Primorsko-goranski župan i potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina rekao je u ponedjeljak kako smatra da porez na nekretnine, kojim bi se oporezovala i nekretnina u kojoj se stanuje ne treba uvoditi te da je i zajednički stav vodstva SDP-a da se na predviđeni način taj porez ne može uvoditi.
“Moje mišljenje o porezu na nekretnine je izrazito loše i negativno. Smatram da je to namet, koji na ovakav način, kako je predviđeno, po vrijednosti imovine, ne treba uvoditi”, rekao je Komadina odgovarajući na novinarski upit na redovnoj tjednoj konferenciji za novinare.
Smatra da “imovina na adresi stanovanja ne može biti podložna porezu” te da je “nedopustivo da se građane, koji su stjecali cijeli život za stan za stanovanje, na adresi gdje žive, oporezuje”, ali je, kaže, suglasan da se oporezuje višak imovine, prije svega imovina koja nije u funkciji odnosno neiskorištena imovina.
Komadina je rekao da sustav mora biti cjelovit, ali da se cjelovitost može postići uz izuzeće – da se ne oporezuje nekretnina koja je na adresi prebivališta. Naveo je da je život u Hrvatskoj drugačiji nego u drugim zemljama EU, da nije točno da sve zemlje EU imaju taj porez te da je način života u nas bio takav da je svatko za života želio steći nekretninu. “U drugim zemljama ljudi su, u pravilu, u najmu, ali ja se bar ne borim za neoliberalni kapitalizam. Prema tome taj porez mora imati socijaldemokratsku crtu i po meni će je imati”, rekao je Komadina dodavši da se građane, kako bi ih oporezovali, dodatno maltretira dostavljanjem podataka, koje već imaju sva državna tijela.
Na upit o stavovima SDP-a u vezi s porezom na nekretnine, Komadina je rekao da, koliko zna, vodstvo SDP-a ima zajednički stav prema kojem se predviđeni način poreza ne može uvoditi. Naglasio je da se porez može uvoditi, ali ne veći od komunalne naknade, čak i manji, te da je drugo kada je riječ o progresivnom rastu tih stopa za imovinu koja je višak, nije mjesto stanovanja i nije iskorištena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.