Jovan bez Zemlje i Aleksandar bez Struje

N1

Ima ljudi koji misle da je jedina sličnost između premijera Vučića i princa Karađorđevića to što se obojica zovu Aleksandar, s tim što onaj drugi duguje 70.000 evra za struju, a onaj prvi nikome nikada ništa nije dugovao, već svi duguju njemu.

Kada je pre neki dan uzviknuo: “Princ Aleksandar da plati 70.000 evra za struju”, premijer Vučić je bio potpuno u pravu. Naravno, ukoliko se ne setite nekoliko bizarnih epizoda iz raskošne dužničke karijere premijera Vučića, dok je još bio samo Vučić.

Svojevermeno je B92 otkrio da Vučić nije plaćao račune Infostana od maja 1999. do 17. avgusta 2004, kada je komplet dug isplatio, pošto se baš u tom momentu kandidovao za gradonačelnika Beograda, a glupo je da potencijalni gradonačelnik duguje silne novce za centralno grejanje, vodu, odnošenje smeća i čišćenje zgrade.

Posle mu je Telekom Srbije oduzeo kućni telefonski broj jer 15 meseci nije plaćao račune za telefon sa kog je, kako je utvrđeno, najviše zvao Čikago i Republiku Srpsku, destinacije gde živi veliki broj četnika, koji su bili u fokusu njegove tadašnje životne preokupacije.

– Ponekad se dogodi da neka firma ili osoba naprave ogroman račun, ali sa većinom njih postignemo dogovor. Aleksandar Vučić nas na neki način ignoriše, tako da smo morali da primenimo redovan postupak, izjavila je tada neka službenica Telekoma za Blic, ne računajući da će sličnu taktiku ignorancije primeniti i princ Aleksandar desetak godina kasnije, s tim što on, za razliku od Vučića, ima opravdanje.

Još nije naučio kako se na srpskom kaže Elektrodistribucija.

Dok Vučić već 40 godina ume tečno da izgovori komplikovane reči: Infostan i Telekom.

– Imam problem sa strijama. Juri me Elektromasturbacija – poverio se ovih dana najbližim saradnicima princ Aleksandar, što u prevodu znači: “Imam problem sa strujom. Juri me Elektrodistribucija”.

Princ Aleksandar je preteča Google translejtera. Svi koji se usude da sa njim stupe u konverzaciju na maternjem jeziku, dobijaju uputstvo karakteristično za Guglov prevodilac, gde piše: morate znati da rečenice koje on prevede iz jednog u drugi jezik mogu u izgubiti smisao, pa se ne preporučuje njegova upotreba u slučajevima gde vam treba pouzdani prevod.

Prvi susret princa Aleksandra sa podanicima, podvučen uzvikom “Ja vaša krlj” (u prevodu na srpski: “Ja sam vaš kralj”) desio se na nekom mitingu DEPOS-a pre 24 godine, i tad je to delovalo simpatično, dok petnaestak godina kasnije, na nekom ustaničkom hepeningu u Orašcu nije svima stavio do znanja da mu sve bolje ide: “Ne smemo zaboraviti naše prkete, prekete i preteke”- objasnio je tada, što bi u prevodu otprilike značilo: “Ne smemo zaboraviti naše pretke”. Potom je izjavio: “Drago mi je da sam se vratila u moja postojebina”, što u prevodu znači: “Drago mi je da sam se vratio u moju postojbinu”, da bi razdragane Čačane naposletku pozdravio uzvikom: “Dragi moji Čečeni!”

I kako od čoveka koga podanici ne razlikuju od Guglovog translejtera možete očekivati da plati struju?

Sledi nedvosmislen zaključak – iako nije poznato da su članovi trupe Monti Pajton, Mister Bin, Žika Obretković ili Travolta iz Borče grede bili članovi porodice Karađorđević, u ovoj dinastiji nekim čudom pojavio se jedan primerak koji izgleda ništa nije nasledio od osobina svojih predaka, što će reći preteka, prketa i preketa, već je sve kraljevske osobine nasledio od gore pomenutih. Koji, dokazano, nisu bili kraljevi, a nisu mu bili ni preteci, preketeci i prteci. Od preteka, prketa i preketa, nasledio je jedino prestižnu titulu Nj.K.V. Te je legendarni NJ.K.V., živi dokaz da se plava krv ne povuče baš uvek od preketa, prketa i preteka, postao aktivni učesnik života republikanske monarhije poznatije kao Srbija.

Na koju je verovatno mislio Ričard Treći kada je onomad viknuo: “Kraljevstvo za konja!” Samo što je on nudio celo kraljevstvo u zamenu za jednog konja, dok u Srbiji svaki konj može da zajaše celo kraljevstvo, pa je otud u svetskim okvirima ta mala država već 26 godina poznata kao idealno kraljevstvo za svakog konja koji pobedi na izborima. Srećna okolnost je, pak, da po Ustavu konji ne mogu da učestvuju na izborima, ali utisak širokih narodnih masa ponekad je varljiv.

Opet, okolnost da Toma Nikolić neodoljivo podseća na englesku kraljicu toliko je oduševila princa Čarlsa da mu je odmah po ulasku u Predsedništvo Srbije skočio u zagrljaj i viknuo: “Mama!”

– Ja ne mama, ja muško, ja tata! – objasnio je iznenađeni predsednik Toma i uručio mu ćirilično izdanje sabranih dela Vilijema Šekspira, mada se prethodno dvoumio da li da mu pokloni i ćirilično izdanje latinice.

– Ouuu, Šekspir! Koja vam se Šekspirova drama najviše dopada? – bio je znatiželjan princ Čarls.

– Ja najviše volim onu Šekspirovu dramu “Biti il’ ne biti”. Omiljena mi je i ona drama “Ima nešto trulo u državi Danskoj” – rekao je samouvereno predsednik Toma, naš poznati šekspirolog, koji se u tom momentu nije setio da mu je omiljena Šekspirova komedija “Kraljevstvo za konja”.

Još kada se u Predsedništvu Srbije pročulo da će im u martovsku posetu stići jedan princ u pratnji kamile, svi su bili ubeđeni da je u pitanju neki arapski investitor, pošto samo arapski prinčevi sa sobom vode i kamile.

– A kažite mi, je l’ kamila dvogrba ili jednogrba? – ćaskao je predsednik Toma sa protokolom Bakingemske palate, odakle su mu objasnili da kamila nije ni dvogrba bi jednogrba, već je Kamila vojvotkinja od Kornvola.

– Vojvotkinja od Kornfleksa! Kakva čast! Pa mi smo kolege. I ja sam vojvoda, znate – rekao je predsednik Toma na upoznavanju sa Kamilom, a onda predstavio svoju bolju polovinu, zvanu Dragica: “Vojvotkinja od vojvode. Ukratko, moja žena!”

Princ Čarls je posle od premijera Vučića na poklon dobio ikonu Belog anđela, što je neka varijanta premijera Vučića kad obuče belo odelo. A od princa Aleksandra princ Čarls dobio je uramljenu ikonu tarifnog brojila sa Belog dvora.

Čarls, istina, nije imao pojma da običan strujomer igra tako veliku ulogu u freskoslikarstvu dinastije Karađorđević, pa je obećao da će ikonu tarifnog brojila sa Belog dvora okačiti na počasno mesto u Bakingemskoj palati.

U razgovoru sa princom Aleksandrom o čestim restrikcijama na Belom dvoru, Čarls je shvatio i da engleski kralj Jovan bez Zemlje nije tako loše prošao u životu. Da je živeo u Srbiji, garantovano bi se zvao Jovan bez Struje.

– Bez kralja ne valja. A ne valja ni bez struje – rekao je na kraju razgovara sa princom Čarlsom srpski monarh Aleksandar bez Struje.

Dok je drugi srpski monarh, Aleksandar bez Telefona, poznat i kao Aleksandar bez Infostana, i dalje besno vikao: “Plati struju!”