Od 2020. godine cijena mlijeka u Hrvatskoj porasla je za čak 41 posto, pokazuju najnoviji podaci Eurostata. Najveći rast cijena mlijeka zabilježen je u Rumunjskoj i Mađarskoj, gdje je mlijeko u istom razdoblju poskupjelo za čak 58 posto.
S druge strane, najmanje povećanje zabilježeno je na Cipru, gdje su cijene porasle za 17 posto.
Domaće je mljekarstvo već godinama u krizi. Sve manje imamo krava, ovaca i koza, proizvodnja mlijeka strmoglavo pada.
Proizvodnja je kravljega mlijeka u posljednjih desetak godina prepolovljenja, a od isporuke mlijeka odustao je svaki četvrti mljekar. Proizvodnjom pokrivamo svega 40 posto vlastitih potreba, pa stoga mlijeko uvozimo i skupo plaćamo, piše HRT.
Opustjele su farme mnogih stočara. Do ulaska u Europsku uniju mlijeko je isporučivalo 12 i pol tisuća njih, ostalo ih je manje od tri tisuće. Proizvodnja je sa 780 pala na 380 milijuna kilograma kravljeg mlijeka.
Vlada je stoga u veljači donijela program oporavka mljekarstva vrijedan 600 milijuna eura. Zahvaljujući mjerama, količina otkupljenog mlijeka u prvih je 9 mjeseci povećana za 0,01%.
Ne promijeni li se uskoro nešto, ostat ćemo i bez ono malo trenutačne proizvodnje. Već sada uvozimo 60% svojih potreba za kravljim mlijekom, a u staje koje su opustjele stoka se više uglavnom ne vraća.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare