Slijedi li nam kriza na tržištu rada? Stručnjak objašnjava što možemo očekivati

Ekonomija 04. sij 202511:14 1 komentar

Stručnjak za tržište rada Dominik Raškaj komentirao je u Novom danu s Ninom Kljenak situaciju u Hrvatskoj i zemljama regije. On smatra da će se tržište rada u skoroj budućnosti suočiti s krizom, ali i da nije sve crno te da ima razloga za optimizam.

Raškaj kaže kako se suočavamo s poteškoćama na tržištu rada koje se nastavljaju još od korona-krize. “Dodatno se situacija zakomplicirala prošle godine. Visokokvalificirana radna snaga nije mogla naći posao u Hrvatskoj. Ali nije to problem samo u Hrvatskoj, to je globalni problem. Dolazimo u situaciju da i zanimanja koja su tražena i trebala bi biti dob ro plaćane, to, nažalost, nisu. Gori problemi se događaju i u drugim zemljama.”

Oko 13 milijuna osoba u EU-u je trenutačno s ugroženim radnim mjestima. Zbog toga je dio onih koji su otišli spreman vratiti se u zemlje regije, ali i na radna mjesta na kojima su bili godinama ranije, upozorava Raškaj.

Na pitanje što se dogodilo, Raškaj navodi primjer autoindustrije u kojoj se, kaže, kasno reagiralo s porezima i carinama pa je došlo do kolapsa. KRiza je i u građevinskom sektoru. “Gradnja je stagnirala, zatvoreno je 20 tisuća građevinskih tvrtki u EU-u, ne traže se više ni projektanti ni inženjeri. Ni u Hrvatskoj se više ne traže građevinski radnici, a i ovo što se traži se traži za saniranje šteta. Građevinski sektor će u ovoj godini u laziti u jednu veću krizu. Građani njemačke su krenuli u agresivnu štednju”, upozorava Raškaj.

Što to znači za Njemačku? “Ni Njemačka nema konkretne mjere za pomoć poslodavcima. Ako ih i bude, one će se odnositi na njihove građane. Radnici koji su i prije 30-ak godina odlazili će biti otpisani i biti primorani vratit se u Hrvatsku. Tržište je preplavljeno ukrajinskim radnicima koji su izgurali radnike s Balkana. Stvaraju brojne probleme i Ircima u Irskoj, Irci se žale da imaju veća prava od njih. Zamislite u kakvom su onda položaju drugi strani radnici. Najviše trpi transport ,a ako dođe do kolapsa transporta, slijedi veliki lanac domino efekta koji bi mogao ugroziti opskrbu”,

dominik raškaj
N1

Hrvatska ima najveći problem s uslužnim djelatnostima. Nedostaje poštara, konobara, vozača, problemi su u zdravstvu, a i u građevini.

On upozorava i kako nema sinergije između države i obrazovanja, ne rade se istraživanja o tome koja zanimanja su tražena i učenici se ne usmjeravaju u ta područja. Poslodavci se žale kako su primorani raditi na pola vremena ili čak stavljati ključ u bravu jer predugo moraju čekati na radne dozvole za strane radnike tijekom sezone.

On navodi i problem s kojim se poslodavci suočavaju kada odluče zaposliti strane radnike. Filipince navodi kao dobar primjer, kaže da se brzo i dobro prilagođavaju europskom tržištu i većina ih poznaje engleski jezik. Neki drugi strani radnici nisu tako dobro prilagođeni i da bi se od njih dobilo poželjnog radnika potrebno je uložiti mnogo vremena i sredstava. Zbog toga se, smatra, treba orijentirati prema povratku domaćih radnika koji su zainteresirani za to. U inozemstvu rastu troškovi života i sve više ljudi bi bilo zainteresirano za povratak ako bi im se omogućila dobra atmosfera i primjerene plaće. Država bi trebala poslodavca motivirati da daje veća primanja radnicima jer samo tako se može stvoriti održivo tržište rada, navodi Raškaj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare