Inicijativa mladih za ljudska prava u otvorenom pismu je čestitala predsjednici Kolindi Grabar Kitarović na organizaciji bilateralnog sastanka s predsjednikom SAD-a Donaldom J. Trumpom u Varšavi, kao i na cjelokupnoj inicijativi Tri mora koju je pokrenula s predsjednikom Poljske Andrzejom Dudom. No predsjednicu upozoravaju i na važnu poruku Trumpa
Incijativa mladih za ljudska prava Hrvatske ističe u otvorenom pismu da se želi nadovezati na jednu od dvije najvažnije poruke američke administracije istaknute i od strane predsjednika SAD-a Donalda Trumpa koji je predsjednicu Republike Hrvatske ‘pozvao da učini sve što je moguće kako biste ubrzali regionalno pomirenje’.
“Ovaj poziv ukazuje na potpunu konzistentnost poruka koje RH dobiva od svojih partnera i iz Europe i iz SAD-a, a one pozivaju na pomirenje i poboljšanje regionalne suradnje. Summit u Varšavi pokazao je da Hrvatska ne treba birati između Balkana, Mediterana i srednje Europe, nego mora imati konzistentnu vanjsku politiku koja uključuje povezivanje i suradnju u svim regijama kojima pripada. Na tragu izrečene poruke, istaknute i u priopćenju za javnost Bijele kuće o sastanku, želimo Vam predložiti konkretne mjere unaprjeđenja regionalnog pomirenja koje dugotrajno i temeljito zagovara Inicijativa mladih za ljudska prava”, navode u otvorenom pismu.
“Posljednjih godina pokrenuta su dva regionalna procesa u koje Hrvatska još uvijek nije u potpunosti uključena, a čiji su glavni cilj i svrha regionalno pomirenje kroz suočavanje s prošlošću te regionalna suradnja mladih po uzoru na njemačko-francuski proces pomirenja. Pozivamo Vas da podržite i predvodite osnivanje REKOM-a, Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriju nekadašnje SFRJ od 1991. do 2001. godine te pridruživanje Hrvatske RYCO-u, Regionalnom uredu za suradnju mladih. Također ističemo i važnost regionalne suradnje u kaznenim stvarima kojoj je također potreban snažan doprinos”, podsjećaju.
“Priključivanje ovim procesima od ključne je važnosti za unaprjeđenje euroatlantskih integracija te promicanje i širenje vrijednosti istine, pravde, suživota i poštivanja ljudskih prava. Sudjelovanje Hrvatske u ovim procesima bio bi znak da Republika Hrvatska na vanjskopolitičkom planu djeluje u skladu s načelima dobrosusjedskih odnosa. Podržavanjem ovih inicijativa Hrvatska bi slijedila najbolje svjetske primjere suočavanja s prošlošću i ostvarivanja pomirenja u svrhu stvaranja bolje budućnosti koja se temelji na regionalnoj suradnji. Konačno i najvažnije, to bi ukazivalo na to da Republika Hrvatska odgovara na potrebe koje su izrazili njeni građani. Naime, više od 25.000 ljudi u Hrvatskoj podržava osnivanje REKOM-a, a više od 25 udruga civilnog društva okupljenih u Koaliciju podržava priključivanje Republike Hrvatske RYCO-u”, također navodi Inicijativa mladih za ljudska prava.
Stoga mole Grabar Kitarović da “kao predsjednica Republike otvorit inkluzivni konzultativni proces s relevantnim dionicima u društvu koji već rade na priključivanju Hrvatske ovim procesima u svrhu pomirenja. Pozivamo Vas da nam u skoroj budućnosti omogućite sastanak u okviru kojega bismo Vam prezentirali konkretne mjere i procese kojima bismo mogli postići napredak u pogledu regionalnog pomirenja. Vi biste kao predsjednica RH time bitno unaprijedili odnose s državama u susjedstvu, ali i osnažili odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, koje su i istaknule važnost postizanja regionalnog pomirenja”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.