Hrvatska među zemljama koje su blokirale stroža pravila za neplaćanja poreza

Ekonomija 29. stu 201912:42 > 12:49
REUTERS/Jacques Brinon/Pool

Dvanaest zemalja Europske unije, među kojima i Hrvatska, blokiralo je novo pravilo koje bi obvezalo velike multinacionalne kompanije da otkriju koliko doista zarađuju i koliko poreza uplaćuju u svakoj u 28 zemalja članica EU-a. Ta bi direktiva trebala rasvijetliti poslovanje tehnoloških divova Facebooka, Applea i Googlea za koje se vjeruje da izbjegavaju plaćanje 500 milijardi dolara poreza godišnje prebacujući profit iz zemalja s višim korporativnim porezima - Njemačke, Francuske i UK-a u zemlje s niskim porezima - Maltu, Irsku i Luksemburg.

Irska je u ovom trenutku zemlja koja najviše profitira niskim korporativnim porezima i u njoj su međunarodna sjedišta gore navedenih tehnoloških divova te brojnih drugih kompanija koje posluju u Europskoj uniji. Irska im naplaćuje porez na dobit od samo 6,25 posto, dok je isti namet u Ujedinjenom Kraljevstvu čak 19 posto.

Jasno, Irska se protivi ovoj direktivi koja bi otkrila koja kompanija točno zarađuje u kojoj zemlji nakon što su tamošnji stručnjaci za javne financije poručili kako bi se irsko gospodarstvo srušilo u slučaju globalnog obračuna s izbjegavanjem plaćanja poreza, piše Tportal.

Irski ‘Fiscal Advisory Council’ upozorio je u četvrtak da je gospodarstvo postalo previše ovisno o porezima koji uplaćuju multinacionalke – samo deset kompanija uplatilo je polovicu iznosa svih korporativnih poreza. Tvrtke se nisu imenovale, ali novinari The Guardiana vjeruju da se radi redom o američkim tvrtkama Appleu, Facebooku, Microsoftu, Dellu, Googleu i Oracleu.

Ostale zemlje koje operiraju u sferama niskog poreznog opterećenja na zarade kompanija koje tako pomažu velikim korporacijama da sakriju profite također su glasale protiv ovog prijedloga. To su redom, Luksemburg, Malta, Cipar, Latvija, Slovenija, Estonija, Austrija, Češka, Mađarska i Hrvatska. U Hrvatskoj je podsjetimo, porez na dobit velikih kompanija 18 posto.

Švedska je također glasovala protiv nove direktive, zbog ‘strahova da će ona razvodniti njihove visoke standarde transparentnosti’, što god to značilo. Francuska, Španjolska i Nizozemska podržale su prijedlog, dok je bila Njemačka suzdržana. Ujedinjeno Kraljevstvo, jedan od najvećih boraca protiv izbjegavanja plaćanja poreza, suzdržalo se od glasovanja.

Prijedlog nove direktive došao je tri godine nakon što je Europska komisija predložila borbu protiv izbjegavanja plaćanja poreza nakon što je u aferi Panama Papers otkriveno na koje se sve načine sakrivaju profiti. Direktiva se trebala odnositi na sve zemlje, a obvezivala bi sve kompanije da transparentno prijave svoju godišnju dobit ostvarenu po zemljama EU-a, ali bi vrijedila samo za kompanije s godišnjim prometom višim od 750 milijuna eura.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram