Šef UN-a: Njemačka je snaga mira i stup multilateralizma

Svijet 18. pro 202012:39 > 12:40
Pixabay / Ilustracija

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres opisao je Njemačku kao "snagu mira" i "stup multilateralizma" u govoru u parlamentu Bundestaga u petak.

“Kao glavni tajnik UN-a, svakodnevno svjedočim načinima na koji Njemačka, sa svojom dubokom povijesnom sviješću i odgovornošću, igra vodeću ulogu u svijetu”, poručio je Antonio Guterres, govoreći polako, ali samopouzdano na njemačkom jeziku.

“Vidim kako se Njemačka suočava s najvećim izazovima našeg vremena”, dodao je.

Njemačka je trenutačno jedna od 10 nestalnih članica u 15-članom Vijeću sigurnosti UN-a koji je uspostavljen za rješavanje sukoba i osiguranje mira diljem svijeta.

Njezin dvogodišnji mandat u Vijeću sigurnosti UN-a istječe 31. prosinca.

Šef UN-a istaknuo je kako je Njemačka “važan saveznik u svijetu u težnji za mirom”, a kao primjere je naveo misije u Afganistanu i afričkoj regiji Sahel.

Kancelarka Angela Merkel, predsjednik Frank-Walter Steinmeier i predsjednik Ustavnog suda Stephan Harbarth prisustvovali su Guterresovu govoru u Bundestagu u kojemu se osvrnuo i na pandemiju koronavirusa.

“Važno je da se cjepiva smatraju globalnim javnim dobrom. (…) Ona moraju biti dostupna i pristupačna svugdje za sve ljude. Cjepivo pripada ljudima”, rekao je Guterres.

Upozorio je na “dezinformacije o virusu” u jeku pandemije i rekao da UN radi na “uspostavljanju povjerenja u cijepljenje na temelju znanosti i činjenica”.

Očekuje se da će Europska agencija za lijekove (EMA) odobriti cjepivo Pfizera i BioNTecha 21. prosinca.

Uvodno se okupljenima obratio predsjednik Bundestaga Wolfgang Schaeuble. U svom govoru prozvao je EU za nedostatak ambicija i usredotočenosti.

“No ulažemo li mi Europljani zaista dovoljno truda? Ne trošimo li ga uzaludno prečesto? Primjerice, energija koju trenutačno ulažemo u pregovore o brexitu, potrebna nam je za unaprjeđenje zajedničke vanjske i sigurnosne politike”, rekao je Schaeuble, veteran njemačke politike.

Dodao je da se energija treba trošiti na pronalazak zajedničkog rješenja migrantske krize ili na učinkovitu provedbu Pariškog klimatskog sporazuma.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.