Finske vlasti su rekle da su se ukrcale i preuzele kontrolu nad tankerom za naftu koji je plovio iz Rusije zbog sumnji da je u srijedu prouzročio kvar na podvodnom električnom kablu i trima internetskim kablovima između Finske i Estonije.
Pripadnici obalne straže su se ukrcali na plovilo registrirano na Cookovim Otocima, koje su vlasti identificirale kao “Eagle S”, te preuzeli kontrolu nad njim u Baltičkom moru, a potom ga preusmjerile u finske vode, rekao je dužnosnik obalne straže na konferenciji za medije.
“S naše strane istražujemo ozbiljnu sabotažu”, kazao je Robin Lardot, šef finskog Nacionalnog istražnog ureda (NBI), koji predvodi agenciju u kojoj sudjeluje više službi.
“Prema našem shvaćanju, štetu je prouzročilo sidro plovila koje je pod istragom”, dodao je. Finska carinska uprava je rekla da je zaplijenila teret broda te da se vjeruje da Eagle S pripada takozvanoj ruskoj floti iz sjene sastavljenoj od starih tankera koji služe izbjegavanju sankcija protiv prodaje ruske nafte.
Vlade Finske i Estonije će kasnije u četvrtak održati izvanredne sjednice radi procjene situacije, rekle su u zasebnim priopćenjima. Zemlje na Baltičkom moru su u stanju visoke uzbune zbog mogućih djela sabotaže nakon niza kvarova od 2022. na električnim i telekomunikacijskim kablovima te plinovodima iako je podmorska oprema sklona tehničkim kvarovima i nesrećama.
Popravak 170 kilometara duge interkonekcije Estlink 2 će trajati mjesecima, a kvar bi mogao dovesti do poteškoća kada je riječ o opskrbi električnom energijom tijekom zime, priopćio je operater Fingrid.
Šteta na podmorskim instalacijama na Baltiku je postala toliko česta da je teško za povjerovati da je riječ o pukoj nesreći ili lošim pomorskim vještinama, rekao je estonski ministar vanjskih poslova Margus Cahkna u priopćenju. “Moramo shvatiti da je šteta na podmorskoj infrastrukturi postala sustavnija te je stoga moramo smatrati napadima na naše vitalne strukture”, kazao je Cahkna.
Kvar na Estlinku 2 snage 658 megawatta dogodio se u srijedu u podne, zbog čega je između dviju zemalja nastavio funkcionirati samo Estlink 1 sa snagom od 358 megawatta, objavio je Fingrid.
Dvanaest zapadnih zemalja je 16. prosinca reklo da su dogovorile mjere radi “ometanja i odvraćanja” takozvane ruske flote iz sjene kako bi spriječile kršenje sankcija i povećale cijenu ruskog rata u Ukrajini za Moskvu. “Moramo biti sposobni spriječiti rizike koje predstavljaju brodovi u ruskoj floti iz sjene”, kazao je finski predsjednik Alexander Stubb u objavi na društvenoj mreži X u četvrtak.
Litavski ministar vanjskih poslova Kestutis Budrys rekao je da bi sve veći broj incidenata u Baltičkom moru trebao poslužiti kao oštro i hitno upozorenje NATO-u i Europskoj uniji da značajno poboljšaju zaštitu tamošnje podmorske infrastrukture.
U međuvremenu, švedska policija vodi istragu prošlomjesečnog kvara na dvama telekomunikacijskim kablovima u Baltičkom moru, za što je njemački ministar obrane Boris Pistorius kazao da pretpostavlja da je riječ o sabotaži. Neovisno o tome, finska i estonska policija nastavljaju štetu nastalu prošle godine na plinovodu Balticconnector između dviju zemalja, kao i na nekoliko telekomunikacijskih kablova, te su rekle da je vjerojatno prouzročena sidrom broda.
Plinovodi Sjeverni tok, kojima je plin iz Rusije u istom moru dopreman do Njemačke, razneseni su 2022., što Berlin još uvijek istražuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare