Ulje marelice: Za kožu i kosu posebno je ljekovito. Uklanja bore, pjege i akne

Zdravlje 30. kol 202311:30 0 komentara
Pixabay

Osim što su marelice vrlo ukusno voće, od njih se dobiva i ulje koje je obožavano diljem svijeta zbog iznimnih hidratantnih i protuupalnih svojstava.

Ulja se u raznim kultura već stoljećima koriste u zdravstvene i kozmetičke svrhe, a iznimka nije ni ulje marelice. Ono se naziva još uljem koštica marelice jer se dobiva upravo iz tog dijela ploda.

Taj zlatni “eliksir” vrlo je cijenjen na raznim strana svijeta zbog hranjivih svojstava, nudeći široku lepezu dobrobiti za vašu kožu i kosu.

Ulje marelice dobiva se hladnim tiještenjem koštica ploda marelice. Vrlo je lagano zbog čega se često koristi kao bazno, odnosno nosivo ulje u kombinaciji s eteričnima za, primjerice, masaže ili njegu kože. Izrazito je hidratantno, kako za kožu, tako i za kosu, a njegov miris je blag i lagano orašast.

Ulje marelice za kožu

Ovo ulje najčešće se upotrebljava za njegu kože ne samo zbog hidratantnog svojstva, već i zato što povoljno djeluje na mnoge kožne probleme i upalne procese. Naime, marelice su izvrstan izvor mnogih antioksidansa, uključujući beta karoten i vitamine A, C i E i nezasićenih masnih kiselina.

Osim toga, bogate su skupinom polifenolnih antioksidansa zvanih flavonoidi, za koje se u nekim istraživanjima pokazalo da štite od bolesti, uključujući dijabetes i bolesti srca.

Ovi spojevi djeluju na neutralizaciju slobodnih radikala, štetnih spojeva koji oštećuju stanice i uzrokuju oksidativni stres.

Oleinska kiselina omogućuje učinkovito zadržavanje vlage, čime koža postaje meka, elastična i sjajna.

Emolijentna svojstva ulja posebno su korisna za osobe sa suhom ili osjetljivom kožom jer pomažu u ublažavanju svrbeža i nelagode.

Vitamin E u marelicama ima ključnu ulogu u zaštiti kože od oksidativnog stresa i slobodnih radikala, a nezasićene masne kiseline smanjuju upalne procese na koži kao što su akne i prištići. Redovita upotreba ulja marelice može pomoći u smanjenju vidljivosti sitnih linija, bora i staračkih pjega, ali i u liječenju psorijaze, rozaceje i ekcema.

njega kože, krema, higijena

Kako ga koristiti u njezi kože?

Ulje marelice na koži se koristi vrlo jednostavno. Najpraktičnije ga je koristiti u večernjim satima kako bi hidratiziralo i obnovilo kožu dok spavate.

Za početak temeljito očistite lice od šminke, osvježite ga bezalkoholnim tonikom i nanesite malo ulja marelice na dlanove. Protrljajte ih te ih lagano pritisnite na obraze, čelo, bradu i vrat. Potom laganim pokretima masirajte svaki dio lica dok se ulje gotovo potpuno ne upije.

Uljem marelice možete skinuti šminku tako da ga nanesete na blazinicu i njom lagano prođete po licu. Ostatke šminke i ulja isperite blagim gelom ili pjenom za čišćenje lica.

Ulje marelice za kosu

Ako vam je kosa beživotna i suha, ulje marelice može je vratiti u život. Osim na kožu, njegova hidratantna svojstva djeluju i na kosu tako da je hrane i zaglađuju, zatvaraju kutikule pa se kosa manje lomi i oštećuje te djeluje na perut i probleme s vlasištem.

Zdravo vlasište ključno je za poticanje rasta kose, a masaža uljem marelice na vlasištu potiče cirkulaciju krvi i hrani folikule kose, potencijalno rezultirajući jačom i gušćom kosom.

Kako ga koristiti u njezi kose?

Osim što njime možete napraviti masažu vlasišta, ulje koštica marelice možete koristiti i kao bogatu, hidratantnu masku za kosu. Kosu prije pranja u potpunosti natopite uljem, tako da je svaka vlas njime prekrivena, ali pazite da ono ne kapa s glave.

Kosu prekrijte ručnikom, kapom za kupanje ili običnom vrećicom te ostavite da ulje djeluje barem sat vremena. Potom kosu nekoliko puta dobro operite šamponom dok ulje u potpunosti ne nestane.

Ulje marelice prirodna je alternativa komercijalnim serumima za kosu pa ga možete koristiti i kao tretman za vrhove. Kosa će biti sjajnija, poslušnija i lepršava.

Pexels

Gdje kupiti ulje marelice?

Ulje marelice može se kupiti u većini drogerija, biljnih drogerija, ljekarni ili trgovinama s prirodnom kozmetikom i zdravom hranom. Cijena mu varira ovisno o trgovini, a pronaći se može za 4 do 15 eura.

Kod kupovine ulja marelice uvijek birajte hladno prešano jer je ono najkvalitetnije i najprirodnije, a izbjegavajte rafinirano.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!