Bol u stopalu može se pojaviti kao posljedica ozljede, upale ili bolesti u tijelu. Najčešći razlog boli u stopalu je artritis. Bol u ovom dijelu tijela može se pojaviti u prstima, peti, tabanima i oko zgloba.
Važno je pronaći uzrok boli u stopalu i posjetiti liječnika koji će preporučiti daljnje pretrage i liječenje.
Što uzrokuje bol u stopalu?
Postoji više razloga zašto dolazi do bolova u stopalu, a sama bol može biti slabija ili pak toliko izražena da osoba ne može stajati ni hodati. Stopalo se sastoji od 26 kosti, 33 zgloba, mišića, tkiva, ligamenata, živaca i krvnih žila. Bol se može pojaviti kao posljedica nekih stanja ili ozljede. Najčešći razlozi bolova u stopalu su:
1. Pogrešna obuća
Iako se čini malo vjerojatno, bol u stopalu može izazvati preuska ili premala obuća. Do boli u stopalu može doći i kod trčanja u pogrešnom broju tenisica, ali i zbog nošenja potpetica koje stavljaju veliko opterećenje na prste. Nekada je rješenje kupovina nove obuće ili stavljanje ortopedskog uloška koji će ublažiti udarac pri hodu.
2. Medicinska stanja
Artritis je jedan od najčešćih razloga boli u stopalu. U stopalu se nalazi puno manjih zglobova, a artritis može pogoditi bilo koji od njih. Osim artritisa, bol u nogama, ali i stopalima izaziva autoimuna bolest lupus i dijabetes koji uzrokuje naticanje nogu ili oštećenje živaca u stopalima.
Trudnice često osjećaju bol u stopalima, ali i ljudi s viškom kilograma.
3. Infekcije
Bakterijske, virusne ili gljivične infekcije mogu uzrokovati bol u stopalu, jednako kao i atletsko stopalo. Osim boli, u ovim slučajevima može doći i do iritacije, osipa ili crvenila. Problem može stvarati i urasli nokat u koži koji može biti vrlo neugodan i izazvati bol. U ovom slučaju pomoći može rezanje noktiju nakon tuširanja, kada su mekani i rezati ih ravno, a ne zaobljeno kako nokat ne bi ponovno urastao.
4. Kurje oči
Kurje oči su dijelovi zadebljane kože i vrlo su neugodne, a nalaze se na tabanima ili prstima. Na početku su bezbolne, a kasnije postaju sve bolnije. Nastaju zbog nepravilne obuće, a liječe se raznim flasterima koja se mogu pronaći u ljekarnama ili toplim kupkama, dok će u određenim slučajevima biti potrebna i operacija.
Kada je potrebno posjetiti liječnika?
Kada bol u stopalu traje neko vrijeme ili kada se simptomi dodatno pogoršavaju potrebno je posjetiti liječnika. Također, kada se pojavi i naticanje, crvenilo, temperatura ili se pojave novi simptomi treba se javiti liječniku. Liječnik će proučiti stopalo i način na koji hodate, a jednako tako će i jednostavnim opipom ustanoviti koji dio stopala je bolan. Po potrebi će liječnik predložiti daljnje pretrage kao što je rendgen stopala.
Kada se bol u stopalu pojavi kao posljedica ozljede, pomoći može mirovanje, odmaranje noge i kućna medicina koja uključuje hladne ili tople obloge koji će ublažiti bol. Oblozi se mogu stavljati i nekoliko puta dnevno i držati po 20 minuta na stopalu.
Pomoći mogu i lijekovi protiv bolova, ali i razne kreme koje hlade. Samo liječenje će ovisiti o uzroku boli, a može uključivati i vježbanje, fizikalnu terapiju, tretman laserom ili čak operaciju.
Zaključak
Bol u stopalu može se pojaviti iz više razloga, od nošenja neodgovarajuće obuće do određenih medicinskih stanja i bolesti. Važno je mirovati kod pojave boli, staviti tople ili hladne obloge te ako bol traje dulje posjetiti liječnika koji će odrediti terapiju nakon što otkrije točan uzrok boli.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!