
Prema novom istraživanju Cleveland Clinic-a, 97 posto Amerikanaca vjeruje da dodaci prehrani mogu poboljšati zdravlje srca, dok je više od trećine ispitanika - 38 posto - izjavilo da ih uzima upravo u tu svrhu. Kada bi imali izbor, 84 posto bi radije uzimalo dodatke prehrani nego propisane lijekove za zaštitu srca.
Istraživanje je pokazalo da su multivitamini, vitamin D i riblje ulje neki od najčešćih dodataka prehrani koje ljudi uzimaju za zdravlje srca.
Iako proaktivne promjene životnog stila mogu poboljšati zdravlje srca i smanjiti rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti, kardiolozi kažu da postoji malo dokaza da dodaci prehrani pružaju zaštitu, piše health.
“Pomalo je zabrinjavajuće što šira javnost misli da dodaci prehrani imaju tako značajan utjecaj na zdravlje srca“, rekao je dr. Luke Laffin.
Istraživanja nisu dokazala da bilo koji dodatak prehrani može smanjiti rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih poremećaja , poput srčanog udara, moždanog udara i iznenadne srčane smrti, rekao je dr. Stephen Kopecky, kardiolog u Mayo Clinic.
Međutim, Kopecky ističe da određeni dodaci pokazuju neki potencijal za poboljšanje određenih pokazatelja zdravlja srca. To je riblje ulje, koje sadrži omega-3 masne kiseline. Nedavna istraživanja pokazuju da riblje ulje može smanjiti razinu triglicerida, vrste masnoća u krvi. Dodavanje koenzima Q10 (CoQ10), antioksidansa koji tijelo prirodno proizvodi, također bi moglo pružiti određene koristi.
Tu je i folna kiselina, vitamin B koji se prirodno nalazi u lisnatom zelenom povrću, grahu i orašastim plodovima. Dokazano je da ovaj vitamin smanjuje razinu homocisteina, aminokiseline u krvi koja, kada je povišena, može povećati rizik od stvaranja krvnih ugrušaka, bolesti srca i moždanog udara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!