Čaj od rujevine: Efikasan narodni lijek za upale, kašalj, ali i neurednu probavu

Content Pixie/Unsplash

Rujevina, latinskog naziva Cotinus coggygria, vrsta je listopadnog grma ili malog drveta koje pripada porodici Anacardiaceae.

Riječ je o biljci koja je autohtona u jugoistočnoj Europi, jugozapadnoj Aziji i Kavkazu. Pronaći se može i u Hrvatskoj te je prirodno rasprostranjena u nekim dijelovima zemlje, posebno u kontinentalnom dijelu.

Rujevina je poznata po svojim dekorativnim visećim cvatovima koji nalikuju oblacima dima ili ružičastom puhu. Zbog toga je često nazivaju i “dimovka” ili “puhara”. Od ove biljke se priprema čaj od rujevine za koji se smatra da ima protuupalna i antimikrobna svojstva. Čaj od rujevine se u tradicionalnoj medicini obično koristi za liječenje kašlja i upale gornjih dišnih puteva. Uz to se u tradicionalnoj medicini nerijetko koristi i tinktura od rujevine.

Što je rujevina?

Biljka rujevina ima uspravno rastući grm ili malo stablo koje može narasti do visine od tri do pet metara.

Listovi su ovalni, zelene boje, a u jesen poprimaju spektakularne nijanse crvene, narančaste i ljubičaste boje. Upravo zbog listova u divnim bojama je rujevina popularna biljka u vrtovima. Osim toga je otporna na sušu i relativno jednostavna za održavanje. Cvjetovi rujevine su sitni i grupirani u velike, zbijene cvatove koji se pojavljuju u kasnoj proljetnoj ili ranoj ljetnoj sezoni. Cvatovi mogu biti ružičasti, crveni ili ljubičasti, ovisno o sorti. Nakon cvatnje, formiraju se plodovi u obliku suhe koštice.

Postoji nekoliko sorti rujevine s različitim bojama cvatova i rasta, uključujući “Royal Purple” s tamnoljubičastim lišćem i “Golden Spirit” sa zlatnožutim lišćem.

Sastav čaja od rujevine

Jedan od načina na koji se mogu iskoristiti sve blagodati rujevine je priprema čaja od rujevine. Ovaj napitak se obično priprema od osušenih listova ili cvjetova. Iako se čaj od rujevine tradicionalno koristi u nekim kulturama za liječenje raznih tegoba, istraživanja koja postoje o ljekovitim svojstvima još uvijek nisu dovoljno obuhvatna.

Međutim, poznato je da čaj od rujevine sadrži neka ljekovita svojstva koja mogu pomoći kod brojnih tegoba u organizmu. Evo nekih važnih sastojaka koji se mogu pronaći u tom čaju:

– flavonoidi: sadrži različite vrste flavonoida, uključujući kvercetin, kaempferol i njihove glikozide koji imaju antioksidativna svojstva i mogu pružiti zaštitu od oksidativnog stresa

– tanini: sadrži tanine, koji su prirodni spojevi s adstrigentnim svojstvima, a mogu imati ulogu u zaštiti biljke od štetnika i bolesti

eterična ulja u čaju od rujevine: listovi mogu sadržavati eterična ulja koja pridonose njenom karakterističnom mirisu, no prisutna su u manjim količinama

– fenolne kiseline poput galne kiseline i kafeinske kiseline koje imaju antioksidativna svojstva

Sastav biljke i čaja od rujevine može varirati ovisno o mnogim faktorima, uključujući sortu, stanište, uvjete rasta i vremenske uvjete. Ovi sastojci mogu imati različite biološke aktivnosti i zdravstvene koristi, ali je potrebno daljnje istraživanje kako bi se utvrdili njihovi potencijalni učinci na ljudsko zdravlje.

Za što se koristi čaj od rujevine?

Čaj od rujevine se od davnina koristi u nekim kulturama u svrhu liječenja nekih zdravstvenih problema. Međutim, kao i kod većine čajeva, tako se i upotreba čaja od rujevine u medicinske svrhe ne može smatrati potpuno potvrđenom zbog nedovoljnih istraživanja.

Međutim, tradicija i iskustvo je pokazalo kako ovaj čaj ima protuupalno djelovanje, može pomoći kod smanjivanja oksidativnog stresa i oštećenja stanica te za smirivanje kašlja i problema s probavom. Čaj od rujevine se također koristi za liječenje gubitka kose, prekomjernog znojenja nogu, kolitisa, proljeva i dizenterije. Ekstrakt rujevine također se koristi kao pomoć u liječenju različitih bolesti gastrointestinalnog sustava.

Ljekovita svojstva čaja od rujevine su:

– protuupalno djelovanje koje pomaže smiriti upalne procese u tijelu

– može pomoći pri smanjenju oštećenja stanica nastalo zbog oksidativnog stresa

liječenje mučnine

– liječenje i zaustavljanje proljeva

– diuretik

– smirivanje kašlja

– usporavanje gubitka kose

Osim navedenog, konzumacija čaja kao tekućine kroz dan može imati još neka blagotvorna svojstva na naše zdravlje. Redovita konzumacija tekućine, uključujući čaj od rujevine, pomaže održavanju hidratacije tijela. Dovoljan unos tekućine važan je za optimalno funkcioniranje bubrega, jer pomaže u održavanju pravilne ravnoteže tekućina u tijelu i potiče izlučivanje otpadnih produkata putem mokraće.

Uz to, ovaj čaj ima blagi diuretički učinak. To znači da potiče proizvodnju mokraće i izlučivanje viška tekućine i nečistoća iz tijela. Kod zdravih osoba, umjerena konzumacija diuretičkih čajeva može pomoći u uklanjanju viška tekućine i potencijalno smanjiti oticanje.

Gdje pronaći rujevinu u Hrvatskoj?

Rujevina je biljka koja se može kupiti, ali je možete pronaći i u prirodnom staništu. Rujevina se može pronaći u najvećem dijelu po kontinentalnoj Hrvatskoj. Ova biljka je otporna na sušu i može se prilagoditi različitim uvjetima tla. U divljini se obično nalazi na kamenitim padinama, suhim brdima, livadama i rubovima šuma.

Prirodne populacije rujevine se u većem dijelu mogu pronaći u Lonjskom polju, Podunavlju, Ličko-senjskoj županiji. Pripazite samo, ako je želite brati, da se ne nalazite u ograničenom području gdje je zabranjeno branje biljaka poput nacionalnih parkova i parkova prirode.

Priprema čaja od rujevine

Ako ste se odlučili koristiti čaj od rujevine kako biste riješili neke zdravstvene probleme, bit će vam potrebni osušeni listovi ili cvjetovi rujevine. Možete ih pronaći u trgovinama specijaliziranima za biljne proizvode ili ih sami nabrati.

Za pripremu čaja za kašalj se obično koristi jedna do dvije žličice suhih listova ili cvjetova rujevine po šalici vruće vode. Preporučuje se koristiti prokuhanu vodu koju ste pustili da odstoji nekoliko minuta prije nego što je prelijete preko osušene biljke. Nakon što ste prelili vruću vodu preko biljke, ostavite da čaj od rujevine odstoji 5-10 minuta. Kada je odstajalo ga procijedite.

Čaj na sobnoj temperaturi ne može dugo stajati pa se preporučuje raditi ga u manjim količinama ili ga odmah prebaciti u hladnjak. U tom slučaju bi bilo dobro da ga prebacite u staklenku koju možete u potpunosti zatvoriti.

Čaja od rujevine možete popiti maksimalno dvije šalice u danu, a nemojte ga piti duže od 20 dana. Nakon dužeg konzumiranja je potrebno napraviti pauzu od barem onoliko dana koliko ste ga pili.

Čaj od rujevine za gubitak kose se koristi tako da nakon pranja kose običnim šamponom prelijete mlaki ili hladni čaj preko kose. Ovisno o stanju vlasišta čaj možete isprati ili ga ostaviti. Drugi način je i da stavite ohlađeni čaj u posudu sa špricom pa nanosite čaj direktno na dio tjemena koji želite tretirati. Ostavite da tako stoji cijeli dan ili noć pa uobičajeno operite kosu.

Osim obične konzumacije, čaj od rujevine se može koristiti i kao kupka, odnosno, kao dodatak kupkama. Na ovaj način ćete ga inhalirati uz vruću vodu, a i pomoći će u obnovi oštećenih stanica kože.

Najčešće nuspojave čaja od rujevine

Čaj od rujevine se smatra sigurnim za konzumaciju, ako se uzima u umjerenim količinama i s pauzama. Svi biljni čajevi, u slučaju prekomjernog korištenja, mogu biti opasni za naše zdravlje. Stoga je važno na umu imati potencijalne rizike i najčešće nuspojave čaja od rujevine.

1. Alergijske reakcije

Kao i kod bilo kojeg biljnog pripravka, postoji mogućnost alergijskih reakcija na rujevinu. Ako ste alergični na biljke poput bršljana ili hrasta, postoji mogućnost da ćete biti alergični i na čaj od rujevine. Ako primijetite bilo kakve alergijske simptome poput osipa, svrbeža, oticanja ili poteškoća s disanjem, odmah prestanite koristiti čaj od rujevine i potražite medicinsku pomoć.

2. Interakcije s lijekovima

Čaj od rujevine može imati interakcije s određenim lijekovima. Primjerice, moguće je da komponente rujevine mogu utjecati na djelovanje nekih lijekova. Preporučuje se konzultirati se s liječnikom ili ljekarnikom prije konzumacije čaja od rujevine.

3. Trudnoća i čaj od rujevine

S obzirom na to da ne postoji dovoljno informacija o sigurnosti upotrebe čaja od rujevine tijekom trudnoće i dojenja, preporučuje se da trudnice i dojilje izbjegavaju konzumaciju kako bi izbjegle moguće rizike.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.