Žgaravica ili gastroezofagealni refluks je stanje u kojem se kiseli sadržaj želuca vraća u jednjak, uzrokujući neugodan osjećaj pečenja na području iza prsne kosti. Obično se kod bolesnika javlja nakon jela, a položaji u kojima se češće javlja su ležanje ili saginjanje.
Osim što izaziva simptom vraćanja kiseline u usta, može izazvati osjećaj boli i pečenja u prsima, osjećaj kiseline u ustima i bolno grlo, odnosno, teškoće pri gutanju.
Kod nekih ljudi se mogu dogoditi problemi s konzumiranjem hrane, manjak apetita i generalni problemi vezani uz gastritis.
Uzroci žgaravice mogu biti brojni, no najčešće se radi o lošim prehrambenim navikama koje su dovele do pojačanog stvaranja kiseline u želucu.
Velik utjecaj ima i hrana koju konzumiramo, stres, konzumacija alkohola i cigareta, pretilost. Nerijetko se žgaravica može pojaviti kod hernije ili kod trudnica zbog pojačanog pritiska.
Kako liječiti žgaravicu na prirodan način?
Nakon što je žgaravica dijagnosticirana, bolesnicima se mogu davati razni lijekovi koji utječu na smanjenje simptoma žgaravice.
Međutim, postoje i prirodni lijekovi protiv žgaravice kojima se mnogi okreću kako bi ublažili simptome.
Ove metode često uključuju promjene u prehrani, navikama i korištenje biljnih preparata koji mogu pomoći u smanjenju kiselosti u želucu.
U nastavku donosimo nekoliko prirodnih lijekova protiv žgaravice:
1. Đumbir
Korijen đumbira ima snažna protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smirivanju probavnog sustava i sprječavanju refluksa i vraćanja kiseline u usta.
Đumbir se može konzumirati kao čaj ili dodavati u jela kao začin. Preporučuje se piti čaj od đumbira prije obroka kako bi se smanjila pojava žgaravice.
Kod konzumiranja đumbira je potrebno paziti na količinu koju koristite kako ne biste izazvali suprotnu reakciju.
2. Aloe vera
Aloe vera je najviše poznata po svojim umirujućim svojstvima te ima sposobnost smanjenja upala. Stoga se sok od aloe vere može koristiti kao prirodni lijek protiv žgaravice.
Osim toga, aloe vera je dobra za zaštitu sluznice jednjaka. Preporučuje se konzumirati malu količinu soka prije obroka.
3. Jabučni ocat
Stari prirodni lijek protiv žgaravice je jabučni ocat. Iako se možda čini kontradiktornim jer je riječ o octu, on ipak može pomoći jer balansira kiselost želuca.
Međutim, mora se koristiti u jako malim količinama. Stoga se kao prirodni lijek protiv žgaravice može konzumirati žličica jabučnog octa razrijeđena u vodi i to prije jela.
4. Bademi
Orašasti plodovi poput badema djeluju kao prirodni antacidi. To znači da njihovo konzumiranje nakon obroka može pomoći u neutralizaciji želučane kiseline i smanjenju simptoma žgaravice.
Za razliku od dosadašnjih namirnica na popisu, bademi se trebaju koristiti nakon jela.
5. Kamilica
Prirodni čajevi koji ublažavaju upale mogu se koristiti kao prirodni lijek protiv žgaravice.
Primjer takvog napitka je čaj od kamilice koji može pomoći u smirivanju upale i opuštanju mišića probavnog trakta.
To može smanjiti kiselinski refluks i poboljšati probavu.
Životne navike koje će vas spasiti protiv žgaravice
Osim što se mogu koristiti razne namirnice koje će smanjiti refluks i kiselinu, velik utjecaj mogu imati prehrambene i životne navike.
Upravo one mogu prevenirati nastanak žgaravice. Uz promjenu jelovnika, pripremite se i na promjenu životnih navika.
Sljedeće preporuke mogu vam pomoći da smanjite rizik od pojave simptoma tijekom dana.
1. Nemojte preskakati doručak
Dan obavezno započnite s doručkom, odnosno, nemojte ga preskakati. Prazan želudac znači stvaranje pojačane želučane kiseline što može pojačati i žgaravicu.
Također, ako imate naviku konzumiranja kave na prazan želudac – prestanite to činiti odmah. Odaberite lagani obrok za doručak poput zobene kaše s bananom i bademima.
Zobena kaša je niskomasna i bogata vlaknima, što pomaže u održavanju zdravog probavnog sustava. Ako ste više za slatko, možete odabrati tost i pureću šunku s malo posnog sira.
2. Izbjegavajte masnu i prženu hranu
Izbjegavajte masnu i prženu hranu, pa tako i za ručak odaberite obrok koji je nutritivno bogat. Najbolje bi bilo da sadrži što više različitih vrsta namirnica.
Razmislite o tome da odaberete pojesti laganu povrtnu juhu ili salatu s piletinom. Izbjegavajte masnu hranu, prženu hranu, i začinjena jela koja mogu potaknuti žgaravicu.
3. Ne jedite netom prije spavanja
Za večeru odaberite lagane obroke poput pečene ribe s povrćem. Preporučuje se izbjegavati jesti kasno navečer kako biste omogućili želucu da probavi hranu prije spavanja.
Računajte da bi bilo najbolje da posljednji obrok pojedete barem dva sata prije spavanja kako ne bi opterećivali želudac.
4. Prestanite piti i pušiti
Ono što je možda najvažnije uz dobru prehranu je da izbjegavate namirnice poput kofeina, čokolade, alkohola, gaziranih napitaka i začinjenu hranu.
To su namirnice koje lako i često uzrokuju pogoršanje simptoma. Smanjivanje unosa ovih namirnica, ali i prestanak pušenja može značajno smanjiti učestalost žgaravice.
5. Vježbajte i smanjite stres
Stres i nervoza mogu pojačati žgaravicu. Stoga pokušajte što više smanjiti stres koji imate svakodnevno. U tome će vam pomoći i vježbanje, meditacija i tehnike disanja.
Vježbanje i kretanje su također jako važni za dobar metabolizam, ali i za smanjivanje rizika od pretilosti koji je jedan od uzroka žgaravice.
Ovaj prirodni način za rješavanje žgaravice nije težak i lako se uvrsti u svakodnevicu jer uvijek možete početi sa šetnjama, a onda prijeći na vježbe.
Preporučeni dnevni plan za prevenciju žgaravice
Ako ne možete krenuti sa zdravim planom prehrane, donosimo nekoliko ideja koje bi vam mogle pomoći. Najteži dio je početi s novom navikom.
No podaci pokazuju da je za usvajanje navike dovoljno ponoviti je 20 puta što je u usporedbi s bolovima i problemima koje možete imati zbog žgaravice zaista malo. Ustrajte u svojim ciljevima, jasno ih zacrtajte i krenite.
Kako bi vam malo olakšali, donosimo dnevni plan za smanjivanje žgaravice.
1. Jutro:
Započnite dan čašom tople vode s limunom kako biste potaknuli probavu. Pratite to laganim doručkom poput zobene kaše ili integralnog tosta s avokadom.
2. Sredinom jutra
Uzmite zdravi međuobrok poput šake badema ili jabuke kako biste održali stabilan nivo energije.
3. Odradite kratku vježbu
Rastezanje ili šetnja od 15 minuta bit će dovoljna.
4. Ručak
Laki obroci kao što su zelena salata s piletinom ili povrtna juha najbolji su izbori. Izbjegavajte prženu hranu i teške umake.
5. Popodnevni međuobrok
Čaj od đumbira ili kamilice može vam pomoći u smanjenju upale i održavanju zdravog probavnog sustava.
6. Odradite meditaciju
Ili neku od tehnika disanja od 10 minuta.
7. Večera
Večerajte nekoliko sati prije spavanja kako biste omogućili želucu dovoljno vremena za probavu. Izaberite pečenu ribu s povrćem ili laganu rižu s povrćem.
8. Prije spavanja
Izbjegavajte velike obroke i napitke poput kave ili alkohola. Ako se javi potreba, popijte malo soka od aloe vere ili prirodni čaj za spavanje poput čaja od kamilice.
Zaključak
Konzumacija ovih prirodnih lijekova protiv žgaravice i usvajanje zdravih prehrambenih navika može značajno smanjiti učestalost i intenzitet simptoma žgaravice.
Dugoročno gledano, ove promjene mogu poboljšati vaše cjelokupno zdravlje probavnog sustava i smanjiti potrebu za lijekovima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!