Državno izborno povjerenstvo u srijedu je službeno objavilo listu osmero kandidata na izborima za predsjednika Republike koji će biti održani 29. prosinca. Time je službeno otpočela predizborna kampanja.
Tih osam predsjedničkih kandidata, koji su prikupili najmanje 10 tisuća pravovaljanih potpisa građana, ujedno su onih osmero koji su i najranije najavili kandidature i krenuli u (pret)kampanju.
Sve dosadašnje ankete kazuju da je glavni favorit izbora aktualni predsjednik Zoran Milanović, kandidat SDP-a i još devet političkih stranaka. Drugi u tim anketama je nezavisni kandidat Dragan Primorac kojemu podršku daje HDZ s koalicijskim partnerima. Uz njih dvojicu koji prednjače u anketama, značajniju podršku zasad dobivaju i nezavisna Marija Selak Raspudić, kandidatkinja Možemo Ivana Kekin te kandidat Mosta Miro Bulj.
Kandidatkinja stranke DOMiNO Branka Lozo, nezavisni Tomislav Jonjić (inače član HSP-a) te također nezavisni Niko Tokić Kartelo (jedini kandidat izvan političkih i stranačkih struktura) u ovom trenutku figuriraju kao autsajderi s malim, gotovo nikakvim šansama za ulazak u eventualni drugi izborni krug.
Tko bi mogao biti favorit iz sjene?
No, ima li ipak među kandidatima nekoga tko bi nogao postati “dark horse” ovih izbora? Taj izraz potječe iz kladioničarskog miljea konjskih utrka, a u političkom žargonu označava kandidata, ne nužno anonimnog, koji neočekivano pobjeđuje na izborima ili bitno utječe na njihov konačni ishod. U nas češće koristi izraz “favorit iz sjene” ili “pritajeni favorit”.
Komunikacijski stručnjak Jerko Trogrlić kaže kako zasad ne vidi favorita iz sjene.
“Kako stvari stoje, najizvjesnije je da će poredak na ovim izborima biti onakav kakav je i u anketama“, ističe.
Velik potencijal, a ograničena kampanja
Iza Milanovića te Primorca u tim anketama gotovo su poravnate Selak Raspudić i Kekin.
“Razlika između njih dvije toliko je mala da se u ovom trenutku ne bih usudio reći koja će od njih biti ispred koje. Selak Raspudić ima značajno veći potencijal samo iz razloga što se obraća široj publici i što nema toliko jakog kandidata na svome polu kao što ga ima Kekin koja isključivo ide od centra prema lijevo, a tamo je Milanović. Njezin doseg time je ograničen jer Milanovića ne može prestići niti doseći Primorca. Selak Raspudić taj potencijal ima, ali je pitanje ima li njena kampanja snage u potpunosti ga iskoristiti”, rekao nam je Trogrlić.
Kao što je Milanović favorit ovih izbora, dodaje, tako je Primorac uz podršku HDZ-a favorit za ulazak u drugi krug.
A u drugom krugu, smatra Trgorlić, Milanović se ne bi trebao bojati Primorca.
Sinčić uzimao Josipoviću, a Škoro Grabar Kitarović
Na dosadašnjim predsjedničkim izborima aktualni predsjednici dvaput nisu uspijevali ponovno osvojiti mandat – Ivo Josipović 2014. i Kolinda Grabar Kitarović 2019. godine. Josipović je 2014. godine izgubio izbore od Grabar Kitarović u drugom krugu za samo 32.509 glasova ili 1,48 posto i to je dosad bila najtješnja pobjeda. I Josipović je tada imao visok rejting mu anketama (tijekom mandata stekao je epitet “rejting-efendije”) i slovio je za najvećeg favorita. No, Trgorlić nam tumači da se ovi predsjednički izbori neće moći usporediti s onima iz 2014. jer su se tada dogodile neke druge stvari.
“Tada je najveći zabilježeni rejting Ive Josipovića bio početkom te godine. U posljednja četiri mjeseca pred izbore njegov rejting je kontinuirano padao i trendovi su mu bili negativni. A koliko je njemu rejting padao, toliko je Grabar Kitarović rastao. Takvu promjenu sada nemamo i ne vidimo. Osim toga, tada se pojavio Živi zid, odnosno Ivan Vilibor Sinčić koji se tada kao kandidat prvi puta praktički pojavio u javnom prostoru. Nitko nije na njega nije računao, a upravo je on bio taj “dark horse” ili “crni labud”, onaj koji je uzimao glasove Josipoviću (dobio ih je skoro 300 tisuća, nap.a.) i unosio neizvjesnost u izbore. Isto to je prije pet godina Kolindi Grabar Kitarović napravio Miroslav Škoro. U tom smislu, “dark horse” nije nužno onaj kandidat koji je prvi izazivač, nego onaj koji može nanijeti štetu glavnom kandidatu. Takvog u ovom trenutku nema”, objašnjava Trogrlić.
On dodaje kako potencijal da bude “dark horse” ovih izbora ima Ivana Kekin koja, međutim, nije krenula agresivno na Milanovića niti u širi prostor koji on zauzima. S druge strane, zasad se najviše “prepucavala” s Primorcem.
“Time Kekin više radi u korist Milanovića nego svoje kampanje jer ne postoji niti jedan Primorčev glasač koji bi prešao njoj”, kazao je.
Suze donijele vidljivost Tokiću Kartelu
Trogrlića smo pitali kako ocjenjuje javno isplakane suze radosnice Nike Tokića Kartela i njihov komunikacijski efekt. On se pred kamerom Nove TV rasplakao od sreće nakon što je postao službeni predsjednički kandidat na izborima.
“Ne mogu vam opisati kako sam sretan. Mama, uspio sam! Bit ću kandidat, bit ću predsjednik Republike Hrvatske“, kazao je Tokić Kartelo uživo pred kamerom.
Trogrlić kaže kako je on time sigurno dobio iznimnu vidljivost.
“Siguran sam da su mnogi u tom trenutku po prvi put čuli za njega. No, siguran sam i da svaka vidljivost ne znači nužno podršku i glasove. On je uspio skupiti deset tisuća potpisa, što je dokaz nekakve strukture i ozbiljnosti. Ovim nastupom dobio je i vidljivost, ali ja svojim klijentima koji žele postati predsjednici ne bih preporučio da se prezentiraju na takav način koliko god da ljudi vole emocije i trivijalnost u politici”, ustvrdio je komunikacijski stručnjak Trogrlić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare