Na temelju kojih situacija se odlučuje o tome tko će dobiti policijsku pratnju?

Vijesti 27. svi 202109:51 > 11:32 0 komentara
N1

Stručnjak za sigurnost i bivši policijski kriminalist Željko Cvrtila za N1 je govorio o policijskoj zaštiti kandidata.

Na jučerašnjoj press konferenciji platforme Možemo!, kandidat za zagrebačkog gradonačelnika Tomislav Tomašević bio je u pratnji dvojice policijskih službenika u civilu. Željko Cvrtila je pojasio na temelju kojih situacija se odlučuje o tome tko će dobiti policijsku pratnju, dok je kandidat za gradonačelnika Čakovca Stjepan Kovač prijavio prijetnje smrću.

VEZANE VIJESTI

“Ovdje bi se moglo se raditi o dvije situacije. Informacija dolazi od same osobe kojoj netko prijeti, kao što je to slučaj u Čakovcu. Druga situacije je da policija ima određena saznanja o eventualnim mogućnostima ugroze kandidata i na temelju toga daje procjenu o mjerama zaštite kandidata”, rekao je.

Policija donosi odluku o angažiranju policijskih snaga: “Procjenjuje se nivo vjerodostojnosti infomacije i rizik te se prema njemu postavlja sigurnosna zaštita – da li je to jedan ili više službenika, u odori ili u civili ili povremena policijska ophodnja. Sve ovisi o rizicima.”

Prokomentirao je jučerašnju policijsku pratnju Tomaševića i tko zapravo dobiva pratnju dolaskom na funkciju.

“Ova situacija je van konteksta zaštite štićenih osoba i objekata. Samim dolaskom na određenu funkciju – predsjednika Vlade, Sabora, glavnog državnog odvjetnika, oni se razvrstavaju u određenu kategoriju, kao i njihova obitelj i objekti. Ovdje je najvjerojatnije korišten članak 102., prema kojem je policija dužna pružati zaštitu svakom građaninu. Postoji više nivoa zaštite, ovo bi bio neki srednji nivo. Dva policajca u civilu je niži srednji rang”, pojašnjava Cvrtila.

“Ako osoba sama prijavljuje prijetnju, s njom se dogovara razinu zaštite. Kada policija ima saznanja, pristupa se toj osobi i obavještava se da policija planira osiguranje. Naravno, osoba to može odbiti. Unatoč tome, policija na javnim prostorima može postaviti određenu ophodnju, neovisno o tome radi li se o političkim skupovima ili koncertima”, govori.

Što se tiče Tomaševića, kaže da se možda provodi istraga ako se radilo o prijetnji, a možda policija nema konkretnih saznanja, već, s obzirom na kontekst, “policija je procijenila da je dobro postaviti pratnju oko kandidata”.

Ne sjeća se da je bilo situacija da se kandidati za gradonačelnike ili općinske načelnike štite nakon drugog kruga, kao što je slučaj s predsjedničkim kandidatima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!