Miljenić za N1: Presuda neće utjecati na odnose sa Srbijom

Vijesti 03. velj 201519:07 > 19:11
N1

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić komentirao je za N1 činjenicu da Hrvatska i Srbija nisu u utorak uspjele dokazati međusobne tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ).

“S jedne strane nismo uspjeli preći taj standard dokazivanja genocida. Izuzetno je bitno za nas da je sud utvrdio da je počinjen čitav niz zločina protiv čovječnosti koje je činila JNA i srpska paravojska u Hrvatskoj s ciljem stvaranja Velike Srbije.

To smo mi u Hrvatskoj svi znali, ali to je sada najviši sud međunarodne zajednice utvrdio. Nažalost, nismo uspjeli preći taj standard koji nije prešla ni BIH. Ako nismo uspjeli mi, ne znam tko bi mogao dokazati genocid”, smatra Miljenić.

Miljenić je komentirao i srpske tvrdnje da je Oluja bila ilegalna te da je tijekom nje počinjen genocid.

“To su asoplutne gluposti. Točno je da su počinjeni neki zločini, ali mi te ljude procesuriamo. Oluja je bila legalna i ona je čista. Ta operacija je imala isključivo vojni cilj. Mi smo se s njom oslobodili i to ne zavređuje komentar”.

Ministar smatra da ova presuda neće utjecati na odnose Hrvatske i Srbije.

“Mislim da ova presuda neće utjecati ni pozitivno ni negativno. Imamo čitav niz problema koje još trebamo riješiti, ali idemo polako u procesuiranje”, zaključio je ministar Miljenić.

Podsjećamo, sud je odbacio obje tužbe, ali su obje države dobile novi poticaj za rješavanje pitanja zaostalih iz rata u Hrvatskoj 1990-tih, pozivom suda da riješe sudbinu nestalih i kazne počinitelje ratnih zločina.

U postupku koji je pokrenula Hrvatska 1999. najviši UN-ov sud presudio je da su obje strane u ratu počinile teške zločine, ali da oni ne dosežu prag genocida kako ga definira UN-ova konvencija o sprečavanju i kažnjavanju genocida iz 1948.

I dok su obje strane uspjele dokazale zločine, sud nije uvažio argumente da su oni počinjeni s genocidnom namjerom da se uništi cijela ili dio hrvatske i srpske zajednice.

Ni Hrvatska ni Srbija nisu prekršile Konvenciju UN-a, rekao je predsjednik ICJ-a Peter Tomka i pozvao ih na suradnju u obeštećivanju žrtava radi “učvršćivanja mira i stabilnosti u regiji”.