SP hokej: Rusija i Češka izborili polufinale

Ostali sportovi 14. svi 201523:15 > 23:21
EPA/PETER HUDEC

Reprezentacije Rusije i Češke posljednji su polufinalisti svjetskog prvenstva Elitne divizije u hokeju na ledu koje se održava u Češkoj.

Rusija je i Ostravi pobijedila Švedsku 5-3 (2-0, 1-1, 2-2), dok je Češka identičnim rezultatom u Pragu bila bolja od Finske (1-1, 2-1, 2-1). Rusija će u polufinalu igrati protiv reprezentacije SAD koja je pobijedila Švicarsku 3-1, dok Čehe očekuje ogled protiv Kanade koja je deklasirala Bjelorusiju 9-0.

Rusi su protiv Šveđana poveli 3-0 golovima Mozjakina (11), Širkova (17) i Malkina (21), no Švedska je uspjela izjednačiti, a strijelci su bili Klingberg (31), Lander (44) i Eriksson (55). Malkin je četiri minute prije kraja susreta doveo ‘zbornaju’ u novo vodstvo, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Tarasenko u 59. minuti.

Dramatično je bilo i u susretu između Češke i Finske. Domaćin je poveo 1-0, Finci su okrenuli rezultat u 2-1, da bi Česi ponovo poveli 3-2. Finci su izjednačili na 3-3, no domaćin je potom zabio dva gola za pobjedu 5-3. Strijelci za Češku bili su Kovar (9), Jagr (34, 56), Kovar (36) i Sobotka (60), a za Finsku Ruutu (18), Jokinen (24) i Barkov (45).

Aktualni olimpijski pobjednici Kanađani lakoćom su izborili polufinale nakon što su deklasirali Bjelorusiju 9-0 (4-0, 2-0, 3-0). Sve dvojbe oko pitanja pobjednika bile su razriješene nakon prve trećine koju je Kanada dobila 4-0. U preostale dvije trećine Kanađani su samo ‘podebljali’ prednost ostvarivši i osmu uzastopnu pobjedu na prvenstvu u Češkoj. Golove su postigli Brent Burns (0:27, 31:08), Tyler Ennis (7:36), Ryan O’Reilly (10:15, 53:02), Tyler Seguin (17:28, 23:23, 50:32) i Jason Spezza (55:19).

U prvom četvrtfinalnom ogledu hokejaši SAD su u Ostravi pobijedili Švicarsku 3-1 (0-1, 2-0, 1-0). Švicarci su poveli golom Romana Josija u 13. minuti i sve do 30. minute držali su vodstvo. Tada su Amerikanci u svega 60 sekundi postigli dva pogotka okrenuvši rezultat. Izjednačio je Ben Smith, a za 2-1 je zabio Charlie Coyle. Pobjedu SAD potvrdio je Jake Gardiner u 51. minuti.

Naslov prvaka svijeta brani Rusija koja je prošle godine u finalu SP-a u Minsku pobijedila Finsku 5-2. U susretu za broncu Švedska je slavila protiv Češke 3-0. Dodajmo kako su Amerikanci na posljednjem SP-u bili šesti.