Novinar DW-a Srećko Matić u Newsroomu je komentirao proširenje NATO saveza. Nagalsio je da je stav Njemačke o ulasku Finske i Švedske u NATO savez posve jasan, a to je da žele da ih se čim prije primi u savez. Matić se također osvrnuo i na stanje u susjednoj Bosni i Hercegovini i izmjene izbornog zakona.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, čija je zemlja članica Sjevernoatlantskog saveza, rekao je u ponedjeljak da neće dopustiti ulazak Švedske i Finske u NATO.
“Pitanje je koliko daleko Erdogan želi ići i koliko je spreman ići te koliko će biti visoka cijena tog njegovog odlaska do jedne točke. U tom kontekstu se hrvatskog predsjednika i njegov najavljani veto nigdje ni ne spominje, barem to nema onu težinu kao najavljeni veto turskog predsjednika”, kazao je Matić.
Ističe da je stav njemačke vlade jasan, a to je da se što prije primi Finsku i Švedsku u NATO savez.
Njemački parlament Bundestag ukinuo je dio povlastica koje Gerhard Schroeder uživa kao bivši kancelar, zbog njegovih veza s Vladimirom Putinom i veza s Rusijom.
“Eto što se događa s političarima koji ne rade na interesima svoje zemlje i ne štite interese svoje zemlje. Kad-tad se dogodi da budu izopćeni i da se oko toga stvori široki konsenzus u Bundestagu. On je ostao gotovo bez svega osim te “skromne” mjesečne naknade za bivše državnike koja iznosi 7.000 eura mjesečno”, rekao je Matić.
Izmjene izbornog zakona u BiH
Matić je komentirao što je realno očekivati u BiH iz perspektive međunarodne zajednice, a situaciju s izmjenama izbornog zakona u BiH je usporedio s nogometnom utakmicom.
“Ako to dosad nije prepoznato kao prioritet, postoji šansa, čak i u Hrvatskoj diplomaciji smatraju da postoji realna šansa da se stvari promijene prije izbora. Koliko su te šanse velike ili male, rekao bih da ulazimo u produžetke, gubimo 1:2 i želimo sada u zadnje dvije akcije zabiti dva gola i osvojiti Ligu prvaka. Na tome se radi ne od početka utakmice već mjesecima prije, sustavno i temeljito”, rekao je Matić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare