Danijel Martinović iz udruge Duginih obitelji gostovao je u Novom danu. Početkom prosinca Grad Zagreb je usvojio Program za ravnopravnost LGBTQ+ osoba. O tome, ali i o institucionalnim problemima s kojima se suočavaju istospolni parovi razgovarao je s našom Ninom Kljenak.
Udruga Dugine obitelji je Program za ravnopravnost LGBTQ+ osoba nazvao je “povijesnim iskorakom.”
“Ovo je prvi put da je grad u Hrvatskoj napravio nešto tako. Imamo strategiju na razini EU-a, vidimo naznake, ali to je više deklarativno”, opisuje situaciju LGBTQ+ osoba u Hrvatskoj.
Smatra da je ovo odličan trenutak, ali da ostaje pitanje implementacije ovog programa.
Pitanje beskućništva LGBT osoba
Neki od konkretnih aktivnosti koje je izdvojio uključuje zbrinjavanje mlađih osoba koje su, nakon što su obznanile svoju orijentaciju roditeljima, izbačeni iz doma. “Ovim će se početi raditi da se njima osigura smještaj. Na Jankomiru već postoji program psihološke podrške i to će se dalje razvijati, a to je bitno i zbog pandemije i sveukupne razine mentalnog zdravlja na globalnoj razini”, pojašnjava Martinović.
Dodaje da se u sklopu programa Građanskog odgoja počinje uključivati LGBT teme “na najosnovnijoj razini.”
“U Rijeci se počinje raditi na programu Zdravstvenog odgoja koji ima komponentu mentalnog zdravlja, rodne ravnopravnosti i teme vezanih uz spolnost”, navodi on.
Školstvo zapelo u vremenu
Na pitanje kakva je recepcija “modernih tema” na državnoj razini, kaže da učenici žele učiti o klimatskim promjenama, LGBT temama, mentalnom zdravlju, ali da naše školstvo ne prati promjene u društvu.
“Srećom, neki gradovi su nadležni za neke razine obrazovanja pa ih mogu uvesti kao vannastavne aktivnosti. U Zagrebu, Rijeci, Istarskoj županiji i Sisku vidimo da se događaju neke promjene”, govori i dodaje da se nada će kroz nekoliko godina i Ministarstvo obrazovanja shvatiti da su takve teme nasušno potrebne i da je interes mladih za njih – velik.
Ministarstvo gleda Obiteljski zakon
Komentirajući dostupnost udomiteljstva istospolnim parovima, kaže da se situacija dobro razvija. No i dalje postoje veliki problemi u praksi.
Naime, ističe da parovi mogu nakon procjene ući u Registar posvojitelja, ali da Ministarstvo obitelji potom blokira proces: “Objašnjenje je da Zakonom nije prepoznato da životni partneri mogu postati posvojitelji. To je isto objašnjenje koje su koristili za udomiteljstvo. Razlog tome je da Ministarstvo usko gleda samo Obiteljski zakon u kojem životni partneri nisu spomenuti jer tada nisu bili pravno priznati, a uvedeni su tek Zakonom o životnom partnerstvu”, tumači problematiku i zaključuje da se i ovo pitanje svodi na političku volju Vlade i Ministarstva obitelji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!