Friziranje financijskih izvješća ne znači odmah i pronevjere

Vijesti 08. lis 201711:03 > 11:04
N1

Đurđica Jurić, dekanica na RRiF-u, Visokoj školi za računovodstvo, analizirala je nalaz revizije u Agrokoru.

“Nakon prezentacije revidiranih izvješća može se samo naslućivati, ali da kažemo da su neke stvari jasne i razotkrivene – nisu. Činjenica jest da možemo zaključiti da je imovina kompanije precijenjena, a obveze podcijenjene. U nekim su kompanijama bili pokazani manji gubici nego što su bili. Uljepšavanje, friziranje financijskih izvještaja ne znači nužno i krivično gonjenje. Ne znači odmah na prvu pronevjere. Ući u bilancu i račun dobiti i gubitka i reći da vidimo sve – to nije točno. Ako nemamo dobre bilješke, mi ne vidimo ništa, ali možemo vidjeti ako primjerice jednoj godini vidimo da je naglo porasla nematerijalna imovina, jer kako možemo precjenjivati imovinu, a da to nije podastrijeto odgovarajućim računima za ulaganja ili ugovorima”, rekla je Jurić.

“Mene je iznenadilo to da je stari revizor Konzuma kod svog revizijskog izvješća za 2015. godinu dao mišljenje s rezervom, ukazujući na dvije stvari. Prva da se ime Kozmo išlo procjenjivati interno. To je procijenjeno na nekih 15 milijuna kuna. Govorimo o velikim brojevima i prosječan građanin ne može shvatiti što znači tako velika vrijednost. Drugo je da postoje naznake da je potrebno napraviti umanjenje imovine Idee i Krke, jer je očito da su te dvije kompanije s jedne strane u velikim gubicima, a s druge strane da imaju nelikvidnost. Vlasnik udjela Idee je bio Konzum, a pitanje je koliko je taj udjel imao stvarnu vrijednost koja je evidentirana ili nema. To su pitanja na koja se treba naći odgovor”, rekla je Jurić.

Istaknula je da je ono što zabrinjava činjenica da je rečeno da je 355 milijuna troškova kapitalizirano odnosno, evidentirano u zalihe.

“U Konzumu imamo značajno povećanje financijskih prihoda. Ono što je točkica gdje bi se svaki procjenjitelj, a posebno bankar trebao zapitati kakva je bilješka, a u njima stoji da su one rezultat kamata, posebnih tečajnih razlika i onda piše ostali prihodi. Što su to ostali prihodi koji čine 257 milijuna kuna?”, upitala je dekanica RRiF-a.

“I zakon o računovodstvu i kazneni zakon govore da su za financijska izvješća odgovorna uprava. Oni su rezultat rada niza stručnjaka koji su ih uspostavljali. Ako se ustanovi da je bilo neistinitih podataka u financijskim izvješćima, da se zbog bilo kojih razloga lažno napuše imovina, rezultat, onda će uprava odgovarati, ali moramo znati da uprava nije sastavljala financijska izvješća. Možda je davala smjernice”, kazala je.

Upitana što očekuje od sutrašnjega izvješća, Jurić je rekla da ne vjeruje da će se vidjeti nešto posebno. “Ne mislim da ćemo vidjeti nešto. Nećemo vidjeti ništa konkretno da bi se konkretno uprlo prstom. Mislim da će se jednako tako potvrditi da je imovina bila precijenjena, da su obveze bile takve možda u jednom dijelu podcijenjene i ono što me jako zanima je to kakav će na koncu biti rezultat poslovanja na razini konsolidacije. Hoćemo li tu dubiozu gubitka još produbiti i hoćemo li ići tražiti vezano samo za struku, nezačinjeno bilo kakvim političkim interesima, hoće li struka sjesti i tražiti i otkriti što se napravilo?”, kazala je Jurić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.