SP hokej: Kanađani bolji od Čeha

Ostali sportovi 04. svi 201522:47 > 22:50
REUTERS/David W Cerny

U derbiju 3. kola skupine A Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu Kanada je u Pragu svladala Češku sa 6-3 (2-1, 1-1, 3-1), dok su u skupini B SAD u Ostravi svladale Rusiju sa 4-2 (1-0, 1-1, 2-1) i tako su obje sjevernoameričke reprezentacije ostale na stopostotnom učinku.

Kanada je protiv domaćina povela sa 2-0 golovima Jordana Eberlea (4:18) i Taylora Halla (19:01), a nadu domaćima je vratio Martin Erat (19:22) smanjivši na 2-1 samo 21 sekundu nakon drugog kanadskog gola. Martin Zatovič (35:45) je pred kraj druge trećine uspio poravnati na 2-2, ali to je samo bio znak Kanađanima da se uozbilje. Prednost uoči posljednjih 20 minuta osigurao im je Sean Couturier (37:40), da bi Tyler Seguin (42:02) i Sidney Crosby (50:07) golovima s igračem više na ledu potvrdili pobjedu Kanade. Vladimir Sobotka (57:36) smanjio je na 5-3, a konačni rezultat postavio je Tyler Toffoli (58:30) pogotkom u praznu mrežu.

Švedska je ranije u prvom dvoboju dana u istoj skupini uvjerljivo nadigrala Latviju sa 8-1 (1-0, 3-1, 4-0). Trostruki strijelac za Švedsku protiv Latvije i to u prve dvije trećine bio je Loui Eriksson (17:37, 30:05, 39:46), a po jednoga su dodali Filip Forsberg (33:03), Oscar Moller (44:43), Jacob Josefson (49:32), Joel Lundqvist (57:04) i Victor Rask (59:51), a jedini gol za Latviju postigao je Lauris Darzins (32:53).

Nakon tri odigrana susreta Kanada vodi u skupini s maksimalnih devet bodova, Švedska je druga s osam, dok je Češka treća s četiri. Latvija je na dnu bez bodova.

U derbiju 3. kola skupine B SAD su u Ostravi svladale Rusiju sa 4-2 (1-0, 1-1, 2-1) i tako ostale na stopostotnom učinku. Amerikanci su poveli golom Trevora Lewisa (6:22), za Ruse je poravnao Anton Belov (23:40), da bi novu prednost Amerikancima osigurao Torey Krug (26:22) i to u situaciji s dva igrača više na ledu. Marc Arcobello (51:52) povisio je na 3-1 da bi Sergej Plotnikov (56:19) uz veliku dozu sreće vratio nadu Rusima smanjivši na 3-2. Ipak, Brock Nelson (59:51) je pogodio praznu mrežu devet sekundi prije kraja za veliku pobjedu SAD-a.

Finska je u drugom susretu dana u skupini B sigurno svladala Norvešku sa 5-0 (1-0, 2-0, 2-0). Esa Lindell (5:05) iskoristio je igrača više na ledu u prvoj trećini, da bi u drugih 20 minuta oba gola za Finsku postigao Joonas Kemppainen (28:39, 30:21) i to oba puta kada je njegova momčad imala dva igrača više na ledu. U posljednjih 20 minuta u strijelce su se još upisali Jyrki Jokipakka (51:15) i Jussi Jokinen (52:11).

SAD vode u skupini B s devet bodova, slijede Rusija i Finska sa po šest. Norveška je posljednja bez bodova.