Sjećate se zagrebačke kraljice parfema Žanete Rodić? A njezinog supruga Branimira? Zbog ovog para poduzetnika ozbiljnih problema imao je Mario Banožić, dok je još bio ministar državne imovine. Naime, supružnici, koji su bili u posjedu atraktivnih državnih poslovnih prostora u Zagrebu godinama nisu plaćali najam pa je dug, još u siječnju 2022. narastao na ondašnjih tri milijuna kuna. Zviždačica Maja Đerek koja je nedavno vraćena na posao u tvrtku Državne nekretnine prozivala je tada Banožića da štiti Rodiće, te upozoravala da država zbog otezanja možda nikada neće uspjeti naplatiti njihov dug.
To se sada doista i dogodilo. Iz Državnih nekretnina su za N1 potvrdili da su tvrtke u vlasništvu obitelji Rodić u međuvremenu otišle u stečaj, te da im se ne može više naplatiti 570.000 eura, odnosno nešto više od četiri milijuna kuna, dugova za najam. Taj podatak, objašnjavaju, istaknut je u poslovnim knjigama Državnih nekretnina jer potraživanja od kupaca predstavljaju imovinu tvrtke. Doduše, ova potraživanja su otpisana zbog nenaplativosti.
Službeni podaci
“U cilju fer i istinitog prikazivanja vrijednosti potraživanja moraju se vrijednosno uskladiti ako potraživanja nisu naplaćena u rokovima propisanim računovodstvenim politikama, a u skladu s aktivnim poreznim propisima, tako se trebaju i otpisati potraživanja koja su nenaplativa. Važno je dodati da su do otpisa potraživanja od strane Državnih nekretnina poduzete sve raspoložive pravne radnje kako bi se potraživanja i naplatila”, rekli su za N1.
A sve je počelo još 2014. kada je država postala vlasnik lokala u Dežmanovom prolazu, Petrićevoj i Tomićevoj ulici. Žaneta Rodić je u Dežmanovom prolazu godinama imala jednu od najpoznatijih gradskih parfumerija, dok je u Petrićevoj 1 bio poznati lokal Flores. Obitelj je koristila i državni prostor u Tomićevoj ulici 4. Osim što su prostore, prema podacima Državnih nekretnina, bespravno koristili supružnici Rodić, te njihova kćer, formalno su ih u najmu imale i njihove firme Delfino promet, Vietro, Petrićeva d.o.o i Beauty Forum Pollak.
Afera zbog dugova
Kada je afera izbila u siječnju 2022. neke od ovih tvrtki već su tonule prema stečaju, a u međuvremenu su ti stečajni postupci i dovršeni. Maja Đerek izjavila je tada da ju je Mario Banožić tražio da otpečati prostore iako su Državne nekretnine krenule u postupak izbacivanja ilegalnih korisnika. Uvjeravala je kako je ignorirao njezina upozorenja o dugovima. On se pak kasnije pravdao kako nije mogao znati da će Rodićeve firme propasti.
Ipak, kada je slučaj izbio u javnost, Državne nekretnine malo su zaoštrile postupanje prema Rodićima. Sada su nam potvrdili da su u lipnju 2022. došli u posjed prostora u Dežmanovom prolazu. U rujnu iste godine Rodići su izbačeni i iz Tomićeve, te je par mjeseci kasnije na natječaju taj prostor već zakupljen od strane novog korisnika.
Serija sudskih procesa
U Dežmanovom prolazu bilo je natezanja s Rodićima. Naime, predstavnici Državnih nekretnina tamo su zatekli određene stvari, te su, kako nam kažu, pretpostavili da je riječ o imovini stečajne mase tvrtke Delfino promet.
“O tome je obaviješten stečajni upravitelj od kojeg je traženo poduzimanje postupaka na stečajnoj masi. U međuvremenu su se mijenjali stečajni upravitelji te je posljednji i postupao s imovinom, odnosno u listopadu 2024. izmještena je tuđa imovina iz prostora po odobrenju stečajnog upravitelja i stečajnog suda. Državne nekretnine su pregledale prostor te smo utvrdili da postoji problem s vlagom. Nakon sanacije ponovno ćemo aktivirati ovaj državni poslovni prostor”, navode.
Problemi u Petrićevoj
U Petrićevoj država još uvijek nije ušla u svoj prostor. Naime, iako su ga preuzeli 2021. Rodić je tužio državu za smetanje posjeda. “Ovaj prostor je i dalje opterećen sudskim postupcima. Prvostupanjska presuda za smetanje posjeda koju smo inicirali donijeta je u korist Državnih nekretnina, no bespravni korisnik je uložio žalbu i postupak je vraćen na ponovno postupanje. Zaključno, kako nismo u posjedu prostora, isti ne može biti predmetom zakupa”, navode iz Državnih nekretnina. Drugim riječima, sudski se još uvijek natežu za ovaj prostor, pa ga ne mogu ni iznajmiti novom korisniku.
Ističu i kako su u sudskim postupcima pokušali utjerati dugove od Žanete Rodić i njezinih tvrtki, no to im nije uspjelo. Kažu da su postupci dugo trajali, a njezine firme su u međuvremenu otišle u stečaj.
“Poduzeli smo sve što je pravno bilo moguće vezano za ove poslovne prostore i potraživanja. No kako tvrtke u vlasništvu Rodića formalno-pravno ne postoje, ne mogu se više voditi postupci naplate ili iseljenja u odnosu na njih. Daljnje moguće i aktualne sporove s osnove tih prostora Državne nekretnine vode s fizičkim osobama, a ne s nepostojećim tvrtkama”, poručuju. Inače, Đerek je sve ovo prije više od dvije godine prijavila i USKOK-u, no raspleta tog slučaja još uvijek nema.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare