Hrvatska je u polufinalu SP-a! Rakitić zabio ključni penal

Nogomet 07. srp 201818:31 > 22:48
REUTERS

Hrvatska reprezentacija u četvrtfinalu SP-a pobjedila je domaćina Rusiju na jedanaesterce. Nakon 90. minuta rezultat je bio 1-1, a potom je Domagoj Vida zabio za vodstvo Hrvatske, a Fernandez izjednačio za Ruse. Odlučujući jedanaesterac zabio je Rakitić i odveo Hrvatsku na Engleze u polufinalu.

U ruletu jedanaesteraca ponovno je Ivan Rakitić bio strijelac odlučujućeg gola, Danijel Subašić je obranio Smolovu prvi udarac u raspucavanju, a Fernandes je promašio vrata. Osim Rakitića precizni su bili Brozović, Modrić i Vida, a Kovačićev udarac obranio je Akinfejev.

Za mjesto u finalu Hrvatska će se boriti 11. srpnja (20 sati) u Moskvi s reprezentacijom Engleske, koja je u četvrtfinalu sa 2-0 nadigrala Švedsku. Domaća reprezentacija prva je došla do prednosti pred 44.287 gledatelja na stadionu Fišt, a vodeći pogodak za Rusiju postigao je Denis Čerišev u 31. minuti, kad je preciznim i snažnim udarcem sa 22-23 metara svladao Danijela Subašića.

Osam minuta poslije Hrvatska je izjednačila. Mario Mandžukić je povukao kontranapad po lijevoj strani, došao s loptom do pet metara od vrata, a onda ubacio na glavu Andreja Kramarića koji je poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Akinfejeva.

Hrvatska je bila bolja reprezentacija u drugom dijelu utakmice, ali pogodaka više nije bilo do isteka osnovnih 90 minuta. U produžetku je do vodstva stigla Hrvatska u 101. minuti. Luka Modrić je izveo udarac iz kuta, a sa 10-ak metara preciznim udarcem glavom loptu je u lijevi donji kut poslao Domagoj Vida.

Rusija je do izjednačenja došla u 115. minuti. Slobodan udarac s desnog ruba kaznenog prostora izveo je Dzagojev, a najviši u skoku bio je Fernandes i glavom pogodio desni donji kut našeg gola za 2-2. Odluka o pobjedniku pala je u ruletu jedanaesteraca, u kojem su Hrvatska i Rusija stigle do četvrtfinala, pobjedama nad Danskom, odnosno Španjolskom, kada su vratari, naš Danijel Subašić i ruski kapetan Igor Akinfejev, bili junaci. Hrvatska je na kraju u jedanaestercima bila bolja sa 4-3.

N1 Hrvatska
N1 Hrvatska
N1 Hrvatska
N1 Hrvatska

Tijek utakmice:

22:50 Rakitić je Hrvatskoj donio polufinale SP-a zabivši zadnji penal.

22:49 Kuzjajev je zabio za Rusiju. 3-3.

22:49 Vida je zabio za Hrvatsku. 3-2 za Hrvatsku.

22:48 Ignjašević je zabio za Rusiju. 2-2.

22:47 Luka Modrić je zabio. Akinfejev je imao loptu na ruci, ali se od vratnice odbila u gol. 2-1 za Hrvatsku.

22:46 Fernandez je promašio cijeli gol. Ostaje 1-1

22:46 Kovačiću je obranio Akinfejev. Ostaje 1-1.

22:45 Čagojev je zabio za Ruse. 1-1

22:45 Brozović je zabio. Hrvatska vodi.

22:45 Smolov je pucao prvi za Ruse i promašio! Subašić mu je obranio.

22:35 Produžeci su gotovi, pucat će se jedanaesterci.

22:32 Rusi su nas na kraju neugodno stisnuli, ali Subašić odlično brani njihove pokušaje.

22:28 Pivarić je dobio žuti karton jer je igrao rukom blizu crte šesnaesterca. Rusi imaju slobodan udarac s desne strane. Fernandez je zabio gol glavom nakon slobodnog udarca.

22:26 Subašić je sjajno obranio udarac Rusa nakon kornera.

22:25 Kovačić je izborio slobodan udarac s desne strane. Nabacio je Modrić, ali ruska obrana je izbacila loptu. Pokušao je potom pucati Lovren, ali je Akinfejev obranio.

22:24 Gazinski je kod centra srušio Mandžukića i zaradio žuti karton.

22:22 Hrvatska je visoko pritisnula Rusiju i ne dozvoljava joj da mirno izađe sa svoje polovice terena.

22:20 Počeo je drugi produžetak.

22:17 Završio je prvi produžetak u kojem je Hrvatska povela golom Vide iz kornera.

22:14 Rusi su imali tri kornera zaredom, no nisu uspjeli zabiti.

22:10 Vida je zabio iz kornera, na ubačaj Luke Modrića. Hrvatska vodi 2-1.

REUTERS

22:09 Lovren je izgubio loptu u opasnoj zoni, a ruski igrač se sjurio prema golu i pao u šesnaestercu, no sudac nije ništa sudio.

22:04 Zadnja zamjena za Hrvatsku: Izašao je Vrsaljko koji se požalio na bolove, a ušao je Ćorluka.

22:00 Počeli su produžeci. Rusi su odmah na početku izborili korner, no nisu bili opasni.

21:56 Hrvatska i Rusija igrat će 30 dodatnih minuta produžetaka. U 90. minuta rezultat je 1:1.

21:53 Smolov je neugodno pucao s desne strane, ali obranio je Subašić.

21:52 Igra se pet minuta sudačke nadoknade. Produžeci su sve izgledniji.

21:51 Modrić je izborio novi korner. Brzo smo izveli, pucao je Rebić, ali Rusi su blokirali.

21:48 Subašić se primio za mišić i legao na pod. No ostao je u igri.

21:47 Treća zamjena Hrvatske: izlazi strijelac Kramarić, a ulazi Kovačić.

21:45 Hrvatska je izborila još jedan korner. Nabacio je Modrić, a sudac je sudio prekršaj Lovrena pa nismo mogli ni zapucati.

21:43 Šime Vrsaljko igrao je rukom, Rusi imaju opasan slobodan udarac s lijeve strane. No, nabacivanje je očistila hrvatska obrana.

21:40 Još 10 minuta do kraja regularnog dijela utakmice. Ako nitko ne zabije gol, ide se u 30 minuta produžetaka.

21:37 Treća zamjena u Rusiji: izlazi Dzyuba, a ulazi Gazinski.

21:36 U šesnaestercu su pucali Modrić i Vrsaljko, ali je ruska obrana blokirala oba udarca. Hrvatska ima novi korner. Nakon kornera pucao je Mandžukić, ali preko gola.

21:33 Druga zamjena u Hrvatskoj: Strinić je izašao, a ušao Pivarić.

21:31 Rusi su napravili akciju u 72. minuti po desnoj strani, Fernandes je nabacio, a Jerohin glavom pucao iznad gola.

21:26 Druga promjena kod Rusije: Izlazi strijelac Čerišev, a ulazi Savolov.

21:24 Hrvatska “plete mrežu” oko ruskog gola, no novog pogotka još nema.

21:22 Prva zamjena za Hrvatsku: izašao je Perišić, a ušao Brozović.

21:20 Rusi su u 60. minuti izborili korner, no udarac Zyube glavom je bio preslab, obranio je Subašić.

21:19 Perišić je pucao sa 10 metara i pogodio vratnicu. Hrvatska nije iskoristila sjajnu priliku.

21:17 Rebić je pucao malo izvan šesnaesterca s desne strane, no lopta je otišla daleko od gola.

21:15 Rusi su se odlučili za istu taktiku kao i u prvom polovremenu – čekaju da nešto naprave iz kontre.

21:13 Rusi su napravili prvu izmjenu. Izašao je Savedov, a ušao Jerohin.

21:11 Kramarić je pokušao škaricama zabiti gol, ali ruski vratar brani.

21:09 Hrvatska ima inicijativu na početku drugog poluvremena, a naši napadi ponovno uglavnom idu preko desnog boka na kojem je Šime Vrsaljko.

21:04 Počelo drugo poluvrijeme. Prvi napad imaju Rusi.

20:47 Završilo je prvo poluvrijeme, rezultat je 1-1. Poveli su Rusi preko Čeriševa u 31. minuti, a Hrvatska je izjednačila golom Kramarića u 39 minuti.

20:45 Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

20:40 Hrvatska je izjednačila. Kramarić je zabio glavom na nabacivanje Mandžukića.

20:38 Novi slobodan udarac za Rusiju. Na nabacivanje je pucao Ignjašević, no pokraj Subašićevog gola.

20:35 Hrvatska je izborila novi korner, no ponovno nismo opasni. Lovren je potom dobio žuti karton dok je sprječavao rusku kontru.

20:32 Čerišev je u 31. minuti zabio gol za Rusiju. Hrvatska gubi 1-0.

REUTERS

20:30 U 29. minuti Rusi su izborili slobodan udarac s desne strane. No, nabacivanje Čeriševa završilo je u rukama Subašića.

20:29 Ponovno je Vrsaljko s desnog boka ubacio, a Perišić je pokušao glavom, no udarac je završio pokraj gola.

REUTERS

20:25 Uslijedilo je razdoblje mirnije igre. Ni jedna ni druga reprezentacija desetak minuta nisu uspjele stvoriti priliku.

20:15 Rebić je u 15. minuti izborio slobodan udarac na 20 metara od gola. Pucao je Rakitić, ali iznad grede.

20:14 Rusi su iz kontre brzo došli do našeg gola, ali nisu ozbiljnije zaprijetili.

20:12 Ponovno kombiniraju Rebić i Vrsaljko na desnom boku, ali Mandžukić ne uspjeva ozbiljnije zaprijetiti.

20:10 U 10. minuti Perišić je izborio drugi korner za Hrvatsku, no iz njega nismo ništa ozbiljnije napravili.

20:09 Rakitić je odlično pronašao Vrsaljka na desnom boku, no njegov ubačaj nije došao do Mandžukića u šesnaestercu.

20:06 Prva šansa za Hrvatsku. Rebić je ubacivao s desne strane, no Akinfeev je obranio. Prvi korner za Hrvatsku. Rebić je pucao glavom, no lopta je otišla iznad gola.

20:04 Na početku su Rusi preuzeli inicijativu i igra se uglavnom na hrvatskoj polovici. U 5. minuti Lovren je blokirao udarac Rusa koji su dobili prvi korner na utakmici.

20:02 Čerišev je zaprijetio, ali je Vrsaljko otklonio opasnost

20:00 Krenula je utakmica.

19:54 Igrači su izašli na teren i intoniraju se himne. Prvo hrvatska pa potom i ruska

Fifa je i službeno objavila sastave Hrvatske i Rusije:

Hrvatska: Subašić, Vrsaljko, Strinić, Lovren, Vida, Rakitić, Modrić, Perišić, Kramarić, Mandžukić, Rebić

Rusija: Akinfeev, Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Cheryshev, Kuziaev, Zobnin, Golovin, Samedov, Dzyuba

Hrvatska i Rusija se večeras sastaju četvrti put u povijesti, ali prvi put na nekom velikom natjecanju. U kvalifikacijskoj skupini za Evropsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švicarskoj, Hrvati i Rusi su odigrali dvije utakmice, u Zagrebu i Moskvi, a zanimljivo obje su završile bez golova.

Zadnji dvoboj I to prijateljski odigran je u Krasnodaru, a Vatreni su golovima Kalinića, Brozovića i Mandžukića slavili sa 3:1, iako su Rusi poveli golom Smolova.

U skupini Svjetskog prvenstva Hrvatska je ubilježila sve tri pobjede, Nigerija, Argentina i Island, dok je Rusija razbila Saudijsku Arabiju i Egipat, te s 3:0 izgubila od Urugvaja.

U osmini finala i jedni i drugi su prošli na identičan način, nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca te rezultata 1:1 u 120 minuta igre. Izabranici Zlatka Dalića su gubili od Danske,a Rusi od Španjolske.

Uoči utakmice odlična atmosfera je bila na zagrebačkom Trgu bana Jelačića gdje je zapaljena i bakljada.