Otkako je Republika Hrvatska krenula usklađivati svoje zakonodavstvo s onim Europske unije, vlasnici stanova dobili su niz novih obaveza koje, iako im u končanici poboljšavaju kvalitetu življenja, inicijalno podrazumijevaju visok stupanj međusobne organiziranosti i značajne troškove, za koje mnogi nisu spremni.
Upis zgrade u zemljišne knjige
Jedna od najvažnijih obveza suvlasnika stambene zgrade zacijelo je upis zgrade u zemljišne knjige. Naime, novim je Zakonom o izmjeni Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima određeno da svi upravitelji ovaj postupak trebaju pokrenuti do 31. prosinca 2015. Za upis vlasništva posebnog dijela koji nije bio upisan u knjigu položenih ugovora, više nije potrebna pisana suglasnost svih suvlasnika.
Pravilnikom je ukinuta i obveza izrade elaborata etažiranja.
Postupak povezivanja obuhvaća upis katastarske čestice i promjene izgrađenosti, upis posebnog dijela te prava vlasništva na posebnim dijelovima. Nakon prikupljanja dokumentacije te izrade geodetskog elaborata ako je čestica promijenjena u katastru, ali ne i u zemljišnoj knjizi, upravitelj zgrade podnosi prijedlog za uknjižbu zemljišnoknjižnom sudu.
Troškove postupka snose svi suvlasnici, naplaćuju se iz sredstava pričuve, a najveći dio troška odnosi se na izradu geodetskog elaborata čija se cijena (ovisno o površini zgrade) kreće od pet tisuća kuna naviše.
Izrada energetskih certifikata
U smislu raspolaganja vlasništvom važna je i izrada energetskih certifikata jer je Zakon o energetskoj učinkovitosti predvidio da ga svaka stambena zgrada mora imati. Sve to jer se, prema pravilniku koji je stupio na snagu još 2010. godine, objekti razvrstavaju u osam energetskih razreda te certifikatom trebaju biti definirani ti razredi za svaku stambenu jedinicu.
Ulaskom u EU, zgrade bez certifikata – koji se prilaže ugovoru ako se zgrada ili stan prodaju – vlasnici stanova njima ne mogu raspolagati. Izrada certifikata opterećuje suvlasnike zgrada jer se troškovi, ovisno o površini i kompliciranosti posla, kreću od 1000 do čak 10.000 kuna.
Ugradnja mjernih uređaja topline
Radi postizanja što većeg stupnja energetske učinkovitosti, vlasnicima stanova stvorena je obveza ugradnje mjernih uređaja topline. Tako, prema Zakonu o tržištu toplinskom energijom, suvlasnici stambenih zgrada sa 70 i više stanova moraju ugraditi toplinske razdjelnike i termostatske ventile do 31. prosinca 2015., a suvlasnici stambenih zgrada s više od dva stana do 31. prosinca 2016. godine.
Procjenjuje se da je trošak ugradnje razdjelnika topline i termostatskih ventila oko 2500 kuna za stan od 50 četvornih metara (cca 500 kuna po radijatoru) dok se kazne za one koji uređaje ne ugrade kreću od deset do čak pedeset tisuća kuna, piše Glas Slavonije.