
Američki državni tajnik Marco Rubio uvjerava saveznike: SAD ostaje u NATO-u, ali traži povećanje izdvajanja na 5% BDP-a.
Američki državni tajnik Marco Rubio poručio je saveznicima iz NATO-a da Sjedinjene Države ostaju predane transatlantskom savezu te odbacio tvrdnje da je Donald Trump protiv NATO-a. Na svom prvom sastanku ministara vanjskih poslova članica NATO-a u Bruxellesu, Rubio je istaknuo kako je jačanje vojne sposobnosti saveza ključno za suočavanje s globalnim prijetnjama.
Tvrda moć i dalje ključna
„Predsjednik Trump jasno je rekao da podržava NATO i da SAD ostaje unutar saveza,“ izjavio je Rubio. „Ali da bi NATO bio snažniji i učinkovitiji, naši partneri moraju ulagati više u svoje obrambene kapacitete,“ dodao je, a prenosi Euronews.
Rubio je poručio kako očekuje da će saveznici prihvatiti ambiciozniji cilj – izdvajanje 5% BDP-a za obranu, što je znatno iznad dosadašnjeg cilja od 2%. Taj prag još uvijek ne dosežu mnoge zemlje članice, uključujući Belgiju, Italiju i Španjolsku.
„Razumijem da postoje politički pritisci unutar država, pogotovo nakon desetljeća ulaganja u socijalne sustave, ali rat u Europi pokazuje da je tvrda moć još uvijek ključna za odvraćanje prijetnji,“ rekao je Rubio.
Dok članice NATO-a trenutno analiziraju postojeće kapacitete i moguće nedostatke, konačna odluka o novom cilju potrošnje očekuje se na godišnjem summitu u lipnju u Haagu.
Rutte: „Nema naglog povlačenja američkih trupa iz Europe“
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte pohvalio je europske članice zbog rekordnog povećanja obrambenih izdvajanja od kraja Hladnog rata, ali je također podržao potrebu za dodatnim ulaganjima. „Moje je mišljenje da ćemo, zajedno s Kanadom, morati izdvajati više od 3%“, rekao je Rutte.
Na pitanje o mogućem povlačenju američkih trupa iz Europe, Rubio zasad nije dao konkretan odgovor, iako je Rutte umirio saveznike tvrdnjom da trenutačno nema planova za smanjenje američke prisutnosti. Trenutno je oko 100.000 američkih vojnika stacionirano na europskom kontinentu.
Iako se spekulira da bi SAD mogao smanjiti svoj kontingent za 20.000 do 50.000 vojnika, Rutte je istaknuo da bi eventualno preusmjeravanje američke pozornosti na Indo-Pacifik bilo provedeno „na koordiniran način“.
„Globalne sigurnosne prijetnje sve su više povezane – Rusija surađuje s Kinom, Sjevernom Korejom i Iranom. Moramo na sve te regije gledati kao na povezane sigurnosne izazove,“ zaključio je Rutte.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare