Plava rapsodija u Belgiji: Dinamo srušio Genk, zabili Ivanušec i Petković

Nogomet 30. ruj 202120:13 > 23:02 0 komentara
Shutterstock Editorial / Profimedia

U susretu 2. kola H skupine Europske lige Dinamo je na gostovanju u Belgiji pobijedio Genk sa 3-0 osvojivši prve bodove u skupini.

Nakon što je natjecanje u skupini otvorio domaćim porazom od West Hama (0-2), Dinamo je u drugom kolu pružio sjajnu predstavu ostvarivši uvjerljivu pobjedu protiv Genka koji je u prvoj utakmici srušio Rapid u Beču sa 1-0.

“Modri” su sjajno ušli u susret i poveli su već u 10 minuti golom Luke Ivanušeca. Bila je to brza kontra hrvatskog prvaka. Ademi je iznio loptu uposlivši Čopa koji je produžio do Oršića, a ovaj vratio Ivanušecu koji je iz blizine zabio za 1-0.

Dinamo je u 36. minuti bio korak i do drugog gola, no Oršić je pogodio vratnicu. Tri minute kasnije uzvratio je i Heynen, no i on je pogodio okvir gola.

U posljednjim trenucima prvog dijela Dinamo je povećao prednost. Toma je u kaznenom prostoru udario Čopa, finski sudac je provjerio snimku sporne situacije pokazavši na bijelu točku. Bruno Petković je bio siguran za velikih 2-0 nakon prvog poluvremena.

Dinamo, Luka Ivanušec
Marko Prpic/PIXSELL

Genk je na otvaranju drugog dijela pojačao pritisak, no Dinamo je prelomio utakmicu u 67. minuti. Vratar Vandevoordt je promašio jednu loptu, nakon čega je Munoz povukao Oršića u gol prilici skrivivši kazneni udarac, a pritom je dobio i crveni karton. Petković je sigurno realizirao jedanaesterac za 3-0.

U drugom susretu iz skupine West Ham je u Londonu pobijedio Rapid sa 2-0, a golove su zabili Declan Rice u 29. minuti i Mohamed Said Benrahma u petoj minuti nadoknade. Rice je zabio i Dinamu u prvom susretu u Zagrebu u pobjedi “čekićara” 2-0.

Na ljestvici vodi West Ham sa šest bodova, Dinamo i Genk imaju po tri boda, dok je na začelju Rapid koji je izgubio obje utakmice.

U trećem kolu koje je na rasporedu 21. listopada Dinamo gostuje u Beču kod Rapida, dok će West Ham ugostiti Genk.

SASTAVI

Genk: Vandevoordt; Munoz, Cuesta, Lucumi, Arteaga; Thorstvedt, Toma, Heynen; Paintsil, Onuachu, Ito

Dinamo: Livaković; Theophile, Lauritsen, Franjić; Ristovski, Ivanušec, Mišić, Ademi, Oršić; Petković; Čop

TIJEK UTAKMICE

90+6′ Kraj utakmice, Dinamo je slavio 3-0.

90+5′ Belgijanci pokušavaju doći do počasnog gola, ali Dinamo igra sigurno i stabilno i ne da im priliku.

90+1′ Igrat će se još šest minuta.

90′ Dinamo je pokušao ponovno zaprijetiti, ali Oršićev udarac otišao je izvan okvira.

83′ Nove zamjene u Dinamu, strijelci idu na odmor: Ivanušec napušta igru, a ulazi Baturina. Umjesto Petkovića na travnjak će Andrić.

82′ Pao je u kaznenom prostoru jedan od igrača domaće momčadi, ali nema tu ni govora o najstrožoj kazni.

78′ Dinamo sad u potpunosti kontrolira igru i lako presjeca lopte. Genk se ne snalazi najbolje u ovoj situaciji. Veliko slavlje i na tribinama – Dinamo kao da igra na svom Maksimiru a ne u Belgiji.

77′ Na trenutak je prekinut dvoboj, navijači su pirotehnikom ometali susret.

75′ Menalo je bio najistureniji igrač, ali nije se uspio pravo nametnuti i zaprijetiti vrataru belgijske momčadi.

71′ Nevjerojatna atmosfera na Luminus Areni. Modri imaju ogromnu podršku s tribina, potpuno su nadglasali domaće navijače.

VIRGINIE LEFOUR / AFP / Profimedia

70′ Krznar je odlučio osvježiti momčad. Dvostruka izmjena u Dinamu: Leovac ulazi umjesto Franjića, Menalo umjesto Čopa.

66′ GOOOL! Novi penal za Dinamo, Petković siguran!

CRVENI KARTON! Daniel Munoz završio je večerašnji nastup. Dinamo ima igrača više i veliku prednost u Belgiji.

63′ Paul Onuachu pucao je glavom nakon centaršuta, ali njegov pokušaj otišao je preko gola.

56′ Onuachu sjajno čuva loptu. Domaći su ubacili loptu u Dinamov šesnaesterac, ali nisu pravo zaprijetili. Theophile je na vrijeme reagirao ispred Onuachua.

53′ Luka Ivanušec leži na travnjaku, ukazuje mu se pomoć. Čini se da ga je prstom u oko u jednom dvoboju za loptu pogodio Paintsil.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45+3′ GOOOL! Petković povećao prednost Modrih na 2-0 iz kaznenog udarca!

45+2′ Nakon provjere VAR-a dosuđen je jedanaesterac za Dinamo.

42′ Nova šansa za domaću momčad, ali Modri su se izvukli. Ništa od ove prilike za Genk.

40′ VELIKA PRILIKA! Gosti su imali sjajnu šansu, ali Heynen nije iskoristio zicer nakon što je savršeno primio loptu iz slobodnjaka i pucao iz blizine. Sjajna reakcija Livakovića.

36′ VELIKA PRILIKA! Odlična prilika za Dinamo, Oršić je bio u fantastičnoj prilici ali lopta je pogodila samo gredu.

30′ Oštar start Thorstvedta, i on će dobiti žuti karton.

27′ Paintsil je izborio korner za Genk. Bastien Toma je iz kornera ubacio loptu koja je presječena.

22′ Opet ispadaju Dinamovi braniči i lopta lako dolazi do Junya Itoa. Morat će se bolje postavljati ako ne žele da im Japanac ozbiljnije zaprijeti.

20′ Odlično je šutirao Thorstvedt iz daljine, ali nije bio posve precizan. Nastavlja se brza igra.

19′ Opet prijete dmaćini preko Junya Itoa, ali lopta odlazi samo u korner. Dinamovi braniči uspjeli su izbaciti loptu iz svog kaznenog prostora.

17′ Sjajno oduzimanje lopte Ivanušca i otvara se brza kontra za Dinamo, ali nažalost udarac je bio neprecizan. Rezultat ostaje nepromijenjen.

15′ Nova prilika za domaću momčad preko lijeve strane, ali lopta ide preko gola.

14′ Kapetan Genka zaradio je žuti karton. Heynen će morati biti oprezniji u nastavku igre.

11′ GOOOL! Lopta je u mreži, a Luka Ivanušec se upisuje u listu strijelaca! Sjajnu loptu uputio je Oršić, a Ivanušec donosi prednost Modrima u Belgiji.

3′ Domaća momčad je imala solidnu priliku već na početku utakmice, ali Dinamo se obranio.

1′ Počeo je susret u Belgiji.

Johan Eyckens / Zuma Press / Profimedia

UOČI UTAKMICE

Iz Dinama ističu da vjeruju u sebe i u dobar rezultat.

“Slijedi nam naše prvo gostovanje ove sezone u grupnoj fazi natjecanja, i to protiv suparnika kojeg iznimno cijenimo, ali isto tako dolazimo puni optimizma i samopouzdanja. Vjerujemo da možemo pružiti dobru partiju i iz utakmice izaći kao pobjednici”, poručio je trener Damir Krznar.