"Prvi korak"
Libanon i Izrael postigli sporazum u Washingtonu

Izrael i Libanon potpisali su u petak u Washingtonu uz posredovanje SAD-a okvirni sporazum nakon višednevnih razgovora o okončanju borbi između Izraela i iranskog saveznika, pokreta otpora Hezbolaha
Libanonska veleposlanica Nada Moawad i njezin izraelski kolega Yechiel Leiter potpisali su trilateralni dokument sa SAD-om u State Departmentu u Washingtonu.
"Zadovoljni smo da možemo objaviti okvirni sporazum" između Libanona i Izraela, "uz posredništvo i potporu SAD-a", rekao je američki državni tajnik Marco Rubio uoči potpisivanja, dodajući da sporazum predstavlja "okvir za trajni mir i sigurnost".
Dužnosnici nisu pružili detalje okvirnog sporazuma.
"Trilateralni okvir koji smo danas potpisali prvi je korak na putu prema obnovi libanonskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, osiguranju trajnog i konačnog prekida neprijateljstava, omogućavanju našem narodu da se vrati u svoju zemlju i omogućavanju svim Libanoncima da žive u miru, sigurnosti i prosperitetu“, rekla je Moawad.
Razgovori u Washingtonu uključivali su rasprave o prijedlogu da izraelske snage predaju dio teritorija koji su okupirale u južnom Libanonu libanonskoj vojsci.
Dužnosnik State Departmenta rekao je u četvrtak Reutersu da je Izrael pristao povući se s dijela tog teritorija, što su izraelski i libanonski dužnosnici porekli.
Times of Israel piše kako će se, u skladu sa sporazumom, IDF povući s određenih teritorija na jugu Libanona, ali ne i svih.
Sukob između Izraela i Hezbolaha izbio je kada je ta skupina otvorila vatru na Izrael 2. ožujka, nekoliko dana nakon što su SAD i Izrael napali Iran, kao odgovor na svakodnevne izraelske napade i kršenja primirja iz 2024. i atentat na Alija Hamneija.
Napadi Hezbolaha izazvali su izraelske zračne i kopnene napade u kojima je u Libanonu ubijeno više od 4000 ljudi, a raseljeno više od milijun.
Broj poginulih Izraelaca u ovom krugu neprijateljstava s Hezbolahom uključuje najmanje 32 vojnika i četiri izraelska civila. Hezbolah ne objavljuje brojke o poginulima u ratu. Reuters je 4. svibnja izvijestio da je u ratu ubijeno nekoliko tisuća njegovih boraca.
Izraelske snage bacale su u petak letke na Mansuri, grad na jugu Libanona, naređujući stanovnicima da ga napuste, izvijestili su libanonski državni mediji, što je prva takva naredba izdana otkako je stupilo na snagu primirje između Izraela i Hezbolaha.
Visoki libanonski vojni dužnosnik rekao je da je Izrael nedavno na taj grad proširio zonu koju okupiraju izraelske trupe u južnom Libanonu.
Vođa Hezbollaha: Izrael nema drugog izbora nego se bezuvjetno povući iz južnog Libanona
Glavni tajnik Hezbollaha Naim Qassem izjavio je danas da Izrael „nema drugog izbora” nego se „bezuvjetno” povući iz južnog Libanona i ostalih okupiranih područja.
Njegova izjava uslijedila je nakon što je izraelski ministar obrane Israel Katz ponovno poručio da Izrael ne planira povlačenje, čak ni ako bi Sjedinjene Američke Države zatražile da se izraelske snage povuku.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare