranje raznih vrsta anksioznih poremećaja poput napadaja panike, fobija, PTSP-a i slično. Njihovo se djelovanje razdvaja u tri kategorije, a mogu izazvati ovisnost pa ih je moguće dobiti samo na recept.
Anksiolitici su vrsta lijekova koji se koriste za prevenciju i tretiranje simptoma anksioznih poremećaja.
Ponekad se nazivaju lijekovima protiv anksioznosti ili slabijim lijekovima za smirenje. No, anksiolitici vrlo brzo mogu stvoriti naviku i dovesti do ovisnosti pa se stoga prepisuju na korištenje samo na kratko vrijeme.
Vrste anksiolitika
Anksiolitici obuhvaćaju širok spektar lijekova od kojih svaki funkcionira na drugačiji način. Anksiolitici uključuju lijekove kao što su:
– antidepresivi
– azapironi
– benzodiazepini
– beta blokatori
– sedativi-hipnotici
Kako funkcioniraju anksiolitici?
S obzirom na to da postoje brojne vrste anksiolitika, postoje i brojni načini na koje oni tretiraju anksioznost i anksiozne poremećaje.
No, njihovo se djelovanje razdvaja u tri glavne kategorije, a to su:
1. Povećanje aktivnosti stanica
Lijekovi koji funkcioniraju na ovaj način potiču aktiviranje procesa kojim tijelo ispušta gama-aminomaslačnu kiselinu (GABA), neurotransmiter koji naše tijelo koristi da smanji aktivnost živčanog sustava i time pomogne u smanjenju anksioznosti.
Ovoj skupini lijekova pripadaju benzodiazepini.
2. Smanjenje aktivnosti stanica
Ovi lijekovi imaju najveći utjecaj na simpatikus, dio živčanog sustava koji je zadužen za ubrzanje rada srca, disanje, znojenje i povećanje adrenalina kada se bojimo te ga usporavaju.
Primjer ove skupine lijekova su beta blokatori.
3. Usporavanje preuzimanja neurotransmitera
Lijekovi koji funkcioniraju na ovaj način sprječavaju živčane receptore da potpuno preuzmu neurotransmitere što znači da u tijelu ostaje veća količina dostupnih neurotransmitera.
Antidepresivi imaju takav učinak na neurotransmitere poput noradrenalina i serotonina.
Za što se koriste anksiolitici?
Anksiolitici se koriste za tretiranje, odnosno liječenje poremećaja povezanih s anksioznošću, što može biti povezano s nekoliko stanja.
Također, mogu liječiti i stanja koja imaju sličnosti s anksioznim poremećajima. Neka od njih su:
– općeniti poremećaj anksioznosti
– depresija
– PTSP
Nuspojave kod uzimanja anksiolitika
Ovisno o vrsti anksiolitika koji osoba uzima, oni mogu imati različite nuspojave koje se kod nekih osoba mogu pojaviti, a kod nekih ne.
Najčešća nuspojava koju anksiolitici mogu uzrokovati je stvaranje ovisnosti zbog čega se oni strogo izdaju na recept te se neki od njih ne koriste tijekom dugog razdoblja.
Također, anksiolitici se ne smiju uzimati s alkoholom, a mogu se i ‘kositi’ s nekim drugim lijekovima koje uzimate.
Određeni anksiolitici također osobu mogu učiniti umornom, pospanom i pomalo zbunjenom te usporiti reflekse i zbog toga je važno da, za vrijeme konzumacije, osoba ne vozi, ne upravlja strojevima i općenito ne provodi aktivnosti za koje su potrebni brzi refleksi i koncentracija.
Zaključak
Anksiolitici su lijekovi koji se koriste za prevenciju i tretiranje simptoma anksioznih poremećaja.
Obuhvaćaju širok spektar lijekova od kojih svaki funkcionira na drugačiji način. Neki od lijekova koji spadaju pod anksiolitike su antidepresivi, antihistaminici, beta blokatori, sedativi-hipnotici i slični.
Njihovo djelovanje razdvaja se u tri glavne skupine, a to su oni koji povećavaju aktivnost stanica, smanjuju aktivnost stanica te oni koji usporavaju preuzimanje neurotransmitera.
Nuspojave koje neki anksiolitici mogu uzrokovati su umor, zbunjenost i smanjenje refleksa, a oni također mogu izazvati i ovisnost pa je važno da ih se ne konzumira dugoročno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!