Intuitivno jedenje: Što je, kako se točno provodi i koju hranu trebate jesti?

Zdravlje 09. pro 202115:42 0 komentara
Trevor Adeline / Caia Image / Profimedia

Jeste li svjesni hranite li se zbog gladi ili zato što vam je dosadno? Jedi samo u količinama koje su ti dovoljne da si sit – premisa je intuitivnog jedenja. Međutim, koliko je to lako ili teško izvesti?

Intuitivna prehrana bazira se na ideji da jedemo samo kada smo gladni te pruža mogućnost zdravog pristupa hrani, ali i veće uživanje u namirnicama koje konzumiramo. Mnogi se prihvate ovog načina prehrane jer misle da intuitivno jedenje pomaže u gubitku kilograma. Iako se ono ne može predstaviti kao dijeta, pokazalo se da pomaže u gubitku masnoća te da može pomoći u cjelokupnom poboljšanju zdravlja.

Ova vrsta prehrane se protivi teškim, restriktivnim dijetama jer zagovara osluškivanje vlastitog organizma umjesto da se neke navike unose u svakodnevicu na silu.

Što je intuitivno jedenje?

Jednostavna postavka intuitivne prehrane da se osluškuje tijelo i da jedemo samo kada osjetimo glad ponekad nije laka za izvesti. Cilj ove prehrane nije dijeta, već da se prilikom hranjenja pazi na količinu koja se unosi, ali i da namirnice koje se unose budu kvalitetne, raznolike i dobre za nas.

Nerijetka je pojava da jedemo kada nismo gladni – u to spadaju razne grickalice poput čipsa, kokica, ali i dodatne užine kroz dan koje možda nisu potrebne. Hranjenje ispred televizora ili dok tipkamo po mobitelu se zato nikako ne preporučuje jer se mozak u tim trenucima ne koncentrira na hranu, već na ono što gledamo. Iz tog razloga ne daje na vrijeme znak da je trbuh sit i može doći do prejedanja.

Također se često događa da jedemo tako da „očistimo tanjur“ jer ne želimo ostaviti hranu ili smo tako naprosto naučeni. Intuitivno jedenje, osim što nalaže da jedemo tek kad smo gladni, govori i da prestanemo jesti kada osjetimo sitost. Točnije, da se prestane jesti netom prije nego osjetimo da bismo mogli biti siti. Prejedanje i osjećaj težine nakon jela se kod intuitivne prehrane ne bi smjeli dogoditi.

Intuitivna prehrana uobičajen je način hranjenja u nekim azijskim zemljama te na nekoliko lokacija u svijetu za koje podaci pokazuju da ljudi imaju duži životni vijek od prosjeka te da su općenito zdraviji.

Kako izgleda intuitivna prehrana?

U konceptu intuitivnog jedenja fokus se stavlja na osluškivanje vlastitog organizma, tijela i uma i to na način da ih naučimo prihvaćati. Predodređeni smo i stvoreni da se hranimo samo onda kada je to potrebno, a ne da se pretrpavamo hranom.

S obzirom na to da postoji i emocionalno prejedanje, ove tehnike intuitivne prehrane bi osobama s tim problemom mogle biti najteže podnošljive. Emocionalno prejedanje je zapravo suprotno od ove premise. Za kvalitetno provođenje intuitivnog jedenja potrebno je imati dobru psihološku snagu te prihvaćati neke svoje negativne strane kako bi se uz pomoć novog načina života i one popravile. Uz hranjenje kada smo gladni, preporučuje se i dodatna tjelesna aktivnost, ne samo zbog gubitka kilograma već zbog toga što nam kretanje omogućuje da se osjećamo bolje, jače i zdravije.

U tehniku intuitivnog jedenja spadaju ovi koraci:

– jedemo samo kada smo gladni

– ne “grickamo” ništa usput

– kada jedemo se ne prejedamo

– kada jedemo prestajemo kad smo siti

– krećemo se, šetamo i vježbamo

– uključujemo raznoliku prehranu u jelovnik

– osluškujemo vlastito tijelo i um

Intuitivno jedenje omogućava da više uživamo u hrani koju unosimo. Također se preporučuje i ostavljanje posebnog vremena za hranjenje. Ako jedemo uz gledanje serije, filma ili još gore, jedemo dok radimo, mozak neće registrirati pravi trenutak kada smo siti. Ovo može dovesti do prejedanja i prebrzog hranjenja što, ako se radi kontinuirano, može dovesti do gastroenteroloških problema. Utjecati može i na nakupljanje masnoća i povećanje kilograma. Stoga, odredite si mir dok jedete i dok se hranite osluškujte svoje tijelo – to je intuitivno jedenje.

Uz intuitivnu prehranu bi trebalo doći do osjećaja lakoće kroz dan, veće energije, boljeg općenitog osjećaja, boljeg i kvalitetnijeg sna te osjećaja većeg uživanja u hrani.

Hrana u intuitivnoj prehrani

Ovaj način prehrane se bazira prvenstveno na raznolikim namirnicama koje bismo trebali unositi kroz dan i tjedan, a fokus je uvijek na što zdravijoj i kvalitetnijoj hrani. U ovom načinu hranjenja se ne mora nužno izbaciti neka nezdrava hrana poput pržene hrane ili slatkiša. Međutim, važno je, da ako ih želimo, da se i takve namirnice unose balansirano i ne previše često te da se s njima ne prejedamo. Uvijek postoji mogućnost zdravih grickalica poput kokica, tamne čokolade ili orašastih plodova.

Hrana za intuitivnu prehranu treba sadržavati namirnice visoke nutritivne vrijednosti kroz koje organizam može dobiti dovoljno proteina, ugljikohidrata, vitamina i drugih nutrijenata poput magnezija, kalcija, željeza, kalija,…

Za prelazak na intuitivnu prehranu nije potrebno previše koraka, no važan je trud i ostati vjeran disciplini.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!