U srijedu su, odgovarajući na pitanja zastupnika u Hrvatskom saboru, predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministar gospodarstva Ante Šušnjar potvrdili da se planira proširenje popisa proizvoda s ograničenom cijenom.
“Proširit ćemo mjere proizvoda koje će imati ograničene cijene, a veću ulogu imat će i Državni inspektorat i Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja”, kazao je premijer Andrej Plenković.
“Vlada planira proširiti popis proizvoda čija je cijena regulirana i pokušat ćemo uravnotežiti košaricu da bude što zdravija i što više priuštiva našim građanima”, dometnuo je ministar gospodarstva.
Čeka se revizija liste proizvoda
Podsjetimo, sadašnja lista s 30 osnovnih proizvoda kojima je ograničena cijena na snazi je od rujna 2023. kada je Vlada donijela peti paket mjera zaštite građana od pritiska inflacije. Proteklih dana govorilo se da bi s liste mogle biti skinute jabuka sorte Gala i mliječna čokolada, a umjesto ta dva artikla na popis bi bilo uvrštene još neke vrste voća i povrća te čokolada za kuhanje zbog drastičnog rasta cijene kakaovca koji se dogodio u međuvremenu.
Dok u Vladi i resornom ministarstvu revidiraju listu proizvoda s ograničenom cijenom, predsjednik Udruge trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca Martin Evačić otkrio je za N1 da je 50 dobavljača najavilo povećanje cijena za 3 posto.
“Štogod stavili, za nas nije dobro”
Ograničavanjem cijena nezadovoljni su trgovci jer tvrde da su na gubitku. Pogotovo su nezadovoljni mali trgovci kojima su, za razliku od velikih trgovačkih lanaca, nabavne cijene znatno veće pa su samim time manje konkuretni.
Predsjednik Saveza udruga malih trgovaca (SUMT) Ivan Ćibarić iz Ivanca kod Varaždina požalio nam se jesenas da male trgovce “guše” artikli s ograničenim cijenama budući da u malim trgovinama kupci većinom kupuje osnovne artikle, a to su upravo oni kojima je Vlada zamrznula cijene. Sada, uoči revizije popisa proizvoda s ograničenim cijenama, Ćibarić nam kaže da je nezadovoljstvo malih trgovaca još veće.
“Što god novo stavili na tu listu, nama malim trgovcima to neće donijeti ništa dobroga. Sve te proizvode kojima su cijene ograničene mi prodajemo s nula posto marže”, kaže.
“Ne mogu ulazna i izlazna cijena biti iste”
Svoju tvrdnju pojasnio je na primjeru hamburgera čija je cijena već godinu i pol dana zamrznuta na 6,99 eura za kilogram.
“Meni je ulazna cijena hamburgera 6,99 eura i ja ga po toj istoj cijeni moram prodavati. Kad ga netko plati karticom, imam problem. Kad proizvod vremenom kalira (prirodno gubi težinu) opet imam problem. Radi se o čistom gubitku. Ja ne znam koliko košta proizvođača da proizvede taj hamburger, ali znam da ulazna i izlazna cijena ne mogu biti identične. Ja na tom hamburgeru gubim čim platim struju, radnika, program za kartično poslovanje… Mogu ga izbaciti iz prodaje, ali što dobivam time? Kupci traže taj hamburger. Tko ga ne bi kupio po toj cijeni, a ja na svakoj šniti koju prodam gubim 10 posto”, objašnjava Ćibarić.
Kaže da je ograničavanje cijena jedno, a ograničenje marže nešto sasvim drugo.
“A Vlada je to stavila u isti koš i dok je tako nema smisla razgovarati o tome”, dodaje.
Gubi se i kvaliteta ponude
Predsjednik Saveza udruga malih trgovaca kaže da se u ograničavanju cijena gubi i kvaliteta ponude jer se ne mogu u isti koš stavljati obični i premium proizvodi. Pa navodi još nekoliko primjera…
“Troslojni toaletni papir u pakiranju s 10 rola ima ograničenu cijenu od 2,99 era. A nije sav taj toaletni papir isti. Imate role s 80, 100 i 120 listića. Imate običan, premium i exclusive toaletni papir. A ja hoću u trgovini imati premium toaletni papir, ali ga nema jer ga nitko neće proizvoditi za 2,99 eura. Za kilogram brašna meni je ulazna cijena 0,80 eura, a i prodajna mora biti ista. Prošloga ljeta nabavna cijena limuna bila je 2 eura za kilogram, a prodajna ograničena na 1,49 eura. Pa o čemu pričamo”, pita se.
“Mi se ne možemo dogovarati kao veliki trgovci”
S druge strane, Ćibarić kaže da se male trgovce često naziva “lopovima”.
“Kao da nama troškovi života i usluga nisu porasli. Došli smo do toga da kod nekih naših trgovaca radnici volontiraju, jer ako mu daš plaću na gubitku si. Ograničene cijene i rad nedjeljom najveće su omče oko vrata malih trgovaca”, žali se.
Napominje da mali trgovci pozdravljaju akcije Vlade usmjerene da se ublaže posljedice inflacije, ali traže samo ograničenje marži, ne i cijena.
“Proizvođači i veliki trgovci lako se dogovore. Mi to ne možemo. Pogotovo mi koji smo ostali u ruralnim područjima”, kaže.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!